Skandal na sesji OBWE. Austriacy zaprosili Rosjan objętych sankcjami
W delegacji rosyjskiej znajduje się 15 parlamentarzystów objętych sankcjami Unii Europejskiej. Jak tłumaczy austriackie MSZ, kraj był zobligowany do wpuszczenia delegacji ze wszystkich krajów należących do organizacji. Wydawanie wiz w tym wypadku "nie jest kwestią uznaniową, lecz obowiązkiem prawnym" – napisało OBWE na swojej stronie.
– OBWE nigdy nie była organizacją ludzi o podobnych poglądach. Miejmy nadzieję, że w pewnym momencie znów będzie miejsce dla dyplomacji – powiedział minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg.
MSZ podkreśla, że "wymagane wizy będą ważne tylko na terytorium Austrii i ograniczone do czasu trwania zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE". Z tego, że wizy są ważne tylko w Austrii wynika, że parlamentarzyści dostali się do tego kraju drogą lotniczą. Szczegółów jednak nie ujawniono.
Reprezentant Łotwy w OBWE wysyła Rosjan w ślad za rosyjskim okrętem wojennym
Głównym tematem zimowej sesji ZP OBWE jest rosyjska agresja na Ukrainę, której rocznica przypada na drugi dzień obrad. Jednak mimo tego w spotkaniu uczestniczy rosyjska delegacja złożona z kilkunastu parlamentarzystów pod przewodnictwem Piotra Tołstoja, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu, a wcześniej dziennikarz państwowej telewizji Pierwyj Kanał, tuby propagandowej Kremla.
– To hańba, że rosyjska delegacja jest tutaj, szczególnie, że składa się z osób, które są na liście sankcyjnej i głosowały za aneksją terytorium niepodległego państw – powiedział w czasie obrad Komisji Generalnej ds. Politycznych i Bezpieczeństwa OBWE łotewski delegat.
W pewnym momencie Łotysz postanowił zwrócić się bezpośrednio do obecnych na sesji Rosjan i wysłać ich... w ślad za rosyjskim okrętem wojennym.
– Russkij wojennyj korabl, paszoł na***uj – oświadczył, nawiązując do słynnych słów obrońców Wyspy Węży.
Protest Ukraińców
Delegacja ukraińska w proteście przeciwko obecności Rosjan nie wzięła udziału w sesji ZP OBWE w Wiedniu, wysyłając pisemne oświadczenie, które odczytał delegat Słowacji.
Podczas debaty w Komisji Generalnej ds. Politycznych i Bezpieczeństwa OBWE w obronie Ukrainy wystąpiło wiele delegacji, w tym między innymi parlamentarzyści z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Na salę obrad wniesiono wiele mniejszych lub większych ukraińskich flag. Jedna z nich stoi obok flagi Polski na miejscu, które zajmuje polska delegacja. Niektóre delegacje kończyły swoje przemówienia okrzykiem "Sława Ukraini".
Europejskie media opisujące obecność Rosjan w Wiedniu i krytykujące Austrię, podkreślają jednocześnie, że w listopadzie ubiegłego roku polskie MSZ odmówiło delegacji z Moskwy wydania wiz na Sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, która odbyła się w Warszawie.
PAP, Belsat

dś