Córka Ławrowa przyleciała do Gruzji na wesele. Gruzini protestują
Do incydentów doszło po tym, jak media poinformowały, że córka Siergieja Ławrowa - Jekatierina Winokurowa przyleciała do Gruzji na wesele swojego szwagra. Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta.Jewropa" podała, za gruzińską redakcją Radia Swoboda i stacją telewizyjną Mtwari, że pod pięciogwiazdkowym kurortem nad jeziorem Kwareli, w którym się zatrzymała, trwają protesty.
MSW w Tbilisi poinformowało o 16 zatrzymanych – podaje gruziński portal Apsny.ge.
Mikrobus, którym jechali rosyjscy goście hotelu, został obrzucony jajami, kompleks hotelowy otoczył kordon policji.
Przedstawiciele hotelu oświadczyli ze swej strony, że doniesienia o obecności córki rosyjskiego ministra nie są zgodne z rzeczywistością i że nie mają gości o nazwisku Ławrow. Innego zdania są jednak dziennikarze, którzy podając się za kuriera, który musi dostarczyć Winokurowej kwiaty, potwierdzili, że jest ona zameldowała się w tym kurorcie.
Władze Gruzji nie potwierdzały ani nie dementowały informacji o przyjeździe objętej sankcjami córki Ławrowa.
Z najnowszych ustaleń wynika, że w związku z protestami ślub, na który miała przyjechać córka szefa rosyjskiej dyplomacji, został odwołany.
Gruzini protestują po przywróceniu połączeń lotniczych z Moskwą
Do Tbilisi przybył w piątek pierwszy od 2019 roku samolot z Moskwy, co nastąpiło po przywróceniu przez Rosję zlikwidowanych cztery lata temu połączeń lotniczych. Na pokładzie maszyny miała być m.in. delegacja prokremlowskich polityków.
Opozycja gruzińska uważa przywrócenie połączeń i zniesienie wiz za prowokację ze strony Rosji, której faktycznym celem - według opozycji - jest odciągnięcie Gruzji od integracji z UE. Dlatego też decyzja ta spotkała się z protestem.
Policja otoczyła budynek lotniska i nie dopuściła do niego protestujących. Z doniesień mediów wynika, że kilka osób zostało zatrzymanych.
Bezpośrednie połączenia lotnicze z Gruzją zostały przez Rosję zlikwidowane w 2019 roku. Rejsy od tego czasu odbywały się np. przez Armenię, gdzie samoloty wykonywały lądowanie techniczne, a pasażerowie nie opuszczali pokładu.
Rosja wprowadziła wizy dla obywateli Gruzji w 2000 roku, analogiczny krok wykonały następnie władze w Tbilisi. Po wojnie rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową Tbilisi zerwało z Moskwą stosunki dyplomatyczne, ale w 2012 roku w trybie jednostronnym przywróciło reżim bezwizowy dla Rosjan.
PAP, i.pl, polsatnews.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
mm