Jak uniknąć problemów z nerkami? Mniej piwa i kawy, więcej cytryny. Raz na rok mocz do kontroli

Imo
Dietetyk Kamila Sobaś poleca na nerki sok z cytryn
Dietetyk Kamila Sobaś poleca na nerki sok z cytryn Dawid Łukasik
8 marca to nie tylko święto kobiet. Data ta oznacza także Światowy Dzień Nerek. Podpowiadamy, jak dbać o nerki i nie dopuścić do chorób

Rozwijają się po cichu, nie dając szczególnych objawów. Choroby nerek zwykle dopadają nas niespodziewanie. By tego uniknąć, warto systematycznie wykonywać proste badanie, a także przywiązywać większą wagę do stylu życia.

Choroby nerek w dużej mierze przebiegają z początku bezobjawowo, nie dając symptomu, na który każdy z nas reaguje - bólu. Wyjątek stanowią kamica oraz zakażenie dróg moczowych - te wiążą się z dolegliwościami w dole brzucha. Towarzyszy im gorączka oraz zmiany biochemiczne w moczu, na przykład duża liczba leukocytów, erytrocytów czy bakterii w osadzie. Choroby nerek często wiążą się z innymi chorobami. Przewlekła choroba nerek zwykle towarzyszy przewlekłemu kłębuszkowemu zapaleniu nerek oraz nadciśnieniu tętniczemu.

Przewlekłą chorobę nerek wymienia się jako jedną z najczęściej występujących w tej grupie chorób. Co szczególnie niepokoi - nie objawia się ona bólem. Aż 4 miliony Polaków nie wie nawet, że ją ma. Wiele osób bierze leki na nadciśnienie, które predysponuje do problemów z nerkami, wiele nie ma jednak pojęcia, że coś z nerkami jest nie tak.

Badanie moczu - raz na rok u lekarza rodzinnego

Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne -ogólne badanie moczu. Każdy z nas powinien co 12 miesięcy faktycznie je wykonać. Można to zrobić prywatnie w cenie kilku-kilkunastu złotych lub poprosić o badanie u lekarza rodzinnego. Warto także zrobić USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem nerek. Badanie takie pozwoli ocenić ich stan. Taka diagnostyka pozwoli wykryć problemy nie tylko z nerkami, lecz także wskazać inne choroby, na przykład przerośniętą prostatę czy chorobę nowotworową szyjki macicy.

Mocz warto też kontrolować samemu na co dzień - sprawdzać jego konsystencję, przejrzystość, zapach, a także zwracać uwagę na częstotliwość jego oddawania - czy całodobowy rytm opróżniania nie jest czasem zaburzo-ny. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.

Co może zaniepokoić? Otóż czerwona lampka powinna zapalić się nam, gdy w moczu znajdują się bakterie, krwinki czerwone, białko, obniżona kreatynina, nadmierna ilość krwinek białych, kwasu moczowego, mocznika.

Predyspozycje do przewlekłej choroby nerek mają na pewno osoby starsze, ponieważ nerki są narządem, który się zwyczajnie starzeje. Osłabia się filtracja kłębuszkowa, która wpływa na czynnościowe działanie nerek. To z racji wieku może być więc upośledzone. Większe ryzyko chorób nerek to także wspomniane już nadciśnienie tętnicze, ale także cukrzyca, miażdżyca, wieńcówka, zawał.

Zaburzenia pracy nerek mogą wywoływać zatrucia, na przykład glikolem lub lekami nasennymi. Nefroto-ksyczne działanie mają też antybiotyki, środki przeciwbólowe czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zachorowaniom o podłożu infekcyjnym sprzyja nieprawidłowa higiena okolicy krocza, skąd drobnoustroje przenoszą się najpierw do układu moczowego i dalej do nerek.

Zwróć uwagę na to, co jesz. Mniej kawy i piwa

W większości choroby nerek leczy się farmakologicznie, są i takie choroby - jak kamica nerkowa, gdzie leczenie przebiegać może w różnoraki sposób. Kamienie można kruszyć (litotrypsja), a w przypadku gdy postępowanie mało inwazyjne nie daje rezultatów - usuwać chirurgicznie. Kamica nerkowa to dość często spotykane schorzenie układu moczowego, przy czym mężczyźni chorują na nią trzy razy częściej niż kobiety.

Aby nasze nerki i układ moczowy pracowały jak należy, zwróćmy uwagę na styl życia, jaki prowadzimy. Ogromne znaczenie ma dieta. Niezależnie od typu problemów układu moczowego - choroby nerek, pęcherza, infekcje - warto ograniczać produkty, których spożycie może źle wpływać na nasze nerki. - Wśród nich wymienia się piwo, napoje gazowane, zwłaszcza zawierające aspartam, mleka smakowe, syropy, napoje owocowe, soki owocowe na bazie koncentratów, kawę, napary z czarnej herbaty, alkohol, wysoko przetworzone produkty zbożowe zawierające dodatki, gotowe sosy, na przykład do sałatek oraz zupy, sosy, wywary przygotowywane w kostkach rosołowych i w proszku, wyroby mięsne wędzone czy ryby wędzone, sery dojrzewające żółte i pleśniowe, ostre przyprawy, cukry „dodane” spożywane ze słodyczy - wymienia Kamila Sobaś, ekspert od spraw żywienia. Trzeba unikać też soli.

Siedzący tryb życia jest również bardzo szkodliwy dla nerek i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Aby uniknąć problemów z nerkami, ćwicz co najmniej 30 minut dziennie, 3 razy w tygodniu.

Pamiętajmy też, by chronić nerki przed zimnem. W chłodne dni nie powinniśmy nosić kusych bluzek i kurteczek.

Piwo dobre na nerki? To mit

Piwo ma działanie moczopędne i z tego powodu powszechnie uznano je za środek leczniczy w chorobach nerek, szczególnie w kamicy nerkowej. Piwo nie ma właściwości leczących - nie rozpuści złogu, ponadto spożywane w nadmiarze może obciążyć nerki, a także spowodować uszkodzenie wątroby. Dużo lepiej jest zatem postawić na właściwą dietę i spożywanie dużej ilości płynów - szczególnie wody. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna nisko zmineralizowana.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: SEKUND BIZNESU - o niedzielnym zakazie handlu

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak uniknąć problemów z nerkami? Mniej piwa i kawy, więcej cytryny. Raz na rok mocz do kontroli - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafał

Przy kamicy nerkowej stosowałem piwo, nasiadówki oraz dodatkowo Ginjal urit. Nie dość, że to kuracja skuteczna to jeszcze przyjemna :).

W
Waldemar
9 listopada, 20:56, Adrian:

A ja ostatnio czytałem właśnie konkretnie, że piwo dobre dla nerek jednak jest, przynajmniej wg francuskich naukowców. Właśnie tutaj to pisali konkretnie: http://piwo.to/zdrowie/czy-piwo-jest-dobre-dla-nerek i w to wolę wierzyć..

Przejrzałem ten artykuł http://piwo.to/zdrowie/czy-piwo-jest-dobre-dla-nerek Adrianie no i nie do końca wierzę, że wszystko to prawda.. ale kto by się tam przejmował.. :)

A
Adrian

A ja ostatnio czytałem właśnie konkretnie, że piwo dobre dla nerek jednak jest, przynajmniej wg francuskich naukowców. Właśnie tutaj to pisali konkretnie: http://piwo.to/zdrowie/czy-piwo-jest-dobre-dla-nerek i w to wolę wierzyć..

W
Woda

Wg mojego lekarza problemy z nerkami były spowodowane piciem za małej ilości płynów. Odkąd pamiętam zawsze tyle piłam. W zaleceniach dostałam "zmuszanie" się do picia co najmniej 8 szklanek wody dziennie i zażywanie Ginjalu urit. Na szczęście obyło się bez leczenia technikami inwazyjnymi.

J
Ja
Piwko!
G
Gość
Len tylko len
E
Elwira

Przy oczyszczaniu nerek bardzo skuteczne są zioła takie jak rozmaryn, czarny bez, ziele św. Damiana. Można je kupić osobno lub stosować Ginjal urit, w którego składzie można je znaleźć. Do tego polecam picie dużej ilości przegotowanej wody z cytryną i po dwóch tygodniach poczujemy różnicę. Poprawi się nie tylko praca nerek, ale również znikną obrzęki.

j
janusz

pojawil mi sie piasek  w moczu ====szklaneczke piwka od czasu do czasu   oprocz wody sie napic doradzila mi lekarka  internistka---oczywiscie jak inne wnetrznosci sa zdrowe np watroba czy trzustka albo zolodek ==== komu wierzyc  ja wierze lekarce --- 

G
Gość

?

G
Grażyna

Niestety ból przy kamicy nerkowej nie jest mi obcy. Całe szczęście, że są zioła i naturalne preparaty ziołowe. W moim przypadku bardzo skuteczne okazała się zmiana diety, picie dużej ilości płynów i zażywanie preparatu Ginjal Urit .

 

 

u
ulencja

Badanie moczu robię zazwyczaj 2 razy w roku, a USG nerek raz, ponieważ mam problem z piaskiem i kamykami w nerkach. I przyznam, że fitolizyna w paście to taki standard w delikatnym i naturalnym oczyszczaniu nerek.

u
ulencja

Badanie moczu robię zazwyczaj 2 razy w roku, a USG nerek raz, ponieważ mam problem z piaskiem i kamykami w nerkach. I przyznam, że fitolizyna w paście to taki standard w delikatnym i naturalnym oczyszczaniu nerek.

a
affka

I jeszcze dodatkowo fitolizyna w paście jako kuracja kilka razy w roku :) dobrze oczyszcza nerki ze złogów piasku, więc w profilaktyce kamicy nerkowej sprawdza się świetnie. A przy tym łagodzi infekcje dróg moczowych.

A
Aksel

Nie wyobrazam sobie najlepszego piwa Perly. Zeby go nie pic? Zawsze jedno po treningu. Duzo witaminy B. Zdrowo

D
Darek
NIkomu nie życzę problemów z nerkami i kamieni... Już dietę całkowicie zmieniłem ulubione słodkie napoje zamieniłem na mineralną cisowiankę. Jem zdrowo, unikam soli i badam się częściej, ze zdrowiem nie ma żartów
Wróć na i.pl Portal i.pl