Kibice na Bukowej podziwiali Podolskiego. GKS - Górnik 1:2. w Pucharze Polski. ZDJĘCIA kibiców i z meczu na Bukowej

Rafał Musioł
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola
W meczu 1/16 Fortuna Pucharu Polski GKS Katowice przegrał z Górnikiem Zabrze 1:2. Gwiazdą Śląskiego Klasyku był Łukasz Podolski, zdobywca obu goli dla gości.

Od początku meczu na Bukowej GKS wyglądał na zespół bardziej zdeterminowany. Górnik prezentował się pasywnie, gra toczyła się głównie w środku pola, ale to gospodarze szukali słabego punktu w defensywie ekipy Bartoscha Gaula, mając świadomość, że jest to w obecnym sezonie formacja przyciągająca nieszczęścia.

Tradycji stało się zadość w 36 minucie. Katowiczanie przycisnęli i wywalczyli rzut rożny. Po dośrodkowaniu Rafała Figiela Dawid Brzozowski potężnym strzałem trafił dokładnie w łączenie słupka z poprzeczką, odbita piłka wpadła w pole karne, gdzie zapanował chaos i kolejną próbę uderzenia Emil Bergstroem podbił ręką. Analiza VAR trwała cztery minuty, ale wątpliwości nie było żadnych. Karę z jedenastu metrów pewnie wymierzył kapitan Arkadiusz Jędrych. Desperacki szturm ekstraklasowców w ostatnich sekundach zamknął fatalnym kopnięciem będący bez formy Paweł Olkowski.

Druga połowa przyniosła kontynuację energiczniejszej gry Górnika. W 51 minucie Łukasz Podolski kopnął potężnie piłkę w poprzeczkę, ale sześć minut później poprawił celownik i po rozegraniu z rzutu rożnego idealnie strzelił z okolic narożnika pola karnego i Dawid Kudła musiał skapitulować.

Drużynie Rafała Góraka mecz zaczął całkowicie wymykać się spod kontroli. W 67 minucie poziom komplikacji podniósł się maksymalnie, bo Patryk Szwedzik w środku boiska brutalnie sfaulował Blaża Vrhovca (zmiennika Jonatana Koetzkego, który w 17 minucie doznał kontuzji biegnąc samotnie z piłką), a Tomasz Wajda przy pomocy VAR-u żółtą kartkę zamienił na czerwoną.

GKS zaczął marzyć o dogrywce. Nadzieje prysły w 86 minucie, a w roli głównej raz jeszcze wystąpił Podolski. Znów rzut rożny, znów czający się na piłkę były mistrz świata i znów świetny strzał, tym razem sprzed pola karnego, tuż nad murawą i po dość spokojnym przetrwaniu ostatnich minut awans zabrzan stał się faktem.

Losowanie 1/8 Fortuna Pucharu Polski odbędzie się w piątek 21 października.

1/16 Fortuna Puchar Polski
GKS Katowice - Górnik Zabrze 1:2 (1:0)
1:0
Arkadiusz Jędrych (42-karny), 1:1 Łukasz Podolski (57), 1:2 Łukasz Podolski (86)
GKS Kudła - Jaroszek, Jędrych, Kołodziejski - Brzozowski (64. Wojciechowski), Figiel, Urynowicz (64. Repka), Rogala - Błąd, Szwedzik - Roginić. Trener: Rafał Górak.
Górnik Bielica - Paluszek, Bergstroem, Jensen - Olkowski (77. Dadok), Mvondo, Koetzke (17. Vrhovec), Janża - Okunuki (77. Pacheco), Cholewiak (77. Włodarczyk) - Podolski. Trener: Bartosch Gaul.
Żółte kartki Figiel, Rogala - Bergstroem.
Czerwona kartka: Patryk Szwedzik (67)