Koronawirus a grypa - jak to odróżnić?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej:
- gorączką
- kaszlem
- dusznościami
- bólami mięśni
- zmęczeniem.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik
Najważniejszą różnicą między grypą i koronawirusem jest oczywiście brak szczepionki na wirusa z Wuhan. Objawy chorób są podobne.
Między chorobą COVID-19 wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 a zwykłą grypą są jednak istotne różnice:
- Na COVID-19 nie ma szczepionki, a na grypę jest. Szczepi się jednak 3 proc. Polaków
- COVID-19 nie rozprzestrzenia się tak łatwo jak grypa.
- Chorzy na grypę zarażają innych, zanim wystąpią u nich objawy. Koronarowirusem zaraża osoba bez objawów.
- COVID-19 może przebiegać poważniej niż w przypadku grypy, bo na jej wirusy jesteśmy stosunkowo bardziej odporni.
- Obecnie koronawirus wydaje się bardziej śmiertelny. Umiera ok. 3 proc. zarażonych, a na grypę 1 proc. Jednak na grypę chorujemy częściej. W Polsce to ponad 100 zgonów rocznie.
- Grypa wymaga większej uwagi od koronawirusa, gdy minie już panika, bo jest zdecydowanie groźniejsza obecnie od koronawirusa.
- Zarówno na grypę jak i koronawirusa można jeszcze raz zachorować. Chiny podały, że nawrót nastąpił u 14 proc. chorych na koronawirusa.
- Możemy być pewni, że zarówno wirus grypy jak i koronawirusa będą mutować.
- Wysoka gorączka, duszności, bóle mięśni, głowy to objawy obu chorób. W koronawirusie mam większe problem z oddychaniem.
Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...
Dodajmy, że z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że każdy, kto w ciągu ostatnich 14 dni był w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinien bezzwłocznie:
- powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Nie przegap
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
