FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Trzech mężczyzn zgłosiło się w poniedziałek na oddział zakaźny szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej z objawami infekcji. Ponieważ jeden z chorych wrócił niedawno z Bahrajnu, a pozostała dwójka z podróży po Europie - wykonano im testy na obecność w organizmie koronawirusa.
Jeden z pacjentów był wcześniej w miejscowej przychodni, zdecydowano więc o izolowaniu personelu i przeprowadzeniu w przychodni dezynfekcji. Pozostałych pacjentów odwieziono do domu i objęto nadzorem epidemiologicznym.
Znane są już wyniki badań pacjentów - we wszystkich trzech przypadkach nie potwierdziły zarażenia koronawirusem.
Ordynator oddziału zakaźnego dąbrowskiego szpitala, dr Zbigniew Martyka przyznaje, że w ostatnim czasie do prowadzonej przez niego placówki zgłasza się wiele osób, które nie wymaga specjalistycznej opieki medycznej.
- Lekarze rodzinni, jak tylko słyszą, że ktoś wrócił zza granicy, to od razu wysyłają go na oddział zakaźny, choć głównie chodzi tylko na przykład o ból gardła czy ucha. Nie jesteśmy w stanie wszystkich takich pacjentów obejrzeć - mówi dr Zbigniew Martyka. Jego zdaniem epidemia koronawirusa wywołuje niepotrzebną panikę.
Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
