Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 9,5 tys. zakażonych. Śledź raport na żywo minuta po minucie [21.04]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Lublin - Dom kultury na Czechowie zorganizował szycie maseczek dla seniorów.
Lublin - Dom kultury na Czechowie zorganizował szycie maseczek dla seniorów. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
Archiwalny raport 21 kwietnia 2020. W Polsce na koronawirusa zachorowały już 9856 osób, 401 osób zmarło. Turcja przeskoczyła Iran w statystyce liczby potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19. Przypominamy, że od poniedziałku zniesiono niektóre ograniczenia, na przykład otwarto parki i lasy. Do piątku rząd zaprezentuje nowe propozycje dla przedsiębiorców, w ramach tarczy antykryzysowej.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 21 kwietnia 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

23:00

22:40

Prezydent USA Donald Trump i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas rozmowy telefonicznej zgodzili się , że w walce z koronawirusem konieczna jest koordynacja międzynarodowej współpracy - podały w swoich wtorkowych komunikatach Biały Dom i Downing Street. Rzecznik Downing Street przekazał, że przywódcy zobowiązali się do dalszej współpracy i wzmacniania dwustronnych relacji, wymieniając w tym kontekście podpisanie amerykańsko-brytyjskiej umowy o wolnym handlu tak szybko jak to możliwe.

22:27

Prezydent Francji Emmanuel Macron i papież Franciszek rozmawiali we wtorek telefonicznie o kryzysie koronawirusowym oraz redukcji długów krajów Afryki. Macron zaprosił papieża do złożenia wizyty we Francji.

22:15

Rząd w Holandii podjął decyzję, że z powodu pandemii koronawirusa do 1 września 2020 r. w kraju nie mogą odbyć się jakiekolwiek zawody sportowe. W efekcie Eredivisie nie ma kiedy dokończyć sezonu, bo UEFA chce, by ten rozegrać do końca sierpnia.

22:07

Włochy: Do 142 wzrosła liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - podała we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich. W ciągu doby zanotowano cztery następne zgony. W całych Włoszech zakażonych jest ponad 17 tys. pracowników służby zdrowia.

21:52

Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał w mediach społecznościowych na pytania związane z koronawirusem, odmrażaniem polskiej gospodarki i wyborami prezydenckimi. - Wybory w maju są wyborami absolutnie koniecznymi, ponieważ zobowiązuje nas do tego konstytucja – mówił szef rządu.

Zobacz o czym mówił premier Morawiecki

21:17

– Liczę również na to, że Europa, Unia Europejska pójdzie po rozum do głowy i te linie produkcyjne, łańcuchy dostaw, produkcji, które w dużym stopniu były wyoutsourcowane do Chin, do Indii, na Daleki Wschód, że one będą tutaj wracać, będą wracać do Europy. A jak będą wracać do Europy, to będą wracać też do Polski – mówił Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

21:15

Premier Morawiecki ma Facebooku: Ostatnich kilka lat, poprzez przyciągnięcie wielu nowych inwestycji, poprzez programy rządowe, doprowadziliśmy do bardzo znaczącego spadku bezrobocia. Do poziomu 2,9, do poziomu ok 3 proc., to są oficjalne statystyki KE. Dzisiaj to bezrobocie niestety przyrasta. Ale po to rozpoczęliśmy wdrożenie bardzo szybko naszych programów antykryzysowych, żeby wzrost tego bezrobocia ograniczać

21:13

-Nikt nie przypuszczał, że możemy dożyć takich czasów, żeby tąpnięcie gospodarcze było aż tak głębokie. Liczę na to i robimy wszystko w ramach naszych tarcz antykryzysowych, żeby w Polsce to tąpnięcie było znacząco niższe, żeby poziom bezrobocia nie sięgnął tych 20 proc., bo bezrobocie było taką zmorą III Rzeczpospolitej przez 25 lat – mówi na spotkaniu z internautami premier Mateusz Morawiecki.

21:08

20:57

Czechy: We wtorek zmarło 4 pacjentów z Covid-19 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Przybyło 61 zakażonych koronawirusem. O 156 osób wzrosła liczba wyleczonych - do 1753.

20:41

Premier Mateusz Morawiecki odpowiada w mediach społecznościowych na pytania internautów.

20:33

Białoruś: W ciągu doby liczba zarejestrowanych infekcji koronawirusem wzrosła o 459, zmarły cztery osoby – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ogólna liczba zainfekowanych od początku epidemii to 6 723 osoby.

20:12

20:01

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła we wtorek 2,5 mln - informuje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Według jego danych obecnie stwierdzonych jest nieco ponad 2,5 mln 100 tys. przypadków infekcji koronawirusem.

19:46

19:40

We Francji w ciągu doby na koronawirusa zmarło 531 osób – przekazał francuski resort zdrowia. Łącznie w kraju tym zmarło już blisko 21 tysięcy ludzi.

19:32

Sportowy24.pl: Na początku zaczęło się od żonglowania papierem toaletowym. Jednak im dłużej trwa przerwa w zawodach spowodowana pandemią koronawirusa, tym bardziej sportowcy szukają rozwiązań, jak zachować formę. Niektórzy mają sporą fantazję! Zobacz, jak ćwiczą Robert Lewandowski, Robert Kubica, Bartosz Kurek, LeBron James i wielu innych, także mistrzów olimpijskich.

19:23

Ministerstwo zdrowia Turcji potwierdziło we wtorek 119 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem. Łącznie na Covid-19 zmarło tam 2259 osób. Potwierdzonych zostało 4611 nowych przypadków zakażenia.

19:10

Wielka Brytania: o 823 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa, co oznacza, że łącznie od początku pandemii zmarło w tym kraju już 17 337 - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek.

18:52

18:43

Rząd Gruzji zdecydował o przedłużeniu do 22 maja na terenie całego kraju stanu wyjątkowego z powodu pandemii COVID-19. Rzecznik gruzińskiego premiera Irakli Czikowani oświadczył, że analizy wskazują, iż w ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni osiągniemy szczyt epidemii, więc postanowiono przedłużyć stan wyjątkowy do 22 maja. - Ograniczenia w ruchu prywatnych samochodów pozostaną utrzymane przynajmniej do najbliższego poniedziałku, bowiem tego dnia ma rozpocząć się stopniowe znoszenie ograniczeń, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa – dodał.

18:30

We Włoszech znów odnotowano wzrost zgonów osób zakażonych: 534 w ciągu doby, ogółem 24648.

18:24

Portugalia: Podczas minionej doby liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła w Portugalii o 27. W sumie wskutek zakażenia koronawirusem zmarły w tym kraju 762 osoby.

18:10

USA: 481 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował we wtorek gubernator Andrew Cuomo. Nieznacznie zmniejszyła się także liczba osób, które w ciągu ostatniej doby trafiły do szpitali (z 1380 do 1308). Gubernator wyjaśnił, że w sumie w szpitalach w stanie Nowy Jork przebywa obecnie 16076 osób. O ponad 100 zmalała liczba osób podłączonych do respiratorów.

17:59

Ponad 401 osób zmarło w Polsce w wyniku zakażenia koronawirusem. 9856 osób jest zakażonych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 119 przypadkach choroby i śmierci 16 osób.

17:30

Porzucone przez ludzi maseczki i rękawiczki, widoczne na ulicach miast, stanowią zagrożenie dla środowiska - alarmuje CNN. Plastik zawarty w środkach ochrony osobistej dostaje się do wody i zatruwa zwierzęta. Eksperci przypominają, że zużyte maseczki i rękawiczki nie podlegają recyklingowi, trzeba je wrzucać do zbiorników na odpady zmieszane.

17:10

Od 16 kwietnia musimy w miejscach publicznych musimy zasłaniać nos i usta. Jednak od tej zasady są wyjątki. Obowiązku tego nie stosuje się w przypadku np..: osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane - informuje ministerstwo zdrowia.

16:55

Włochy już 4 maja mogą zacząć wracać do życia. Premier Giuseppe Conte zapowiedział, że władze pod koniec tygodnia ogłoszą plan wychodzenia z zamknięcia. W poście na Facebooku stwierdził jednocześnie, że kraj nie może zrezygnować z polityki maksymalnej ostrożności, a otwarcie będzie oparte na poważnych, naukowych zasadach. Według premiera rozsądny termin wprowadzania nowych reguł to 4 maja. We Włoszech zmarło z powodu koronawirusa 24 114 osób, najwięcej w Europie.

16:38

Słynny bieg byków w Pampelunie odwołany z powodu koronawirusa. To największa atrakcja świąt Sanfermines, obchodzonych co roku ku czci świętego Fermina w dniach 6-14 lipca.

Personel medyczny walczący w szpitalach hiszpańskich z epidemią koronawirusa miał dość braków środków ochrony osobistej. Zaskarżył rząd do Sądu Najwyższego, a ten postanowił: to rządzący muszą zapewnić lekarzom i pielęgniarkom odpowiednie środki ochrony w walce z zarazą. Hiszpania ma jeden z największych wskaźników zakażeń wśród pracowników służby zdrowia na świecie, z ponad 30 tysiącami zakażeń Covid-19.

16:05

Można już wchodzić do Tatrzańskiego Parku Narodowego, choć na razie tylko do do czterech dolin. TPN zapowiada tam wzmożone kontrole. Nie chce dopuścić do sytuacji, że turysta np. z Doliny Strążyskiej ruszy na Giewont, czy inne szlaki. - Jeżeli dojdzie do tego, że będzie tam się koncentrował spory tłum, będziemy podejmować dalsze decyzje - zapowiada dyrektor TPN.

15:44

Ciągle nie wiadomo, kiedy rząd otworzy galerie handlowe. Przewidywane jest to dopiero w trzecim etapie odmrażania gospodarki. Nie wiadomo też, czy po otwarciu wszyscy klienci wrócą do galerii. - Popyt na usługi oferowane w galeriach handlowych będzie zdecydowanie mniejszy - przewiduje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

15:10

Coraz głośniejsze są głosy o przeprowadzeniu śledztwa w sprawie odpowiedzialności za rozprzestrzenienie się epidemii koronawirusa. Oskarżenia padają pod adresem Chin i WHO. Australijski minister zdrowia Greg Hunt skrytykował WHO, stwierdzając że jego kraj ograniczył zasięg epidemii idąc pod prąd zaleceniom organizacji. Australia będzie naciskała na przeprowadzenie niezależnego, międzynarodowego śledztwa, które zbada odpowiedzialności Chin za rozprzestrzenianie się zarazy - zapowiedziała szefowa australijskiej dyplomacji.

14:55

We Wrocławiu powstaje szczepionka na koronawirusa. - Mamy oryginalny pomysł. Już w tym tygodniu składamy wniosek w sprawie szczepionki. Teraz wszystko zależy od tego, czy będzie można przyspieszyć, czy będą na to odpowiednie fundusze oraz ile osób będzie mogło przy tym projekcie pracować - mówi "Gazecie Wrocławskiej" profesor Andrzej Gamian, kierownik Zakładu Immunologii Chorób Zakaźnych w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu.

14:29

Od poniedziałku znowu możemy wchodzić do parków i lasów. W mediach pojawiają się jednak informacje, że lasy będą musiały być znowu zamknięte w związku z panującą suszą i zagrożeniem pożarami. Odgórnego zakazu wejścia do lasów nie ma, decyduje o tym każdy nadleśniczy w zależności od konkretnych warunków panujących w danej okolicy.

14:18

Od środy 22 kwietnia otwierają się urzędy. Dotychczas urzędy pracowały, ale w mocno okrojonej formie, większości spraw nie można było w nich załatwić. Od jutra znów będzie można rejestrować samochody, odbierać prawa jazdy i dowody czy wnosić opłaty.

13:59

W ciągu doby wykonano ponad 10,1 tys. testów na koronawirusa - informuje ministerstwo zdrowia.

13:44

Nie wyobrażam sobie, by płaca minimalna w 2021 roku miała być niższa niż w roku bieżącym - powiedziała dziś minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W 2020 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia to 2600. - Na koniec 2020 roku minimalna pensja wynosiła będzie 3000 zł. A na koniec 2024 roku - 4000 zł. - zapowiadał w październiku 2019 r. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

13:31

Jest nadzieja na skuteczny lek na koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych trwają testy remdesiviru - leku, który wcześniej nie sprawdził się w walce z Ebolą, skutecznie jednak niszczy koronawirusa. Pierwsze testy napawają optymizmem, wyraźnie przyśpiesza on zwalczenie choroby przez pacjenta. Teraz cały świat czeka na wyniki badań klinicznych leku. Jeśli będą pozytywne, dopuści je do użytku amerykańska agencja Food and Drug Administration.

13:12

Zamknięcie szkół prawdopodobnie będzie przedłużone - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. Zawieszenie zajęć zostało przedłużone do niedzieli 26 kwietnia, dlatego pod koniec tego tygodnia rząd musi podjąć kolejne decyzje. Najprawdopodobniej lekcje dalej będą odbywały się zdalnie, za pośrednictwem internetu. Kilka dni temu wicepremier Jadwiga Emilewicz mówiła, że być może w tym roku szkolnym dzieci nie wrócą do szkół.

12:56

Małpie brzytwy się nie daje. Nie zgadzamy się na przedłużenie o rok kadencji prezydenta Andrzeja Dudy - mówi lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Skomentował w ten sposób wczorajszą propozycję przewodniczącego PO Borysa Budki przełożenia wyborów o rok na dzień 16 maja 2021 r. Wykluczył też jakiekolwiek zmiany w konstytucji dotyczące wyborów i rozmowy na ten temat z Jarosławem Gowinem. - Znacie film "Sypiając z wrogiem"? Nie podoba nam się ten film - mówił Czarzasty na briefingu.

12:45

Przed nami najgorsza, trzecia faza psychicznej reakcji na koronawirusa - ostrzegają psychologowie. Najpierw towarzyszył nam chaos i dezorganizacja, później nastąpiła faza adaptacji i przyzwyczajenia do nowego trybu życia. Zaś teraz, zdaniem psychologów, pora na najtrudniejszy czas, pełen wyczerpania, złego nastroju i lęku.

12:37

Lekarze z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej polecieli do Kirgistanu pomagać w walce z koronawirusem. Zespół lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych z PCPM wspierał niedawno Włochów w Lombardii.

12:27

Branża turystyczna jest zaniepokojona słowami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który w zeszłym tygodniu powiedział: „możemy zapomnieć o takich wakacjach, jakie znaliśmy do tej pory”. - Pan minister Szumowski jednym zdaniem zaprzepaścił cały nasz wspólny miesięczny trud, który włożyliśmy w utrzymanie pozytywnych relacji z klientami - napisała w petycji do premiera Alina Dybaś-Grabowska, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej. Tymczasem ministerstwo rozwoju chce uruchomić program bonów na wycieczki wartości 1 tys. zł.

12:14

Przez Stany Zjednoczone przetacza się fala protestów. Demonstranci domagają się otwarcia przedsiębiorstw i zakończenia izolacji. W ciągu miesiąca w USA 22 mln ludzi złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Nastroje nakręcają skrajnie prawicowe portale w rodzaju Infowars, które zamknięcie niektórych branż gospodarki i nakaz izolacji traktują jako spisek przeciwko "ciężko pracującym Amerykanom".

11:50

"Mam nadzieję taką, że rozmowa Gowin-Budka jest szansą na zbudowanie porozumienia, że cała klasa polityczna ustala, jak powinien wyglądać i jak będzie wyglądał kalendarz wyborczy" - mówił też Grzegorz Schetyna w Radiu Wrocław.

11:45

"Wydaje się, że będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, choć niewykluczony jest powrót uczniów do tradycyjnych zajęć jeszcze w tym roku szkolnym" - mówił minister Dariusz Piontkowski w TVP.

11:40

"Nie możemy mówić o political fiction, scenariuszach, które są fantazją polityczną, ponieważ my nie chcemy, nie możemy przedłużać kadencji prezydenta. Możemy przesunąć wybory ze względu na epidemię" - tak o wyborach w 2022 roku powiedział Grzegorz Schetyna w Radiu Wrocław.

11:29

Rząd chce zaoferować listonoszom premię za udział w przeprowadzeniu korespondencyjnych wyborów prezydenckich - donosi RMF FM.

11:22

Coraz więcej Polaków załatwia urzędowe sprawy przez Internet, bo koronawirus przyspieszył zakładanie Profilu Zaufanego. Co można załatwić?

11:16

Transport WOŚP z wyposażeniem dla szpitali w Polsce. Jerzy Owsiak: Doskonała logistyka i współpraca przynosi super efekty.

11:08

"Mamy odpowiednią liczbę testów, codziennie dołączają też nowe laboratoria, chcemy by było tych testów jeszcze więcej, jest ich dziś zdecydowanie za mało" - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

11:03

Pandemia koronawirusa zwiększyła nasz patriotyzm zakupowy. Chcemy w ten sposób pomóc przedsiębiorcom i gospodarce.

10:57

"Wszystkie programy społeczne, prorodzinne zamierzamy utrzymać. Dlatego zdecydowaliśmy się na zwiększenie deficytu" - powiedział premier.

10:51

Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Czy jest się czego obawiać? Ministerstwo Zdrowia uspokaja.

10:45

"Europa staje przed wielkimi wyzwaniami jednocześnie. Porwane są łańcuchy produkcji, dostaw, poszczególnych komponentów w produkcji różnych produktów i dzisiaj musimy zreorganizować nasz porządek gospodarczy również w Europie. O tym rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, o tym za godzinę będę rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą, niż, można powiedzieć, drugi plan Marshalla" - mówił premier.

10:40

Do piątku rząd zaprezentuje nowe rozwiązania dla przedsiębiorców, w ramach tarczy antykryzysowej.

10:37

"Według raportów najważniejszych instytucji na świecie, Polska angażuje jeden z największych procentów PKB w ratowanie przedsiębiorców" - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

10:32

"Wszystkie nasze działania od początku epidemii służą zmniejszeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale też zachowaniu miejsc pracy. Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, bezpieczeństwo miejsc pracy i bezpieczeństwo gospodarcze jest najważniejsze" - mówił premier.

10:30

Trwa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Jadwigi Emilewicz.

10:24

W jakich miejscach trzeba zasłaniać twarz?

10:04

Jednocześnie poinformowano o śmierci kolejnych pięciu osób.

10:00

144 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia.

9:51

Andrzej Duda o 500 plus w dobie koronawirusa: "Kategoryczne NIE dla odbierania 500+". W sieci zrobiło się gorąco.

9:42

Dziś 94. urodziny obchodzi królowa Elżbieta II. Już wcześniej poinformowano, że z powodu koronawirusa w tym roku nie odbędą się tradycyjne uroczystości urodzinowe.

9:30

"Jarosław Kaczyński nie zważa na argumenty. To jest skrajny egoizm. Stan klęski żywiołowej nie jest wprowadzony tylko z przyczyn politycznych, nie ekonomicznych" - twierdzi Borys Budka.

9:21

Według oficjalnych informacji, w Chinach od sześciu dni nie odnotowano ani jednego przypadka śmiertelnego, spowodowanego koronawirusem.

9:04

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport dotyczący koronawirusa w Polsce.

8:56

"Gowin nie chce wyjść z koalicji. Jego ostatnie posunięcia mogą wskazywać na to, że próbuje się rozepchnąć w przestrzeni dobrej zmiany" - stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz w RMF FM.

8:50

"Uważam, że Polacy powinni usłyszeć ode mnie w telewizji publicznej co ja o tym wszystkim sądzę i żebym mogła przekazać informacje, których nie usłyszą ode mnie, ponieważ ja jestem w telewizji publicznej przedstawiana jako zupełnie inna osoba i czas, który poświęcają mi media publiczne jest bardzo duży, ale nie ma tam słowa prawdy o mnie" - powiedziała Kidawa-Błońska. Dodała, że jeśli będzie zorganizowana debata w TVP z udziałem kandydatów, to weźmie w niej udział.

8:42

"Nie będę statystką w spektaklu PiS-u. Wybory muszą być wolne i tajne. Poza tym, powinna je zorganizować Państwowa Komisja Wyborcza. Wierzę, że dogadamy się, wybory będą i będą demokratyczne. Wystartuję w nich, bo chcę je wygrać" - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska w radiowej Trójce.

8:35

Interwencje policji, związane z rozporządzeniami dotyczącymi epidemii, budzą emocje. Funkcjonariusze: Filmiki w sieci są zmanipulowane.

8:26

W ciągu ostatniej doby policjanci skontrolowali w całym kraju ponad 88 tys. osób poddanych kwarantannie. W ok. 180 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – podał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. W sumie do tej pory funkcjonariusze dokonali już ponad 3,8 mln sprawdzeń.

8:11

"Ta propozycja, którą przedstawił Borys Budka, ona wymaga naprawdę głębokiego dopracowania. Bo nie rozumiem jeszcze wciąż paru jej prawnych elementów. Nie wiem na jakiej zasadzie miałoby się odbyć nakłonienie w trybie ustawy, bo oni mają taki pomysł, że ustawą zmuszą rząd do tego, żeby wprowadził stan klęski żywiołowej na terenie całego kraju, jeżeli wcześniej epidemia występuje przez ileś dni" - stwierdził Szymon Hołownia w TVN24.

8:07

"Dzisiaj głównym celem przedstawicieli opozycji jest destabilizacja Zjednoczonej Prawicy. Premier Gowin mam nadzieję, że nie da się wciągnąć w tę grę" - dodał Dworczyk.

8:04

"Propozycja Budki sprowadza się mniej więcej do tego: dzisiaj nie chcemy wyborów, więc wprowadźmy sobie stany nadzwyczajne i zróbmy wybory w terminie dla nas dogodnym, czyli za rok" - mówił szef KPRM Michał Dworczyk w TVP Info.

8:03

"Plan Borysa Budki nie daje gwarancji terminu przeprowadzenia wyborów. On zakłada, że epidemia skończy się w ciągu roku. A nikt odpowiedziany nie powie, że zostanie w odpowiednim czasie opracowana szczepionka" - powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta w RMF FM.

7:55

Plan zakupów dla Wojska Polskiego nie zostanie ograniczony z powodu epidemii koronawirusa - zapowiedział minister Błaszczak w radiowej Trójce.

7:47

"Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9360 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1467 jednostek sprzętu. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą specjalną infolinię z pomocą psychologiczną dla osób w kwarantannie oraz z pomocą pedagogiczną dla rodziców" - informuje minister Mariusz Błaszczak.

7:30

Ministerstwo Zdrowia publikuje zalecenia dla pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi w dobie koronawirusa.

7:18

Dziś Jarosław Gowin i inni politycy Porozumienia spotkają się z liderami Koalicji Polskiej - Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL) i Pawłem Kukizem (K'15). Rozmowa będzie dotyczyła tematu daty wyborów prezydenckich i poparcia dla projektu zmiany konstytucji, autorstwa Porozumienia.

7:02

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech z powodu koronawirusa zmarły 194 osoby. W sumie liczba ofiar COVID-19 w tym kraju wynosi 4598. Dane rządowe mówią przy tym o 143 457 zakażonych osobach.

6:39

Ministerstwo Zdrowia przypomina o obowiązku zasłaniania ust i nosa poza własnym miejscem zamieszkania.

6:25

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że podpisze rozporządzenie, które ograniczy tymczasowo napływ imigrantów do Stanów Zjednoczonych. Trump nie zapowiedział jeszcze, jak długo ma obowiązywać jego rozporządzenie.

6:12

Jak wygląda epidemia koronawirusa w Polsce dzień po dniu? Szczegółowe dane prezentujemy W TYM MIEJSCU.

6:00

W ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych odnotowano 1433 ofiar koronawirusa. Jednocześnie wykryto ponad 24 tys. nowych zakażeń.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 20 kwietnia 2020

23:05

Badania przeprowadzone w Kalifornii wykazały, że zakażonych może być nawet 80 razy więcej niż wykazują statystyki. To może być dobra wiadomość: oznaczałaby, że śmiertelność na koronawirusa jest znacznie niższa niż się podaje.

22:50

Dziś przestała obowiązywać część ograniczeń narzuconych przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Znowu można spacerować w parkach i lasach. Zmianie uległy limity dotyczące liczby klientów w sklepach. Co możemy robić, co jest zakazane? Prawnik odpowiada na najczęstsze pytania.

21:20

Domy osób zakażonych koronawirusem należy oznaczać - uważa Bogdan Zieliński, starosta wysokomazowiecki. Jak tłumaczył w Radiu Białystok, nie chodzi o to, żeby piętnować te osoby, które są zakażone, broń Boże, tylko chodzi o to, żeby mieć wiedzę. Starosta tłumaczył, że w ten sposób można ochronić innych ludzi.

21:03

Prezydent Andrzej Duda skrytykował propozycję szefa PO Borysa Budki przeprowadzenia wyborów za rok, 16 maja 2021 r. - Ten pomysł jest co najmniej dziwny. Dziwię się, ze przewodniczący Borys Budka wyszedł z tym pomysłem, bo on się w ramach konstytucyjnych nie mieści - mówił prezydent w wywiadzie dla Polsat News.

19:55

Prezydent Andrzej Duda w Polsat News: Mam nadzieje, ze wybory odbędą się wtedy, kiedy zostały ogłoszone przez marszałka Sejmu. Jest to ważne ze względu na wymogi konstytucji. Trudno mi sobie wyobrazić ze mogłoby do tego nie dojść.

Na uwagę prowadzącego wywiad Bogdana Rymanowskiego, że 20 dni przed ogłoszonymi na 10 maja wyborami ciągle nie wiadomo jak będą przeprowadzone, odpowiedział: To nie jest normalne, ale sytuacja też nie jest normalna. Nikt nie spodziewał się epidemii koronawirusa.
Prezydent pytany o możliwość przesunięcia wyborów na 17 maja odpowiedział: Przesuniecie terminu budzi wątpliwość, ale to jest zawsze decyzja marszałka Sejmu, prezydent nie ma tu nic do zrealizowania.
Pomysł szefa PO Borysa Budki przeprowadzenia wyborów za rok, 16 maja 2021 r. Andrzej Duda komentuje: Ten pomysł jest co najmniej dziwny. Dziwię się, ze przewodniczący Borys Budka wyszedł z tym pomysłem, bo on się w ramach konstytucyjnych nie mieści.
- Jeśli pyta mnie pan czy się da przeprowadzić wybory korespondencyjne odpowiem: Da się i wybory w Bawarii są tego najlepszym dowodem. Zostały tam przeprowadzone z zachowaniem tajności. Ten sposób głosowania gwarantuje prawa obywatelskie: powszechność, tajność głosowania - mówił prezydent Andrzej Duda w Polsat News.

19:06

Robert i Anna Lewandowscy są wysoko na liście gwiazd sportu, które starają się finansowo pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Wielu sportowców przekazało na cele charytatywne naprawdę duże kwoty. Sprawdź listę najbardziej hojnych osób ze świata sportu.

18:50

Władze Hiszpanii chcą opryskiwać miasta z powietrza specjalnymi środkami dezynfekcyjnymi. Wojsko użyje do akcji samoloty gaśnicze Canadair CL-415, które mają zasięg ok. 2300 km i zbiornik o pojemności ponad 6 tys. litrów. Hiszpania używa już bezzałogowe aparaty latające i roboty do rozpylania środków dezynfekujących. Przypomina się, że podobne działania prowadzili Chińczycy.

18:24

Ministerstwo Zdrowia podaje również informacje o 18 zmarłych osobach (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-M Toruń, 96-K Kalisz, 87-K Pleszew, 65-K 74 K Poznań, 66-K 60-M 86-M 63-M 90-K 81-K Warszawa, 65-M 80-K Radom, 90-K 89-M Kraków, 54-K 61 M 72-M Nowogrodziec. Większość osób miała choroby współistniejące - informuje Ministerstwo Zdrowia.

18:10

Jest 140 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 18 kolejnych ofiar śmiertelnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba zakażonych to 9593, zmarło 380 osób.

17:34

Ministerstwo Obrony Narodowej powołuje specjalne wojskowe zespoły do dziaań kryzysowych w związku z koronawirusem.

17:08

Palenie papierosów to największe zagrożenie dla zdrowia. Najbardziej rakotwórcze uzależnienie. Wystarczyła jednak wypowiedź francuskiego lekarza, że palacze lżej znoszą zakażenie koronawirusem, by ktoś wziął to na poważnie.

16:52

Władze szpitala w Krotoszynie planują zgłosić do prokuratury rodzinę pacjenta, który zmarł z powodu koronawirusa. Jak tłumaczą, rodzina zmarłego pacjenta mogła narazić personel szpitala na zakażenie się koronawirusem, zaprzeczając na początku, że zakażony mężczyzna miał kontakt z osobą, która wróciła z zagranicy.

16:24

Ludowe sposoby na pokonanie epidemii koronawirusa, jak picie wódki i sauna nie pomogły Białorusinom. Takie metody promował prezydent Aleksandr Łukaszenka, jednak w końcu władza przeprosiła się z organizacjami pozarządowymi, które zbierają środki na zakup sprzętu dla szpitali. Dziś na samych obywatelach w dużej mierze leży odpowiedzialność za walkę z epidemią.

16:19

Czy elektroniczne systemy zdrowotne krajów Europy mogą być obecnie celem ataków hakerskich? Departament Stanu USA wydał komunikat z niepokojem odnotowując ostrzeżenie wydane przez czeską krajową agencji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i informacji o „realnym zagrożeniu poważnymi atakami cybernetycznymi” na sektor opieki zdrowotnej w tym kraju. - Gdy świat walczy z pandemią COVID-19, złośliwa cyberaktywność, która ogranicza zdolność szpitali i systemów opieki zdrowotnej do świadczenia usług o kluczowym znaczeniu, może mieć śmiertelne skutki - pisze Departament Stanu w oświadczeniu i ostrzega, że ewentualni sprawcy ataków muszą liczyć się z konsekwencjami swojej działalności.

16:10

Portugalia zaskakująco dobrze radzi sobie z pandemią koronawirusa. Portal Politico wskazuje, że kraj ma cztery raz mniej mieszkańców niż Hiszpania, ale odnotował zaledwie 10 proc. liczby przypadków zakażenia zmagającej się z epidemią sąsiadki. W dodatku wysokie wskaźniki śmiertelności z powodu Covid-19 (ponad 10 proc. w Hiszpanii, 15 proc. we Francji) nijak mają się do portugalskich statystyk – w tym kraju śmiertelność waha się nieco powyżej 3 proc. Jednymi z przyczyn nie tak złych statystyk były wczesna reakcja rządu na epidemię oraz solidarność społeczna.

16:02

Wielu Polaków straciło pracę lub ma zmniejszone pobory w związku z kryzysem spowodowanym walką z epidemią koronawirusa. Ekspert radzi jak i na czym zaoszczędzić w tych trudnych czasach.

15:59

Trwa polityczna próba sił w związku z terminem przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Platforma Obywatelska rozmawia z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem i proponuje wybory za rok. PiS upiera się przy wyborach w maju, a prezydent Andrzej Duda wypuszcza nowy spot wyborczy, obiecując, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, to zagwarantuje wypłatę świadczeń socjalnych typu 500 plus.

15:51

Niepokojące wieści napływają z chińskiego miasta Harbin w pobliżu granicy z Rosją. Ostatnia fala zakażeń na koronnawirusa stawia pytania: jesteśmy świadkami nawrotu epidemii?

11:33

Ściągalność alimentów jeszcze przed pandemią koronawirusa w Polsce nie była najlepsza. BIG InfoMonitor ostrzega, że teraz może się dodatkowo pogorszyć przez wywołany koronawirusem kryzys gospodarczy. Trudniej będzie też dochodzić roszczeń.

11:24

Rosja: W ciągu ostatniej doby wykryto 4268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował sztab do walki z epidemią. W ostatnich 24 godzinach zmarły 44 osoby. Łączna liczba zakażeń w Rosji wynosi obecnie 47 121, a ofiar śmiertelnych - 405.

10:51

10:45

 • Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 roku - stwierdził przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Lider PO zaproponował, by obywatele mieli wybór - czy chcą głosować tradycyjnie w lokalu czy może przez internet albo korespondencyjnie.

10:08

Zmarły kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia.

10:03

166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (53), małopolskiego (26), dolnośląskiego (21), opolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), wielkopolskiego (14), zachodniopomorskiego (8), świętokrzyskiego (4),lubelskiego (3), podlaskiego (3), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). Liczba zakażonych koronawirusem: 9453/362 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:22

Wicepremier i szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała na antenie Polsat News, że już za tydzień mogą zostać podane kolejne informacje o złagodzeniu rządowych obostrzeń, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Wszystko zależy od „krzywej zakażeń”.

9:15

9:07

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rekomendacje w sprawie organizacji wyborów prezydenckich. W ostrych słowach skrytykowało go za to Porozumienie Chirurgów, zarzucając mu łamanie przyrzeczenia lekarskiego oraz kodeksu etyki lekarskiej.

9:00

Na Węgrzech w ciągu ostatniej doby zmarło 10 osób chorych na Covid-19. Wykryto też 68 kolejnych zakażeń koronawirusem – poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym do 199, a stwierdzonych zakażeń do 1984. Ponad połowa zakażeń (1002) przypada na Budapeszt.

8:10

W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl zapytano Polaków o ocenę zachowania kandydatów/kandydatek na prezydenta w czasie trwającej epidemii. Uczestnicy sondażu, najczęściej jako tego, którego zachowanie oceniają najbardziej korzystnie wskazują urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - 23,8 proc. Drugie miejsce zajął lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zachowanie jako najkorzystniejsze w czasie pandemii ocenia 17,3 proc. respondentów. Na podium znalazł się także Szymon Hołownia. Jego zachowanie jako najkorzystniejsze ocenia 14,6 proc. badanych.

Zobacz więcej

7:58

Kanada: Rząd zapowiedział w niedzielę dokładne przyjrzenie się zagranicznym inwestorom, ponieważ nie chce, aby wykorzystali oni obecny spadek wartości firm do ich przejęcia.

7:30

Na Kubie potwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem. Jak poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia tego kraju, z przeprowadzonych blisko 27 tys. testów, 1035 dało wynik pozytywny. Do tej pory na kronawirusa zmarły na Kubie 34 osoby.

6:55

W Niemczech w ciągu doby potwierdzono 1 775 nowych przypadków koronawirusa, bilans wzrósł do 141 672. Zmarło 110 kolejnych osób, od początku epidemii zanotowano 4 404 zgony - podał Instytut Roberta Kocha.

6:21

Chiny: W ciągu ostatniej doby potwierdzono 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie było ani jednego nowego zgonu - poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia. Chińskie władze informują, że osiem przypadków zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały z zagranicy.

6:10

USA: W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 3,5 mln testów na koronawirusa. Blisko 760 tys. z nich dało wynik pozytywny. Oznacza to wzrost o ok. 30 tys. w ciągu doby. Dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z soboty na niedzielę.

6:00

LABEL Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 19 kwietnia 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl