KORONAWIRUS W ŁODZI KOMUNIKAT UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
Informacja UŁ dotycząca koronawirusa z dnia 25. lutego 2020.
Władze UŁ wydały komunikat dla studentów, aby jak czytamy "w trosce o Państwa samopoczucie oraz w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną informujemy, że na okres najbliższych dwu tygodni są Państwo zwolnieni z odbywania wszystkich form zajęć zaplanowanych na uczelni oraz praktyk poza nią."
Informacja dotycząca koronawirusa jest skierowana do studentów przyjeżdżających do Łodzi z Chin, Japonii, Korei Pd., Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu i Włoch. Nieobecność będzie usprawiedliwiana na podstawie biletów.
Powracającym zaleca się wypoczynek, unikanie skupisk ludzi. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych (gorączka, kaszel) należy się skontaktować z Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Łodzi: [email protected] telefon 600 241 646
Podobny komunikat zalecający kwarantannę również wydał Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Sprawę zagrożenia epidemiologicznego koronowirusem zaleca traktować jako pilną i poważną.
Z Włoch do Łodzi wrócili studenci UMedu. Boją się koronowirusa w Chin
Grupa narciarzy i snowboardzistów z klubu AZS Uniwersytetu Medycznego wróciła w niedzielę z zimowego obozu w Val di Sole w północnych Włoszech. Część z nich była mocno przeziębiona, miała objawy podobne do grypy.
Kilka osób zgłosiło się do szpitala Biegańskiego w Łodzi, który w poprzednich komunikatach powiatowej inspekcji sanitarnej wskazywany był jako miejsce do którego należy kierować się w przypadku powrotu z miejsca epidemii z objawami grypy. Ale zostali odesłani do domów.
Jedna ze studentek miała się dowiedzieć, że jest bardzo chora, ale że w szpitalu nie ma testów, które mogłyby potwierdzić lub wykluczyć koronawirusa 2019 - nCov.
KORONAWIRUS W EUROPIE
Tymczasem szpital wyjaśnia, że studenci zostali dokładnie poinformowani, co mają robić, m.in. zostali skierowani do sanepidu.
- Każdy pacjent otrzymuje rzetelne informacje na temat tego, gdzie powinien się udać - podkreśla Ewa Papiernik, rzeczniczka szpitala im. Biegańskiego.
Uczelnia zamieściła na swojej stronie komunikat inspekcji sanitarnej i zaleciła wszystkim studentom wracającym z Włoch pozostanie na dwa tygodnie w domu. - Rozmawialiśmy już z wykładowcami, żeby podeszli do tych nieobecności elastycznie - mówi Joanna Orłowska, rzeczniczka prasowa uczelni. Jak podkreśla te zalecenia dotyczą wszystkich studentów i pracowników wracających z Włoch. - Tylko tyle możemy dla nich zrobić - informuje.
KORNOWURUS W EUROPIE
Nie ma specjalnych wskazań dla ludzi wracających z Włoch - podkreśla Zalewska.
W podobnej sytuacji są setki mieszkańców regionu, którzy w ostatnich dniach wrócili z Włoch. Małżeństwo z Łodzi odwiedziło niedawno rodzinę w rejonie Bolonii. - Jechaliśmy pociągiem, wiele osób w nim kaszlało. Boimy się, że zaraziliśmy się wirusem - mówi łodzianka.
Po powrocie do Łodzi zgłosili się do sanepidu. - Poradzono nam, żebyśmy przez 14 dni zostali w domu i dwa razy dziennie mierzyli temperaturę. Nie dostaliśmy zwolnienia. Nie mam pojęcia, jak to załatwić z pracodawcą - mówi.
Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody i jego służb podkreśla, że informacji na temat sposobu postępowania należy szukać na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
KORONAWIRUS W ŁODZI SŁUŻBY SĄ W GOTOWOŚCI
MAPA ZACHOROWAŃ ONLINE
W poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat:
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Horoskop miesięczny początek wiosny. Znaki zodiaku w horosko...
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
ZAKAŻENIE WIRUSAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<
CZYTAJ INNE ARTYKUŁY
