Według dziennikarzy włoskie władze już od lutego dysponowały planem zakładającym kilka scenariuszy rozwoju pandemii koronawirusa na Półwyspie Apenińskim. Dokument został przygotowany przez Naukowy Komitet Techniczny (Cts), a następnie przedstawiony ministerstwu zdrowia. Już wtedy wskazywano na konieczność zakupu środków ochrony osobistej, w tym przede wszystkim maseczek i rękawiczek oraz zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii.
O istnieniu dokumentu media po raz pierwszy informowały jeszcze w kwietniu, ale dopiero teraz dziennikarzom udało się do niego dotrzeć. Według włoskiego ministerstwa zdrowia jego upublicznienie na początku pandemii mogło spowodować „wystraszenie społeczeństwa” dlatego plan walki z Covid-19 oraz zakładane scenariusze rozwoju choroby utrzymywano w tajemnicy.
ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O EPIDEMII KORONAWIRUSA SARS-CoV-2:
- Koronawirus może wywołać u dzieci uszkodzenie mózgu
- Szok w Boliwii: Śmierć na żywo w telewizji
- Szwecja: staruszkom z koronawirusem dają "koktajl śmierci"?
- Zagadka Ferrera Erbognone. Miasteczko oparło się epidemii
- Sekta rozpętała epidemię koronawirusa
- Nad Wuhan unosi się tajemnicza mgła. To "smog śmierci"
W planie jest mowa m.in. o trzech możliwościach rozprzestrzeniania się pandemii na terytorium Włoch. Pierwszy mówi o „miejscowej transmisji wirusa oraz lokalnych ogniskach infekcji”. Kolejne dwa nie wykluczały „powstania lokalnych ognisk infekcji wymagających podjęcia nadzwyczajnych środków” oraz „utrzymującego się rozwoju transmisji wirusa wymagającego podjęcia środków wykraczających poza możliwości samych służb sanitarnych”.
Eksperci przewidywali też konieczność zwiększenia liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii szacując zmniejszenie liczby planowych operacji o 50 procent.
Dziennikarze „Corriere della Sera” zwracają też uwagą na sugestie zwarte w planie dotyczące konieczności przyjęcia przez poszczególne włoskiej regiony jednolitego modelu działania w przypadku podjęcia środków nadzwyczajnych związanych z rozwojem pandemii.
EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:
Według badań opublikowanych w sierpniu przez ministerstwo zdrowia oraz włoski Narodowy Instytut Statystyczny (ISTAT) dowód serologiczny infekcji koronawirusem Sars-Cov-2, czyli zdolność do wytwarzania przeciwciał zdolnych walczyć z zakażeniem, statystycznie można wykazać u prawie 1,5 miliona osób, czyli 2,5% całej populacji zamieszkującej Włochy.
