W Kościele katolickim rozpoczyna się czterdziestodniowy okres pokuty. Jakie jest znaczenie Środy Popielcowej?
Warto zwrócić uwagę na obrzęd posypania głów popiołem. Wówczas ksiądz wypowiada formułę: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj człowiecze, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Te słowa streszczają to co dokonuje się podczas tego obrzędu. We współczesnym świecie, kiedy człowiek drobiazgowo dba o swoje ciało, na każdą cerę ma inny krem, w najdrobniejszych szczegółach dopracowuje dobór stroju, posypanie głów popiołem jest zbezczeszczeniem tego wizerunku. Przyjmując popiół na głowę pokazujemy, że istotą nawrócenia jest nie tyle dbanie o wygląd, choć nie powinniśmy go zaniedbywać, co troska o duszę.
Dzisiejsze święto wypada akurat w Walentynki. Co mają zrobić zakochani?
Z punktu widzenia narzeczonych, uznałbym, że to idealna okazja, żeby tego dnia się zaręczyć. Która kobieta nie chciałaby zobaczyć mężczyznę tak pokornie proszącego o jej rękę, że aż dał sobie posypać głowę popiołem? Oczywiście, jak co miesiąc, msza święta o miłość w parafii Nawrócenia Św. Pawła odbędzie się o godz. 18.30. Będzie też obrzęd posypania głów popiołem. Jest to świetna okazja, żeby pokazać młodym ludziom, którzy są w sobie nieraz zakochani po uszy, że bez pracy nad sobą, bez dostrzeżenia bardziej drugiego człowieka niż siebie, ta miłość wcześniej czy później będzie przeżywała kryzys.
Co będzie tematem katechezy?
M.in. słowo przepraszam. Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że miłość człowieka, który chce budować rodzinę, a nie nauczy się słowa przepraszam, nie przetrwa próby czasu. Miłość wyraża się nie tylko przez kwiaty, ale też doskonalenie samego siebie. Wielki Post jest doskonałą okazją, żeby sobie to uświadomić i wykorzystać ten czas jako dar.