Kwas, który pomaga. Ten kwas pomaga!

Akcja specjalna #Kwaschlebowypomaga
Powstaje z chleba, który mógłby się zmarnować, zgodnie z ideą zero waste i według staropolskiej receptury. Każdy, kto go pije pomaga dzieciom w Ukrainy.

Kwas chlebowy to napój w wielkimi tradycjami. Co szczęśliwsi mieli okazję próbować go u prababci, babci czy mamy.
Paweł Leszczyński, prezes stowarzyszenia Wolny Kraft, pomysłodawca Warszawskiego Festiwalu Piwa ma ambicje, by odtworzyć oryginalne stare polskie smaki. Robi kwas naturalny, na zakwasie i razowym chlebie. Co ważne: bez dodatku cukru, za to (w niektórych wariantach) z dodatkami chmielu, kminku lub kawy.
I co najważniejsze w duchu idei zero waste.

W Polsce nie lubimy wyrzucać chleba, mamy to zakorzenione kulturowo. Zaczęliśmy więc dumać, co możemy z nim zrobić niebanalnego i interesującego – mówi Paweł Leszczyński. – Recepturę opracowaliśmy sami, bazując na tym, jak kwas robiło się kiedyś – dodaje Michał Lassota, kolejny z członków Wolnego Kraftu. Nasz kwas powstaje więc z resztek razowego żytniego chleba i mieszanki słodów w procesie fermentacji zakwasem używanym do produkcji tego samego pieczywa. Jedno i drugie pozyskujemy z piekarni Putka – wyjaśnia Leszczyński. Co dalej? Brak konserwantów i filtracji. – To dlatego każda partia kwasu jest nieco inna, a jego smak zmienia się w czasie – dodaje.

- W Polsce nie lubimy wyrzucać chleba, mamy to zakorzenione kulturowo. Zaczęliśmy więc dumać, co możemy z nim zrobić niebanalnego i interesującego

– mówi Paweł Leszczyński.

– Recepturę opracowaliśmy sami, bazując na tym, jak kwas robiło się kiedyś – dodaje Michał Lassota, kolejny z członków Wolnego Kraftu. Nasz kwas powstaje więc z resztek razowego żytniego chleba i mieszanki słodów w procesie fermentacji zakwasem używanym do produkcji tego samego pieczywa. Jedno i drugie pozyskujemy z piekarni Putka

– wyjaśnia Leszczyński. Co dalej? Brak konserwantów i filtracji.

– To dlatego każda partia kwasu jest nieco inna, a jego smak zmienia się w czasie

– dodaje.

Dietetyczka Marta Warzocha-Szkupińska, zachęca do picia kwasu chlebowego.

– Owszem, są w nim węglowodany, ale także te złożone, które pełnią w jelitach rolę prebiotyków, czyli pożywki dla dobrych bakterii. Poza tym w procesie fermentacji powstaje kwas mlekowy, który zapewnia właściwe pH jelit. Do tego drożdże zawierają witaminy z grupy B, wspomagające funkcjonowanie m.in. systemu nerwowego. Można więc śmiało stwierdzić, że to napój dobry dla zdrowia.

Kwas z Wolnego Kraftu dodatkowo pomaga. Dochód ze sprzedaży pierwszej partii w całości trafi na cel charytatywny, dofinansuje punkt edukacyjno-integracyjny dla dzieci z Ukrainy, działający na terenie kompleksu Legia Tenis & Golf.

– Już teraz organizujemy w punkcie rozmaite zajęcia tematyczne – artystyczne i sportowe – a w najbliższym czasie planujemy wystartować z zajęciami z języka polskiego dla dzieci i ich opiekunów. Chcemy wesprzeć ich w procesie integracji z polskim społeczeństwem. I właśnie na ten cel potrzebujemy funduszy.

– mówi Kamil Dudek z Fundacji Legii.

Na ekoetykietach kwasu Wolnego Kraftu, zrobionych z materiałów z recyklingu, można zobaczyć hasło „By rzemiosło rosło”.

Kwas w projekt non profitowo, to firma Eticod, która zgodziła się nieodpłatnie zaprojektować i wydrukować ekoetykiety pochodzące z materiałów z recyklingu, oraz Thirst.pl który stworzył identyfikację graficzną i wspiera przedsięwzięcie doradztwem komunikacyjnym. To Dary Natury, Pijalnia Ziół oraz Ziołowy Zakątek, wspierające Wolny Kraft wiedzą dotyczącą ziół i ich zastosowania. To palarnia kawy HAYB czy wreszcie Yakima Chief Hops, które dostarczyły odpowiednio ziarna kawy i chmiel.
Jak widać, ten kwas już łączy ludzi. I ludziom pomaga. I będzie pomagać dalej, bo Stowarzyszenie Wolny Kraft planuje wprowadzić na rynek markę – stąd też drugie hasło na butelkach kwasu: „By rzemiosło rosło”. Można traktować je jako zapowiedź serii podcastów i kolejnych produktów – tak jak kwas produkowanych metodami rzemieślniczymi. Kiedy możemy spodziewać się kolejnych seriali? Wolny Kraft będzie o nich sukcesywnie informować. Na razie wiadomo, że naturalny kwas będzie sprzedawany w butelkach 0,33 l w cenie 7,90 zł. I że na początku będzie można spróbować go w stolicy: najpierw 21 września, a następnie w dniach 13-15 października podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa. Warto zapisać w kalendarzu i zajrzeć na degustację.

Ważne linki i informacje:

Strona projektu: https://kwaschlebowypomaga.pl/

Strona Stowarzyszenia Wolny Kraft: https://wolnykraft.org/

I odcinek serialu o kwasie chlebowym:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl