Lekkoatletyka. Olga Niedziałek piątą chodziarką Europy. Przy rekordzie życiowym medal był pewny

Paweł Wiśniewski
Piąta w chodzie na 35 km lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium - Olga Niedziałek Pawel Relikowski / Polska Press
W pierwszej konkurencji drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy, Olga Niedziałek uplasowała się na 5. miejscu w chodzie na dystansie 35 km. Polka uzyskała czas 2:53:12, przegrywając z najlepszą w Monachium, Greczynką Antigoni Ntrismpioti o 6:13 minuty.

Przez większość dystansu, Olga Niedziałek była czwarta, ale kilka kilometrów przed metą spadła na piątą lokatę.
Niespełna miesiąc temu, zawodniczka WLKS Nowe Iganie, zajęła w tej konkurencji 11. miejsce na mistrzostwach świata (dwa srebrne medale Katarzyny Ździebło). W Eugene ustanowiła rekord życiowy - 2:49:43.

Srebrny medal zdobyła w Monachium Hiszpanka Raquel Gonzalez (2:49:10), a po brąz sięgnęła Węgierka Viktoria Madarasz (2:49:58).

Plusy i minusy

Sofia Ennaoui wygrała drugi bieg eliminacyjny na dystansie 1500 metrów. Reprezentantka Polski uzyskała najlepszy czas w tej fazie rywalizacji - 4:02.73 (400 metrów: 1:05.04; 800 metrów: 2:13.04; 1200 metrów: 3:16.74).
Druga z „biało-czerwonych” Eliza Megger nie awansowała do finału. Uzyskała 16. wynik eliminacji - 4:07.56 (400 metrów: 1:04.62; 800 metrów: 2:12.67; 1200 metrów: 3:16.94).

Jakub Szymański awansował z kolei do półfinału rywalizacji na dystansie 110 metrów przez płotki - Polak zajął trzecie miejsce w pierwszym biegu eliminacyjnym, osiągając czas 13.87.
Bezpośredni awans do półfinału gwarantowało sobie po czterech najszybszych zawodników z każdej serii. Wystartuje w nim również Damian Czykier, który był zwolniony ze startu w eliminacjach.

Do finału skoku w dal nie awansowała niestety Anna Matuszewicz. Pierwsza próba Polki nie była mierzona, w drugiej serii skoczyła 5.93 m, a jej trzeci skok był spalony. Ostatecznie, nasza zawodniczka zajęła 20. miejsce. Najlepsza w eliminacjach była Niemka Malaika Mihambo - 6.99 m. Do finału awansowało 12 zawodniczek.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani