- Ta nadzieja wypływa z tego, że ministrowie obrony z 15 państw spotkali się na marginesie dzisiejszej konferencji, rozmawialiśmy na ten temat. Minister Pistorius mówił, że jest drugi dzień ministrem obrony narodowej Niemiec, więc jeszcze nie jest w stanie przedstawić konkluzji. Ale ja jestem o tym przekonany, że ta budowa koalicji zakończy się sukcesem tak, jak sukcesem zakończył się fakt przekazania na Ukrainę systemu Patriot - powiedział Błaszczak na briefingu prasowym.
W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina, odbyło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w gronie 50 państw. Szef MON zapowiedział, że jeszcze tego dnia będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.
Czy przekażemy czołgi bez zgody Berlina?
W tym kontekście był pytany, czy Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard nawet, jeśli Niemcy nie wydadzą na to zgody. - Mam nadzieję, że Niemcy wydadzą zgodę - powiedział, dodając, że ta kwestia będzie omawiana na spotkaniu z Niemcem. - Chcemy stworzyć koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard. Chcemy zbudować koalicję ofiarodawców tych czołgów dla Ukrainy - podkreślił.
Poinformował, że rozmowy na temat wyposażenia Ukrainy w Leopardy toczyły się w gronie 15 państw, które użytkują czołgi. - Chcemy stworzyć koalicję państw, żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów – powiedział. Dodał, że żadne decyzje nie zapadły, a kwestia przekazania Leopardów będzie tematem kolejnych rozmów.
Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy
Jak powiedział, nie ma wątpliwości, że atak Rosji na Ukrainę będzie trwał, dlatego trzeba wesprzeć Ukrainę.
- Musimy zrobić wszystko, aby wesprzeć Ukraińców, aby wojna nie rozlała się na terytorium Sojuszu Północnoatlatyckiego - powiedział.
Błaszczak przekazał również, że w związku z tym poinformował ministrów, że Polska będzie w stanie wyszkolić ukraińską brygadę i wyposażyć ją w czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty.
- Będziemy w stanie zarówno wyposażyć, jak i wyszkolić żołnierzy ukraińskich do końca marca w skali do poziomu brygady – powiedział dziennikarzom o propozycji, którą przedstawił na spotkaniu przedstawicieli blisko 50 państw. Dodał, że "wyposażenie będzie używane", a złożą się na nie bojowe wozy piechoty i czołgi T-72.
- Jesteśmy w stanie zapewnić dla Wojska Polskiego ekwiwalent – zapewnił, przypominając zakupy m.in. czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej oraz planowane dostawy Abramsów i artylerii rakietowej HIMARS. - Kiedy dodamy do tego realizowany kontrakt, zawarty przez Hutę Stalowa Wola z władzami Ukrainy na dostarczenie armatohaubic Krab, mamy do czynienia ze spójnym projektem wsparcia dla Ukrainy i jednocześnie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego- dodał.

lena
Źródło: