Filip Bares
Filip Bares
W niedzielę Hubert Hurkacz musiał się namęczyć by awansować do drugiej rundy French Open. epa/pap
Hubert Hurkacz (8.) w męczarniach awansował w niedzielę do drugiej rundy wielkoszlemowego French Open. Polak pokonał w pięciu setach Japończyka Shintaro Mochizukiego 4:6, 6:3, 3:6, 6:0, 6:3.

Hurkacz na Roland Garros

Niedoświadczony rywal

Niespełna 21-letni Mochizuki w światowym rankingu zajmuje 163. miejsce i do turnieju głównego dostał się przez kwalifikacje. W seniorskiej rywalizacji nigdy nie przebrnął 1. rundy w Wielkim Szlemie, ale w 2019 roku wygrał juniorski Wimbledon. Z Hurkaczem nigdy wcześniej ze sobą nie grali.

Shintaro Mochizuki ma na swoim koncie triumf w juniorskim Wimbleodnie w 2019 roku. epa/pap

Thriller w Paryżu

Niedzielny mecz rozpoczął lepiej Hurkacz, który już w drugim gemie przełamał Mochizukiego. Radość z breaka nie trwała jednak zbyt długo, bo Japończyk natychmiast odrobił straty. Kluczowy dla niego okazał się 7. gem, w którym ponownie przełamał Polaka. To pozwoliło mu na wygranie pierwszego seta 6:4.

W 5. gemie drugiej partii Mochizuki był ponownie bardzo blisko powtórzenia tej sztuki, ale tym razem Hurkacz obronił dwa bardzo ważne break-pointy. Po zmianie stron Polak przejął inicjatywę i za trzecim podejściem przełamał Japończyka. Prowadząc 5:2 Hurkacz zmarnował aż trzy piłki setowe, ale w kolejnym gemie zakończył partię wygrywając ją 6:3.

Hubert Hurkacz miał w niedzielę problemy z grą z tyłu kortu.
Hubert Hurkacz miał w niedzielę problemy z grą z tyłu kortu. epa/pap

Kiedy wydawało się, że Polak złapał wiatr w żagle i ustabilizował swoją grę, Mochizuki zaatakował "z partyzana". Japończyk szybko objął prowadzenie 3:0 w trzecim secie i pewnie kontrolował jego przebieg. Dopiero w 9. gemie pojawiło się światełko w tunelu dla Hurkacza, który najpierw obronił dwie piłki setowe, a następnie sam mógł przełamać rywala. To się jednak nie stało i trzecią partię Mochizuki wygrał 6:3.

Japończyk postawił się Polakowi w niedzielę.
Japończyk postawił się Polakowi w niedzielę. epa/pap

Czwarta odsłona tego meczu była jego największą aberracją. Przez pierwszych pięć gemów Japończyk w ogóle nie istniał na korcie, dwukrotnie przegrywając swój serwis. Przegrywając 0:5 Mochizuki obronił trzy piłki setowe, ale jego los był już znany - Hurkacz "zaserwował" mu "bajgla" 6:0.

W decydującej odsłonie obaj Panowie konsekwentnie wygrywali swoje podanie aż do 6. gema, w którym Hurkacz wykorzystał swojego drugiego breaka. Po chwili Polak prowadził już 5:2, ale mecz został przerwany z powodu opadów deszczu.

Spotkanie wznowiono po ponad godzinnej przerwie, ale rozegrano już tylko dwa gemy. Hurkacz ostatecznie wygrał piątego seta 6:3 i cały mecz 3:2.

Serwis nigdy nie zawodzi Hurkacza.
Serwis nigdy nie zawodzi Hurkacza. epa/pap

Problemy Hurkacza?

W niedzielę Hurkacz klasycznie dominował swoim podaniem. Polak zaserwował 20 asów przy czterech podwójnych błędach, podczas gdy Mochizuki odpowiednio 4 i 11. Hurkacz wygrał też 74 procent punktów po swoim pierwszym podaniu, które wchodziło ze skutecznością 68 procent.

Serwis Polaka nie zawodzi, ale pozostałe elementy gry już tak. Na returnie jest bardzo nieregularny, a w kluczowych momentach zawodzi. W niedzielę wykorzystał tylko 6 z 19 break-pointów, a przecież grał z tenisistą, który nie tylko nie słynie z serwisu, ale też nigdy nie przeszedł pierwszej rundy turnieju wielkoszlemowego.

Gra na mączce sprawia Polakowi problemy.
Gra na mączce sprawia Polakowi problemy. epa/pap

Trzeba tu jednocześnie zaznaczyć, że niektóre z niedzielnych statystyk Hurkacza są zawyżone przez czwartego seta, w którym Japończyk w pewnym momencie trochę odpuścił, wiedząc że nie odrobi strat. Bez tego na returnie wyglądałby jeszcze gorzej.

Statystycznie Hurkacz serwuje średnio 0,83 asów co każdy swój gem serwisowy. Na nawierzchni ziemnej ta liczba drastycznie spada do 0,59. Nie jest to indywidualny problem Polaka, bowiem na mączce piłka będzie zawsze wolniejsza niż na innych nawierzchniach, ale nikt nie polega na swoim podaniu tak jak on.

W ostatnich 52 tygodniach nikt nie ma tylu asów co on - 433. Drugi Taylor Fritz ma on 163 mniej od Hurkacza.

Z kolei na returnie Polak wypada zdecydowanie gorzej. W tym samym okresie zajmuje dopiero 72. miejsce w zestawieniu break-pointów na mecz gem serwisowy rywala z wynikiem 0,42. Wymogiem w tej klasyfikacji było rozegranie co najmniej 100 gemów na returnie w ostatnich 52 tygodniach i tylko 19 tenisistów wypadło w niej gorzej od Polaka.

Co dalej?

W drugiej rundzie French Open Hurkacz zmierzy się z Brandonem Nakashimą (68.). Amerykanin pokonał w pierwszej rundzie w czterech setach swojego rodaka i zarazem kwalifikanta Nicolasa Moreno De Alborana (140.) 6:1, 6:7 (6-8), 6:3, 6:2.

Hurkacz z Nakashimą do tej pory ze sobą nie grali.