Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Czy wirusa HIV należy się obawiać? Gdzie zrobić test? Jak wygląda terapia?

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Niedziela 21 maja to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Jak poinformowały portal i.pl Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowe Centrum ds. AIDS, codziennie średnio trzy osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu wirusem HIV. Ponadto szacuje się, że 30 procent osób żyjących z wirusem nie wie o tym, więc może dalej zarażać. Czy należy bać się wirusa HIV? Jak wygląda terapia?

Spis treści

Ilu zakażonych HIV jest w Polsce?

Według danych gromadzonych przez polskie władze, konkretnie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, od 1985 roku, kiedy w Polsce zaczęto odnotowywać przypadki HIV, odnotowano 30 092 zakażeń wśród obywateli Polski i innych krajów, którzy przebywali na terytorium naszego kraju.

Z tych nieco ponad 30 tysięcy osób, które uzyskały pozytywny wynik testu, na AIDS zachorowało 4013, a 1471 chorych zmarło.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, co roku odnotowuje się 1200-1400 nowych przypadków zakażeń wirusem HIV, co daje średnio około trzy dziennie.

Czy należy bać się zakażenia wirusem HIV?

Postęp medycyny umożliwił znaczne przedłużenie życia osób, które żyją z wirusem HIV, często do czasu śmierci z zupełnie innej przyczyny. Jest to możliwe dzięki lekom antyretrowirusowym. Należy jednak pamiętać, jak informuje ministerstwo, że taka terapia trwa do końca życia i wpływa na codzienność osoby zakażonej.

„Niektóre z późnych działań niepożądanych powodują zmianę wyglądu zewnętrznego, niektóre z nich mogą być też uciążliwe w codziennym życiu pacjenta” – informują resort i krajowe centrum.

Tym niemniej, władze jasno podkreślają, że nie należy bać się osób żyjących z wirusem HIV. Z drugiej strony, trzeba unikać zakażenia tym patogenem.

„Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone HIV mogą żyć równie długo, jak ludzie niezakażeni, mogą też prowadzić podobny tryb życia, mieć dzieci, uczyć się i pracować” – podkreślają specjaliści.

Jak wygląda terapia osób żyjących z HIV?

Leczenie osób z HIV oraz chorych na AIDS jest realizowane przez ministra zdrowia, a finansowane przez NFZ.

„W Polsce pacjenci zakażeni HIV i chorzy na AIDS mają zapewniony dostęp do ogólnopolskiego, ujednoliconego systemu opieki medycznej, z pełną dostępnością terapii ARV, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach Programu Leczenia ARV” – poinformował i.pl resort.

Do dyspozycji chorych i zakażonych są 22 specjalistyczne ośrodki kliniczne. Listę można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS aids.gov.pl.

„Rządowym Programem Leczenia ARV objęte są wszystkie osoby zakażone HIV i chore na AIDS przebywające  na terytorium RP, niezależnie od statusu ubezpieczeniowego, w tym kobiety w ciąży zakażone HIV oraz noworodki urodzone z matek zakażonych HIV” – podkreśla ministerstwo.

Leczenie dotyczy też więźniów oraz osób które wymagają zastosowania leków antyretrowirusowych w ramach postępowania poekspozycyjnego (PEP), po pozazawodowym wypadkowym narażeniu na zakażenie HIV.

Jak działania podejmują władze?

Spytaliśmy także resort i krajowe centrum o to, jakie działania profilaktyczne są podejmowane w ramach rządowego programu.

„Realizujemy politykę Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie zapobiegania HIV/AIDS, która została określona w Krajowym Programie Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, stanowiącym rządową strategię przeciwdziałania HIV/AIDS. Program jest realizowany od 1996 roku” – poinformowali przedstawiciele ministerstwa i krajowego centrum.

Działania, które są prowadzone to między innymi:

  • kampanie
  • programy edukacyjne skierowane do populacji generalnej
  • szkolenia skierowane do wybranych grup zawodowych i społecznych
  • inne działania, w tym publikacje, których odbiorcami są różne grupy społeczne, uwzględniające specyficzne potrzeby każdej grupy
  • programy edukacyjne, programy redukcji szkód skierowane do kluczowych populacji szczególnie narażonych na zakażenie

Jak podkreśla resort, „nacisk kładzie się na konieczność poznania własnego statusu serologicznego poprzez wykonanie testu w kierunku HIV.”

Gdzie można wykonać test na HIV?

Testy na HIV można wykonać w jednym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. W 2022 roku działało ich w Polsce 27, w każdym województwie był przynajmniej jeden. W ubiegłym roku przyjęły one 32 376 pacjentów, w tym 2 867 pacjentów. Testy są bezpłatne, anonimowe i w zasadzie bezbolesne, polegają na pobraniu próbki krwi.

Z kolei w 2023 roku działania edukacyjno-informacyjne Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Centrum ds. AIDS są kierowane do środowiska medycznego.

„Celem działań jest zwrócenie uwagi, że przesiewowe badania w kierunku HIV powinny być proponowane zdecydowanie częściej niż dotychczas, ponieważ wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenie terapii ARV pozwala uchronić pacjenta przed zachorowaniem na AIDS, a jego partnerów seksualnych – przed zakażeniem HIV. Aktualizacja wiedzy o nowoczesnych metodach leczenia osób zakażonych HIV wśród lekarzy spoza specjalizacji chorób zakaźnych pozwoli na poprawę jakości opieki medycznej poza programem leczenia ARV” – poinformowano.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl