MSZ Ukrainy żąda wyjaśnień od niemieckiej stacji ZDF. Chodzi o reportaż z okupowanego Mariupola

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych żąda wyjaśnień od niemieckiego nadawcy telewizyjnego ZDF. Chodzi o sprawę reportera, który bez uzgodnienia z władzami w Kijowie zrealizował materiał w okupowanym przez Rosję Mariupolu nie wspominając, że miasto zostało zrujnowane przez wojska rosyjskie.

Spis treści

Zniekształcanie rzeczywistości nie jest dziennikarstwem – oświadczył rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

Niemiecka telewizja ma złożyć wyjaśnienia

– Wizyta szefa moskiewskiego biura ZDF w okupowanym Mariupolu bez zgody Ukrainy jest naruszeniem ukraińskiego prawa. Wzywamy ZDF do przedstawienia oficjalnych wyjaśnień. Naruszenie ukraińskiego prawa może mieć wpływ na dalszą pracę mediów (ZDF) na Ukrainie – ostrzegł na platformie X (d. Twitter) Nikołenko.

Ukraińskie media wytykają autorowi reportażu z Mariupola, że w swoim materiale wyraził opinię, iż większość mieszkańców okupowanego od niemal dwóch lat miasta nastawiona jest prorosyjsko.

– Opowiada w nim również, że miasto jest odbudowywane, jednak nie podkreśla, że zostało ono zrujnowane przez okupantów – pisze ukraiński portal Europejska Prawda.

W reportażu niemieckiej stacji można także usłyszeć m.in., że przed okupacją w zbombardowanym przez Rosjan teatrze obwiązywał zakaz wystawiania sztuk w języku rosyjskim, „jednak teraz sytuacja uległa zmianie”. Według autora „miasto funkcjonuje, działają sklepy i restauracje” oraz „jest ciepłe ogrzewania, woda i internet”.

Autor reportażu o Mariupolu nie wspomniał, że miasto zostało zrównane z ziemią przez rosyjskich okupantów
Autor reportażu o Mariupolu nie wspomniał, że miasto zostało zrównane z ziemią przez rosyjskich okupantów Fot: facebook.com/SecurSerUkraine

Rosjanie zrównali Mariupol z ziemią

W okresie od lutego do maja 2022 roku rosyjskie wojska niemal doszczętnie zrównały z ziemią 430-tysięczny Mariupol i popełniły tam szereg zbrodni na ludności cywilnej. Jedną z najbardziej przerażających było zbombardowanie Teatru Dramatycznego. W ocenie Amnesty International 16 marca 2022 roku samolot sił powietrznych agresora zrzucił na budynek dwie półtonowe bomby.

Ataku dokonano, mimo że przed teatrem widniał duży napis "Dzieci", mający uchronić ukrywających się tam cywilów. Według różnych szacunków w budynku mogło zginąć około 300 osób. Agencja Associated Press na podstawie własnego śledztwa oceniła, że ofiar było znacznie więcej - około 600.

9 marca 2022 r. roku wojska najeźdźcy zbombardowały szpital położniczy w Mariupolu, zabijając co najmniej cztery osoby. Media na całym świecie obiegły zdjęcia rannych kobiet w ciąży wynoszonych z ruin placówki.

Brakuje dokładnych danych o łącznej liczbie ofiar rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl