Napad padaczkowy
Podczas ataku nieprzytomnej osobie grozi zachłyśnięcie lub uraz głowy i kregosłupa. Należy ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej, a jeśli to niemożliwe, pozostawić na wznak. Nie podkładać niczego pod głowę, ponieważ utrudni to oddychanie i grozi zapadnięciem języka. Nie podawać żadnych
pokarmów ani napojów. Spróbować ochronić głowę i kręgosłup chorego przed ewentualnymi urazami
i uderzeniami o różne przedmioty. Głowę należy tylko przytrzymać, a nie podnosić. Nie powstrzymywać na siłę drgawek, rozluźnić odzież. Nie wkładać poszkodowanemu niczego do ust, szczególnie nic twardego, nie otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.
Zazwyczaj atak padaczkowy mija po 2-3 minutach. Po ataku osoba może mieć problemy z kontaktem
z otoczeniem, mówieniem, kojarzeniem faktów i chodzeniem. Trzeba jej wyjaśnić, co się stało i pomóc się podnieść. Po ataku konieczny jest odpoczynek. Trzeba sprawdzić, czy podczas ataku choremu nie puściły zwieracze i ewentualnie pomóc doprowadzić się do porządku.
Po każdym ataku zalecany jest kontakt z lekarzem.
Natomiast gdy atak trwa dłużej niż 2 minuty, trzeba natychmiast zadzwonić po pogotowie ratunkowe.
W niektórych rodzajach padaczki występują ataki chorobowe bez utraty świadomości. Chociaż chory
może się poruszać, czasami nawet jest w stanie euforii, to jednak jego procesy życiowe są zaburzone i grożą wypadkiem, jeśli np. atak zdarzy się podczas przechodzenia przez ulicę. Po ataku zaburzenia myślenia ustępują, a chory zazwyczaj jest świadomy przebytego ataku. W czasie ataku należy chronić chorego, aby nie zrobił sobie krzywdy, a po jego ustaniu pozwolić mu odpocząć.
Urazy głowy
Jakiekolwiek urazy lub uderzenia w głowę mogą być bardzo niebezpieczne i powodować poważne urazy mózgu. Jeśli głowa krwawi, należy założyć opatrunek, położyć chorego i wezwać pogotowie ratunkowe lub skontaktować się z lekarzem. Oceni on, jakie dalsze działania trzeba podjąć w przypadku konkretnego urazu.
CZYTAJ TEŻ: