Niespodziewani goście, czyli Rosja stawia na Hamas. To pogrzeb przyjaźni z Izraelem?

Grzegorz Kuczyński
Informacje o wizycie Palestyńczyków w Moskwie pojawiły się w czwartek
Informacje o wizycie Palestyńczyków w Moskwie pojawiły się w czwartek ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
Kreml wzmacnia swoje propalestyńskie stanowisko. Trudno o mocniejszy sygnał, po czyjej stronie w bliskowschodniej wojnie stoi tak naprawdę Rosja niż zaproszenie delegacji Hamasu do Moskwy.

Spis treści

Informacje o wizycie Palestyńczyków w Moskwie pojawiły się w czwartek. Szef biura stosunków międzynarodowych, członek biura politycznego Hamasu Musa Abu Marzouk przewodził delegacji, w której skład wchodził także m.in. minister zdrowia Strefy Gazy, Basem Naim.

Zakładnicy? To tylko pretekst

W związku z wizytą Hamas wydał oświadczenie, w których chwali stanowisko Rosji wobec wojny Izrael-Hamas. Nadzorujący stosunki międzynarodowe Hamasu Marzouk już wcześniej kilkakrotnie przebywał w Moskwie (ostatnio w marcu). Nazwał Rosję „jednym z najważniejszych zwolenników realizacji praw narodu palestyńskiego do przyszłości, samostanowienia i niepodległości”. Oficjalnie Palestyńczycy przyjechali dyskutować o losie zakładników w Gazie.

W komunikacie MSZ Rosji po rozmowach nie było jednak bliższych informacji na temat zakładników, ani też wzmianki o obywatelach Rosji. Według ostatnich wypowiedzi ambasadora Rosji w Izraelu, wśród zakładników jest ich co najmniej trzech. Według izraelskiego rządu: sześciu. Zaledwie kilka dni temu Kreml wezwał Hamas do pilnego uwolnienia wszystkich zakładników. Ponad połowa z nich posiada zagraniczne paszporty. Zgodnie z danymi Izraela, w ataku Hamasu z 7 października zginęło 23 obywateli Rosji, a czterech uznano za zaginionych. Nieco inne dane - 20 zabitych i siedmiu zaginionych - podawała ambasada Rosji w Izraelu.

Jest mało prawdopodobne, aby Rosja mogła mieć realny wpływ na los zakładników w Gazie. W przeciwieństwie do przywódców zachodnich, przedstawiciele Moskwy ani razu nie odwiedzili regionu w ciągu trzech tygodni kryzysu. Głównym negocjatorem w sprawie zakładników jest Katar, który ma nieporównywalnie większy wpływ na Hamas: w Dausze ma swoją siedzibę polityczne kierownictwo palestyńskiego ugrupowania, a Katar współfinansuje Strefę Gazy.

Oburzenie w Izraelu

„Uważamy zapraszanie wysokich rangą urzędników Hamasu do Moskwy za nieprzyzwoity krok zapewniający wsparcie dla terroryzmu i legitymizujący okrucieństwa terrorystów Hamasu” – oznajmiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela.

MSZ Izraela wezwało Rosję do wydalenia delegacji palestyńskiej. Jednak wizyta Hamasu wpisuje się w linię przyjętą przez Moskwę.

Putin nie potępił wprost ataku Hamasu na Izrael, a jedynie wyraził ubolewanie z powodu ofiar po obu stronach. Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie wzywali do zawieszenia broni i rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami, odkąd wojna rozpoczęła się 7 października wraz z najazdem Hamasu na południowy Izrael. 10 października Putin powiedział, że wojna stanowi „wyraźny przykład porażki polityki USA na Bliskim Wschodzie”, stwierdzając, że Stanom Zjednoczonym nie udało się znaleźć kompromisu w swoich wysiłkach na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Rosja znalazła się w skomplikowanej sytuacji w związku z wojną Izrael-Hamas. Moskwa utrzymuje stosunki ze wszystkimi głównymi aktorami konfliktu, w tym z Izraelem, Autonomią Palestyńską, Hamasem i Iranem. Największy cios obecne wydarzenia i zachowanie Moskwy zadadzą z pewnością stosunkom z Izraelem, które jeszcze rok, dwa lata temu były wręcz serdeczne. Wybuch wojny na Ukrainie i zbliżenie Rosji z Iranem zdecydowanie je ochłodziły. Teraz, wydaje się, Moskwa wkalkulowała w efekty swej strategii utratę Izraela.

Rosja a sprawa palestyńska

Rosja mało przekonująco starała się przedstawić jako potencjalny mediator między Izraelem a Hamasem, 16 października przedkładając projekt rezolucji ONZ wzywającej do humanitarnego zawieszenia broni. Tyle że w dokumencie nawet nie wymieniono Hamasu z nazwy. W zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjską rezolucję, w której potępiono przemoc wobec ludności cywilnej, ale nie wspomniano o palestyńskiej organizacji współodpowiedzialnej za przemoc.

Jak wynika z niedawnego raportu Carnegie Endowment for International Peace, dążenie Rosji do utrzymywania przyjaznych stosunków z Hamasem jest częścią jej wysiłków na rzecz zwiększenia wpływów. „Wsparcie Moskwy dla organizacji palestyńskiej w dalszym ciągu wynika z tej samej motywacji: chęci wzmocnienia swojej pozycji na Globalnym Południu. Rosja wykorzystuje okazję, aby wzmocnić swoje twierdzenia, że kwestionuje to, co Putin nazywa ‘paskudnym neokolonialnym systemem stosunków międzynarodowych’” – czytamy w raporcie.

Należy też pamiętać o bardzo dobrych relacjach Rosji z władzami Zachodniego Brzegu. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas od dawna utrzymuje przyjazne stosunki z Moskwą. Kilkakrotnie odwiedził Rosję, ostatnio pod koniec 2021 r. W młodości Abbas studiował na Uniwersytecie im. Lumumby, a w 1982 r. uzyskał stopień doktora w Instytucie Orientalistyki w Moskwie. Wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow powiedział w czwartek, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas „wkrótce” przybędzie do Moskwy z oficjalną wizytą. Dyplomata dodał, że podczas podróży przywódca palestyński spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Rosyjska definicja terroryzmu

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, Moskwa nigdy oficjalnie nie uznała Hamasu za organizację terrorystyczną, mimo że przez kilka lat Rosja i palestyńska organizacja były po przeciwnych stronach barykady w wojnie domowej w Syrii. Rosjanie pomagali Asadowi, zaś Hamas sunnickim antyrządowym rebeliantom (tutaj kluczowe były powiązanie sięgające jeszcze tradycji Bractwa Muzułmańskiego). Niewątpliwie te ciepłe stosunki Rosji z Hamasem wynikają nie tylko z ambicji Moskwy rozgrywania sprawy palestyńskiej w celu wzmacniania własnych wpływów i osłabiania amerykańskich. Zwłaszcza w ostatnim czasie ważne jest też zbliżenie rosyjsko-irańskie i jednocześnie między Iranem a Hamasem.

Dlatego nie dziwi informacja, że władze rosyjskie odmówiły uznania grupy bojowników Hamasu za organizację terrorystyczną, ponieważ żaden z jej członków nie został skazany za jakiekolwiek przestępstwa w Rosji. Niezależny projekt „Możem Objasnit’” opisuje, jak radny St. Petersburga Siergiej Samusjew wysłał do prokuratury generalnej pismo z wnioskiem o uznanie Hamasu za organizację terrorystyczną. Wskazywał, że z rąk jej bojowników zginęli w Izraelu obywatele Rosji. Właśnie dostał odpowiedź. Prokuratura wyjaśniła, że określenie Hamasu jako grupy terrorystycznej jest możliwe „tylko wtedy, gdy wejdzie w życie wyrok sądu stwierdzający bezprawne działania”. Dodała, że „nie posiada informacji o orzeczeniach sądu dotyczących członków Hamasu i ich działalności”. Co ciekawe, kilka innych radykalnych organizacji mających związki z Hamasem, w tym Islamski Dżihad, są w Rosji oficjalnie uznawane za grupy terrorystyczne, choć nie popełniły zbrodni i nie były skazane na jej terytorium.

od 16 lat

lena

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pamiętasz?
28 października, 6:38, Dorian:

Swój ciągnie do swego A kogo w Moskwie mogą gościć jak nie chamas Iran koreę Północną Kubę

Tuska nie raz w Moskwie goszczono..

z
zb
Jest tylu ruskich żydów zaangażowanych w " przyjaźń " ,że raczej tragedii nie będzie.
o
obserwator
Wychodzi na to, że te wszystkie wojenki na świecie toczą się między USA i Rosją. Tylko za każdym razem na innym terytorium.

Wiadomo, lepiej demolować cudze mieszkanie niż własne.
D
Dorian
Swój ciągnie do swego A kogo w Moskwie mogą gościć jak nie chamas Iran koreę Północną Kubę
r
rsz
28 października, 5:11, Do urbanow:

Napisać coś o niszczeniu dokumentów urbany przez glinskiego , to was może nie zabijemy

na Szczęśliwicach w 1990?

G
Gosc
28 października, 5:12, Do 0:

Wybić arabów

W Europie trzeba ich też wypędzić albo zabuc , będą robić to samo jak tylko poczują większość

D
Do 0
Wybić arabów
D
Do urbanow
Napisać coś o niszczeniu dokumentów urbany przez glinskiego , to was może nie zabijemy
K
Koras
Yebie kacapskie plemię wychodków i Onuc smierdza[wulgaryzm]h .
P
Po(Lach)
27 października, 21:24, Analizując fakty:

Nie no nasze MSZ zorganizowało w Polsce sąd nad Iranem za jego stosunki z Izraelem za co wkrótce po tym, w specyficzny sposób "podziękowała" nam w Oświęcimiu ich ambasador Anna Azari a po niej Netanjachu . A co do ruskich ? ich dyplomacja ma się dobrze i działa w swoim interesie i niczego za poklepki nie robi

Jak świat światem Ż... nie będzie Polakowi bratem...

Tak mówią mądrzy ludzie.

T
Turbodymomen
S..m na kacapów i ich dü PO lizów

(Widzę, że redaktorzy nie czują się pewnie )
K
Krak
27 października, 21:36, Explicite:

Nic nie rozumiem -kilka lat temu na uroczystości do Izraela zaproszono Putina , Macrona , Merkel i wszyscy mieli głos (wygłosili przemówienia) a Duda taki orędownik judaizmu i został odsunięty od mównicy . To wasalstwo rządzą[wulgaryzm]h upokarza , może lepiej się nie wypowiadajmy na temat kogoś kto działa na korzyść własnej ojczyzny.

27 października, 21:39, Explicite:

wyraz "rządzą[wulgaryzm]h" to wulgaryzm ???????

Tak, podobnie jak słowa „p ł a c ą c y c h”, „a b s t r a h u j e” i wiele, wiele innych. To świadczy o stanie umysłu flamastrów z GK 😅

E
Explicite
27 października, 21:36, Explicite:

Nic nie rozumiem -kilka lat temu na uroczystości do Izraela zaproszono Putina , Macrona , Merkel i wszyscy mieli głos (wygłosili przemówienia) a Duda taki orędownik judaizmu i został odsunięty od mównicy . To wasalstwo rządzą[wulgaryzm]h upokarza , może lepiej się nie wypowiadajmy na temat kogoś kto działa na korzyść własnej ojczyzny.

wyraz "rządzą[wulgaryzm]h" to wulgaryzm ???????

E
Explicite
Nic nie rozumiem -kilka lat temu na uroczystości do Izraela zaproszono Putina , Macrona , Merkel i wszyscy mieli głos (wygłosili przemówienia) a Duda taki orędownik judaizmu i został odsunięty od mównicy . To wasalstwo rządzą[wulgaryzm]h upokarza , może lepiej się nie wypowiadajmy na temat kogoś kto działa na korzyść własnej ojczyzny.
W
Wczoraj zolnierz dzis ta
Wczoraj śmieć dziś śmieć jutro też śmieć, jesteś? Spójrz w lustro , tak wygląda bezwartosciowy śmieć, totalny śmieć, szykuj się, ile za ten patrotycny doro ek masz do odsiadki 7 lat ? Szukaj się jełopie a nie będziesz ludziom w głowach mieszał, idioto , umiesz coś utrzymac na dużej kredynie mitomanie kłamco itd ha ha ha
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl