Na Słowacji potwierdzono nowy wariant koronawirusa
Słowacki minister zdrowia - Marek Krajčí - potwierdził, że na Słowację dotarła nowa mutacja koronawirusa. To ten wariant koronawirusa, który rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii. Nowy wariant koronawirusa - B. 1.1.7 - wykryto w pierwszych próbkach z powiatu Michalovce we wschodniej Słowacji. Słowaccy eksperci zakładali taką sytuację, dlatego już wcześniej rozpoczęły się badania w tym zakresie.
- Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia eksperci z Ministerstwa Zdrowia na bieżąco analizowali wszystkie dostępne informacje dotyczące nowej mutacji koronawirusa, którą naukowcy udowodnili w południowej Anglii, i przyjęli strategię identyfikacji jej na Słowacji, a następnie przesiewania pozytywnych testów na nowy wariant wirusa - poinformował na swoim Facebooku Marek Krajčí, minister zdrowia na Słowacji.
- Przypuszczenia, że bardziej zmutowany, zakaźny wariant wirusa jest już w Europie kontynentalnej, potwierdziły się i wczoraj udowodniliśmy to również w pierwszych zbadanych próbkach na Słowacji. Ponieważ kształt naszej krzywej jest bardzo podobny do krzywej w dotkniętych chorobą częściach Anglii, prawdopodobnie będziemy mogli zobaczyć nowy wariant wirusa w innych częściach Słowacji, nad którym obecnie trwają prace - dodał słowacki minister zdrowia w poście opublikowanym 5 grudnia.
- Sprawdź, czy chorowałeś na COVID-19! Te objawy wskazują na przebytą łagodną infekcję
- Szczepienia poza kolejnością. Celebryci się tłumaczą. ARM zarzuca szpitalowi kłamstwo
- Szczepionka na COVID-19 bezpieczna? Pytania i odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazania?
- Procedury szczepień przeciw COVID-19. Jak wyglądają w praktyce?
- Ryzyko wirusa w Europie zostało zidentyfikowane w szczególności z uwagi na fakt, że niektóre laboratoria PCR, które zidentyfikowały zmutowany gen S w testach, wykazały fałszywie ujemne wyniki u zakażonych osób. Na Słowacji wszystkie główne laboratoria badające próbki PCR do tej pory niezawodnie wykryły nowy, bardziej zakaźny wariant koronawirusa. Jest również dobrze wychwytywany przez test antygenowy - podkreślał Marek Krajčí.
Według danych ECDC (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób), szczep ma o 70 proc. wyższą zdolność do rozprzestrzeniania się, wyższą liczbę reprodukcyjną Rt wynoszącą około 0,4 niż pierwotny wirus. Co ważne, częściej rozprzestrzenia się u osób poniżej 60. roku życia, a intensywniej u dzieci. Objawy kliniczne i śmiertelność choroby nowego wariantu pozostają niezmienione w porównaniu z pierwotnym wirusem.
Bądź na bieżąco i obserwuj
