Amerykański koncern farmaceutyczny Novavax poinformował, że opracowana przez niego szczepionka przeciwko COVID-19 uzyskała w badaniach klinicznych 89,3 proc. skuteczności. Jak podała telewizja BBC, jest to także pierwsza szczepionka, która wykazała skuteczność w walce z brytyjską i południowoafrykańską mutacją wirusa w blisko takim samym stopniu jak z jego podstawowym wariantem.
Firma III fazę swoich badań klinicznych przeprowadziła m.in. w Wielkiej Brytanii. Wzięło w nich udział ponad 15 tys. osób w wieku od 18 do 84 lat. 27 proc. z nich miało powyżej 65 lat. Łącznie we wszystkich fazach badań przetestowano 36 tys. osób.
- Masz którąś z tych chorób? Szczepionkę na koronawirusa otrzymasz szybciej
- Szczepionka na COVID-19 bezpieczna? Pytania i odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazania?
- Kto nie może zaszczepić się przeciw Sars-CoV-2? Te osoby muszą unikać szczepionki!
- Procedury szczepień przeciw COVID-19. Jak wyglądają w praktyce?
O wynikach badań poinformował Stanley Erck, prezes i dyrektor generalny firmy Novavax. - NVX-CoV2373 jest pierwszą szczepionką, która wykazuje nie tylko wysoką skuteczność kliniczną przeciwko COVID-19, ale także znaczącą skuteczność kliniczną przeciwko szybko pojawiającym się wariantom z Wielkiej Brytanii i Południowej Afryki - mówił.
Dodatkowo, w połowie badań prowadzonych w RPA, gdzie odkryto inny, nowy wariant korowirusa, preparat wykazał 60 proc. skuteczności.
Wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii zostaną wykorzystane przez firmę do złożenia wniosku o ocenę dopuszczenia szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i innych krajach.
Mimo to już w grudniu Komisja Europejska zarezerwowała 100 mln dawek szczepionki amerykańskiego koncernu. Wielka Brytania zarezerwowała już 60 mln dawek, a Stany Zjednoczone zakupiły - 100 mln.
"Szczepionka Novavax okazała się skuteczna w brytyjskich testach. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, dzięki którym te wyniki były możliwe. Nasz regulator leków oceni teraz szczepionkę, która będzie produkowana w Teesside. Jeśli zostanie ona zatwierdzona, mamy zamówionych 60 milionów dawek" - napisał na Twitterze brytyjski premier Boris Johnson.
Bądź na bieżąco i obserwuj
