Spis treści
Jako pierwszy o lotniczych bombach szybujących Qaem-5 w posiadaniu Rosjan poinformował związany z niemieckim „Bildem” ekspert wojenny Julian Roepcke. Opublikował na platformie X wpis ze zdjęciami drona Mohajer-6, który rozbił się w obwodzie kurskim w Rosji, niedaleko granicy z Ukrainą.
Oznaczałoby to, że Iran po raz pierwszy dostarczył Rosji najnowsze bomby szybujące, które zostaną użyte do ataków na Ukrainę. Irańska armia wprowadziła to uzbrojenie do użytku w 2019 roku – napisał "Bild".
Czym jest Qaem-5?
Qaem-5 to bomba szybująca o małej średnicy, którą można zainstalować na irańskich dronach Mohajer-6 i Hamaseh. Jest naprowadzana telewizyjnie i może być wyposażona w różnego rodzaju głowice bojowe. Wraz z głowicą Qaem-5 waży około 20 kg. Według źródeł irańskich, zrzucana z wysokości od 1200 do 3000 metrów, może trafiać dokładnie w cel w każdych warunkach pogodowych. Deklarowany zasięg lotu wynosi do 40 km. Ten element uzbrojenia został oddany do użytku w Iranie w sierpniu 2019 roku.
Drony Mohajer-6 są już od pewnego czasu wykorzystywane podczas wojny na Ukrainie. " Jeden z takich dronów został, na przykład, zestrzelony nad Krymem w lipcu 2023 roku, a inny przechwycony w pobliżu Odessy w pierwszych miesiącach wojny" – napisał dziennik "Muenchner Merkur".
Afrykanki produkują irańskie drony
Dostarczanie śmiercionośnej pomocy i stałe wsparcie Iranu dla rosyjskiej bazy przemysłu obronnego wzmacnia zdolności wojskowe Rosji na polu bitwy na Ukrainie. „Wall Street Journal” opublikował 28 maja raport szczegółowo opisujący rosyjskie wysiłki na rzecz produkcji dronów Shahed-136/131 w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Ałabuga (SSE) w Republice Tatarstanu - przy użyciu irańskich technologii i siły roboczej rekrutowanej głównie z Afryki Wschodniej.
„WSJ” cytuje międzynarodową grupę hakerską Prana Network, która podobno włamała się na serwer poczty elektronicznej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w lutym 2024 roku i ujawniła, że Rosja zamierzała wyprodukować 6 000 dronów Shahed w SSE Ałabuga tylko w 2024 roku. Tymczasem Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (IISS) ocenia, że SSE Ałabuga wyprodukowała już 4 500 Shahedów do końca kwietnia 2024 r., i może wyprodukować wszystkie 6 000 już do połowy sierpnia.
Rosyjskie władze rekrutują pracowników z krajów afrykańskich, zwłaszcza z Ugandy, a zwłaszcza zachęcają młode kobiety do udziału w programach studiów zawodowych w Ałabudze, gdzie uczą się pracować przy produkcji dronów, a następnie stają przy taśmie produkcyjnej.
Współpraca Rosja-Iran kwitnie
Tragiczna śmierć prezydenta i ministra spraw zagranicznych Iranu nie wpłynęła na ścisłą współpracę Moskwy i Teheranu. Wręcz przeciwnie, mimo również zmian personalnych we władzach Rosji, oba kraje zamierzają zacieśniać sojusz.
We wtorek rozmawiali na ten temat telefonicznie sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu kontradmirał Ali Akbar Ahmadian i świeżo upieczony sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Siergiej Szojgu. Ahmadian pogratulował Szojgu niedawnej nominacji. Szojgu złożył kondolencje z powodu śmierci prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego i podkreślił, że Iran i Rosja będą nadal angażować się we „współpracę na wysokim szczeblu” pomimo śmierci Raisiego.
źr. PAP, Bild, Wall Street Journal, criticalthreats.org
