Pasek artykułowy - wybory

Nowe precyzyjne rakiety Japonii. Tokio zbroi się, żeby odeprzeć inwazję Chin i Korei Północnej

Grzegorz Kuczyński
Ćwiczenia Sił Samoobrony, czyli japońskiej armii
Ćwiczenia Sił Samoobrony, czyli japońskiej armii TOSHIFUMI KITAMURA/AFP/East News
Japońska firma Mitsubishi Heavy Industries zawarła umowę na opracowanie nowych, precyzyjnych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu w ramach kontraktu o wartości 32 miliardów jenów (216 milionów dolarów) dla japońskich Sił Samoobrony. Ministerstwo Obrony poinformowało, że kontrakt jest częścią planów zwiększenia zdolności rakietowego odstraszania w obliczu rosnących regionalnych zagrożeń dla Japonii.

SPIS TREŚCI

Kontrakt z MHI na opracowanie nowych precyzyjnie naprowadzanych pocisków ziemia-ziemia i ziemia-woda będzie obowiązywał do 2028 roku. Ministerstwo oczekuje, że nowe pociski będą gotowe najdalej w 2032 roku.

Rakiety dla japońskiej armii

Pociski będą wykorzystywane do „powstrzymywania i eliminowania wojsk inwazyjnych”, ogłosiło Ministerstwo Obrony. Resort nie ujawnił żadnych dodatkowych informacji na temat pocisków, ale w komunikacie prasowym zamieszczono kilka diagramów pokazujących ich oczekiwane możliwości. Pociski dalekiego zasięgu mają atakować wrażliwe części okrętów i przemierzać się na niskim pułapie przez górzyste tereny Japonii, aby uderzać w cele lądowe ze „szczególnie wysoką dokładnością”.

Japonia przygotowuje też rozmieszczenie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu na południowo-zachodniej wyspie Kiusiu w ramach dążenia do uzyskania „zdolności kontrataku” na cele wroga w przypadku zagrożenia.

Obronna strategia Japonii

Od 2022 r. Japonia wzmacnia swoje zdolności w ramach „trzech białych ksiąg”, Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, Strategii Obrony Narodowej i Planu Rozbudowy Obronności.

Japonia przeznaczyła około 939 miliardów jenów na zdolności obronne. Budżet obejmuje środki na pociski ziemia-ziemia Typu 12 (16,8 miliarda jenów, czyli 112,6 miliona dolarów); pociski kierowane wystrzeliwane z okrętów podwodnych (3 miliardy jenów, czyli 20,1 miliona dolarów); oraz pociski szybujące o dużej prędkości do obrony wysp (29,3 miliarda jenów, czyli 160,2 miliona dolarów).

Japonia się zbroi z pomocą USA

Japonia planuje również nabyć pociski rakietowe typu „joint strike”, które zostaną zainstalowane na samolotach F-35A, oraz pociski rakietowe typu „powietrze-ziemia” do zmodernizowanych samolotów F-15. W ubiegłym roku Japonia podpisała umowę na zakup 400 dodatkowych pocisków Tomahawk od Stanów Zjednoczonych i zadeklarowała plany rozmieszczenia w tym roku rok wcześniej niż planowano niektórych Tomahawków i pocisków Typu 12 montowanych na ciężarówkach.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha w Japonii, ministerstwo obrony tego kraju ogłosiło również swój najnowszy projekt koprodukcji rakiet z USA w celu opracowania zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120. Podczas wizyty Hegseth nazwał Japonię „niezbędnym partnerem w odstraszaniu komunistycznej chińskiej agresji wojskowej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. Defense News

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl