W poniedziałek, 31 lipca, na antenie TVP Info ukazał się najnowszy odcinek serialu dokumentalnego Doroty Kani i Anny Zapert "Resortowe dzieci". Tym razem tematem przewodnim były nieznane wątki działalności Marka Dukaczewskiego, teczka „Szpak” Radosława Sikorskiego, medialna promocja byłego szefa WSI oraz Magdalena Fitas-Dukaczewska, tłumaczka Donalda Tuska w Smoleńsku.
W najnowszym odcinku na temat Dukaczewskiego wypowiadali się między innymi były minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz, publicysta Piotr Woyciechowski, prof. Sławomir Cenckiewicz oraz dziennikarz Jakub Maciejewski.
Marek Dukaczewski - były szef WSI
- Marek Dukaczewski już od młodego wieku był zwolennikiem komunistycznego systemu. Zawsze podkreślał, że jest "resortowym dzieckiem", że jest synem Zdzisława Dukaczewskiego, który słynął z rozpracowywania organizacji konspiracyjnych w latach 40. i 50. - mówił prof. Cenckiewicz.
Kluczowym momentem w karierze Dukaczewskiego był kurs wywiadowczy GRU w Moskwie. - Dukaczewski wrócił z kursu w sierpniu 1989 r., gdy powstała już wolna Polska. Wtedy mając KGB-owski atest, został wysłany na stanowisko polskiego attache przy ambasadzie w Oslo, stolicy Norwegii. Jego zadaniem było "rozpracowanie wschodnio-północnej flanki NATO" - podkreślał Cenckiewicz.
Profesor opowiadał, że kolejnym przełomem była praca Dukaczewskiego w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, po czym został on szefem Wojskowych Służb Informacyjnych.
- Marek Dukaczewski był człowiekiem, który ukształtował WSI w sposób dalece prorosyjski - wskazywał z kolei w "Resortowych dzieciach" Antoni Macierewicz.
Cykl „Resortowe dzieci”
Stworzony przez Dorotę Kanię oraz Annę Zapert serial dokumentalny „Resortowe dzieci” pokazuje powiązania elit biznesowych, politycznych, medialnych i naukowych ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi, zarówno cywilnymi jak i wojskowymi.
Serial opiera się na materiałach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Wykorzystano w nim zdjęcia, filmy, nagrania, kopie dokumentów, materiały archiwalne TVP, Polskiego Radia, Filmoteki Narodowej.