Oburzenie po słowach Tuska o reparacjach w Berlinie. Mularczyk: Polska się nigdy reparacji nie zrzekła

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Słowa premiera nie mają żadnego uzasadnienia w analizie prawnohistorycznej. Sejm RP dnia 14 września podjął uchwałę, w której stwierdził, że Polska się nigdy reparacji nie zrzekła i Sejm polski wzywa Niemcy do uregulowania sprawy – tak poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, twórca raportu o zniszczeniach Polski przez Niemcy podczas II wojny światowej, skomentował słowa Donalda Tuska wypowiedziane w Berlinie: "w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym, kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu".

Spis treści

Tusk w Berlinie. Mówił o "jakimś rodzaju rekompensaty"

Donald Tusk w poniedziałek był w Berlinie. Został zapytany na wspólnej konferencji z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o kwestię reparacji.

Premier przypomniał, że powołano też instytut, który miał wyliczać straty, jakie Polska poniosła z tytułu napaści w 1939 r. Ale o żądaniu reparacji przez Polskę nie wspomniał. Powiedział, że "bardzo chciałby patrzeć w przyszłość" i podkreślił, że "w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym, kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu".

Po tych słowach zawrzało - i to nie tylko w świecie opozycji. Słowa Tuska spotkały się z reakcjami także zwykłych Polaków. "Niemcy wymordowali kilka milionów Polaków, palili ludzi w piecach, zrównali nasze miasta z ziemią, nie oddali zrabowanego majątku, na pół wieku wtrącili nas w polityczny i ekonomiczny niebyt" - brzmi jeden z komentarzy na platformie X.

"Jeszcze dziś wystąpię z interpelacją poselską do prezesa Rady Ministrów w sprawie przedstawienia precyzyjnego harmonogramu prac dyplomatycznych nad uzyskaniem reparacji wojennych od Niemiec. 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Tyle Niemcy są winne Polsce" - napisał poseł Dariusz Matecki.

Kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana - nie z winy kanclerza Scholza i nie z mojej winy. To jest zawsze dobry temat do dobrej rozmowy, ale inaczej niż moi poprzednicy, będę szukał wspólnie z kanclerzem Scholzem takich form współpracy, które z przeszłości nie uczynią jakiegoś fatum, które by ciążyło nad naszymi relacjami – powiedział Tusk.

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości określił słowa Tuska jako "powrót do polityki zagranicznej prowadzonej na kolanach".

„Niemcy mają coś do zrobienia”

"Bardzo bym chciał, by ta refleksja historyczna i decyzje, które mogłyby nas usatysfakcjonować, żeby one służyły przyszłości, wspólnemu bezpieczeństwu. I ja uważam - podejrzewam, że kanclerz może mieć tu inne zdanie - uważam, że Niemcy mają tutaj coś do zrobienia" - stwierdził Donald Tusk, mówiąc, że nie będzie używał tej narracji "w sposób agresywny".

Ale nie tylko dlatego, że jestem polskim politykiem, jestem też historykiem i jestem gdańszczaninem. I wszystkie te trzy powody każą mi myśleć serio o tym, że wyrównanie pewnych rachunków byłoby na pewno dziejową sprawiedliwością. Ale nie chcę z tego uczynić frontu wzajemnej niechęci, tylko chcę z tego uczynić pomysł na dalszą współpracę na rzecz bezpieczeństwa, korzystną dla obu narodów – dodał.

Słowa Tuska wypowiedziane w Belinie ostro skomentował szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Ostatnia wypowiedź Donalda Tuska na temat reparacji godzi w elementarne interesy Polski i chodzi tu zarówno o odszkodowania, ale także o nasz status. I to nie tylko status polityczny, ale także status kulturowy. Przypominam, że nie tak dawno Niemcy płaciły odszkodowania Francuzom za I WŚ, płaciły wielkie odszkodowania Izraelowi, w tej chwili podejmują rozmowy, a nawet być może już płacą niektórym państwom afrykańskim – tym, które były koloniami niemieckimi. Natomiast wobec Polaków przyjmują postawę, której nie można inaczej określić, jak postawę rasistowską. Tutaj widać, że się nic nie zmieniło - powiedział Kaczyński.

Arkadiusz Mularczyk: słowa premiera nie mają uzasadnienia

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Arkadiusza Mularczyka, który jest (wraz z zespołem) autorem obszernego raportu nt. strat Polski doznanych ze strony niemieckiej agresji podczas II wojny światowej.

Słowa premiera Donalda Tuska nie mają żadnego uzasadnienia w analizie prawnohistorycznej; po pierwsze, Sejm RP dnia 14 września podjął uchwałę, w której stwierdził, że Polska się nigdy reparacji nie zrzekła i Sejm polski wzywa Niemcy do uregulowania sprawy – powiedział nam Mularczyk.

Zaznaczył też, że także Polska Rada Ministrów podjęła 18 kwietnia w tej kwestii uchwałę, w której również zostało jednoznacznie stwierdzone, że ta sprawa nie została nigdy uregulowana, w relacjach polsko-niemieckich Polska się nigdy reparacji nie zrzekła i w związku z powyższym rząd domaga się uregulowania tej sprawy.

„Także stanowisko Donalda Tuska nie znajduje żadnego umocowania w świetle historii, stanowiska Sejmu i rządu polskiego" – podkreślił polityk PiS.

Tak więc tutaj widzimy, że wypowiedź (Donalda) Tuska jest ekscesem, niczym nieuzasadniona i mojej ocenie nie ma żadnego znaczenia prawnego, natomiast osłabia stanowisko Polski przed potencjalnymi negocjacjami, które być może z Niemcami nastąpią – podsumował Mularczyk.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl