PiS chce zniesienia immunitetów formalnych. Marek Ast: Nadużycie jest gołym okiem widoczne w Senacie

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Nie chcemy, aby w ten sposób parlamentarzyści nadużywali prawa i byli traktowani jak „święte krowy” – wyjaśnił Marek Ast.
Nie chcemy, aby w ten sposób parlamentarzyści nadużywali prawa i byli traktowani jak „święte krowy” – wyjaśnił Marek Ast. Adam Jankowski/Polska Press
W środę Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekty zmian, m.in. w konstytucji w sprawie zniesienia immunitetu formalnego. – Nadużycie jest gołym okiem widoczne w Senacie, gdzie marszałek Grodzki uchyla się od odpowiedzialności w tym sensie, że – oczywiście nie przesądzamy o winie – ale w świetle doniesień mediów powinien oko w oko stanąć z wymiarem sprawiedliwości i swoich racji bronić przed sądem, a nie jedynie publicystycznie, występując z pozycji, którą zajmuje, jako trzecia osoba w państwie, co sam często podkreśla – mówi w rozmowie z i.pl poseł Marek Ast.

Immunitet formalny. PiS chce zmienić konstytucję, aby go znieść

Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, pytany przez i.pl o to, dlaczego PiS chce znieść immunitety formalne i czy – zdaniem PiS – są one nadużywane, wyjaśnił, że „nadużycie jest gołym okiem widoczne w Senacie, gdzie marszałek Grodzki uchyla się od odpowiedzialności w tym sensie, że – oczywiście nie przesądzamy o winie – ale w świetle doniesień mediów powinien oko w oko stanąć z wymiarem sprawiedliwości i swoich racji bronić przed sądem, a nie jedynie publicystycznie, występując z pozycji, którą zajmuje, jako trzecia osoba w państwie, co sam często podkreśla”. – Jednak takich przypadków jest zdecydowanie więcej, jeśli chodzi o rozmaite, drobne wykroczenia, które naruszają prawo – mówił.

– Nie chcemy, aby w ten sposób parlamentarzyści nadużywali prawa i byli traktowani jak „święte krowy” – wyjaśnił.

Marek Ast podkreślił, że to samo dotyczy sędziów i prokuratorów. – Mieliśmy przecież rozmaite, bulwersujące przypadki, kiedy to sędziowie zasłaniając się immunitetem, uchylali się od odpowiedzialności za pospolite przestępstwa, np. kradzież – zauważył.

Poseł PiS podkreślił, że takie zachowania wpływają na ocenę parlamentarzystów oraz sędziów i prokuratorów w oczach opinii publicznej i jest to bardzo źle odbierane. – Nie bez znaczenia jest fakt, że blisko 70 proc. Polaków jest za ograniczeniem immunitetu – dodał.

„Lex Grodzki”?

Dopytywany, czy prawdą jest, że politycy PiS nazywają projekt zmian konstytucji ws. immunitetu formalnego „lex Grodzki”, poseł odpowiedział, że nie jest to związane wyłącznie z marszałkiem Senatu. – Zmiany w konstytucji, jeśli uda się je przeprowadzić i tak wejdą w życie w następnej kadencji Sejmu – mówił.

Pytany, czy liczy na poparcie opozycji, bez której nie da się zmienić konstytucji, Marek Ast powiedział, że argumenty, które podnoszą, dotyczące tego, że nie zmienią z PiS konstytucji, bo będzie to nadużywane, są chybione. – Opozycja nie ma racji, bo zmiany wejdą od przyszłej kadencji Sejmu. Opozycja jest przekonana, że nadchodzące wybory wygra, więc tym bardziej nie ma się czego obawiać. Wręcz przeciwnie – to my pokazujemy, że jesteśmy otwarci stanąć z otwartą przyłbicą wobec absurdalnych zarzutów, które Donald Tusk kieruje wobec PiS. On bez żenady zapowiada, że nas pozamyka, że będzie wyprowadzał z różnych instytucji. To jest właśnie praworządność w rozumieniu PO – bez jakiejkolwiek podstawy prawnej czy przytoczenia prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS – zapowiada wyciąganie konsekwencji. My to więc ułatwiamy – mówimy: chcemy zmienić konstytucję, zagłosujcie z nami, to wtedy będzie wam łatwiej. Oczywiście, mówię to hipotetycznie, bo jestem przekonany, że wybory wygramy – dodał.

Potrzebna zmiana konstytucji

Zgodnie z konstytucją, immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Sprawa marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego

W maju Senat nie wyraził zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej marszałka Tomasza Grodzkiego. Przeciw było 52 senatorów, za 47. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchylenia immunitetu Grodzkiemu domagała się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała ponowny wniosek w tej sprawie. Poprzedni wniosek złożony został w marcu 2021 r. Pod koniec października ub. roku Centrum Informacyjne Senatu informowało, że Senat nie zajmie się tym wnioskiem. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz (KO) poinformował śledczych, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wcześniej wnioskował Senat.

Według prokuratury, Grodzki pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. Grodzki, który jest profesorem nauk medycznych, chirurgiem, wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw i są elementem nagonki politycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl