Spis treści
Polskie wsparcie dla Ukrainy od początku wojny
Do historii przejdzie wizyta polskich polityków w ogarniętym wojną Kijowie 15 marca 2022, czyli trzy tygodnie po wybuchu wojny. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Jansza. „Wasza wizyta do Kijowa w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia. Bardzo to doceniamy” - napisał w mediach społecznościowych zaraz po wizycie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Kłamstwa i krytyka zachodnich mediów
I chociaż zachodnie media, m.in niemiecki dziennik „Bild” pisały o „historycznej wizycie w Kijowie”, to część polskiej opozycji - głównie politycy Platformy Obywatelskiej i sprzyjające jej media starały się umniejszyć rangę tej wizyty, podobnie jak skalę pomocy humanitarnej organizowanej przez polskie władze. Niemal identycznie było i jest z pomocą militarną - gdy na Ukrainę jest z Polski przekazywany sprzęt wojskowy, w mediach związanych z PO pojawiają się mało mądre teksty dotyczące jakości naszego uzbrojenia.
Cel tych publikacji jest czytelny - im bliżej wyborów parlamentarnych, tym więcej krytyki, która uderzy w przeciwników politycznych, nawet jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo narodowe. Wieloletnie wspieranie Putina przez zachodnie elity, zwłaszcza niemieckie i francuskie, doprowadziły do rozzuchwalenia Kremla, a kluczowe znaczenie miało brak reakcji zachodniego świata na aneksję Krymu.
Rosja i jej przywódcy - mimo zbrodni w Czeczenii i politycznych zabójstw - byli przedstawiani nie jako symbole barbarii, ale jako solidni, polityczni partnerzy.
Polska kluczowym sojusznikiem USA
Dzisiaj, mimo tych „wysiłków”, zachodni politycy i politolodzy przyznają, że mieliśmy rację, mówiąc o zagrożeniach płynących ze strony Rosji. Naszą pozycję na arenie międzynarodowej potwierdził prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który podczas wizyty w Polsce mówił o naszej odwadze i poświęceniu, a światowe media piszą wprost o tym, że Polska jest kluczowym sojusznikiem USA we wspieraniu Ukrainy militarnie, gospodarczo i humanitarnie.
Podejście rządzących do Ukrainy jest wyrazem polskiej racji stanu, kierowaniem się interesem obywateli w długofalowej perspektywie - to właśnie dlatego podejmowane są inicjatywy wspierające Ukrainę - państwo zachodniej cywilizacji - do przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Izolacja Ukrainy, której od wielu lat chciała Rosja, właśnie się kończy, czego dowodem są słowa prezydenta USA: „nasze wsparcie dla Ukrainy nie będzie zachwiane”, „Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji, nigdy”.
