Politycy o zbrodni wołyńskiej. „Mimo historycznych obciążeń uda się zbudować nowe relacje polsko-ukraińskie”

OPRAC.:
Monika Maciejewska
Monika Maciejewska
Zbrodnia w Lipnikach
Zbrodnia w Lipnikach Fot. domena publiczna
W poniedziałek przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Politycy uczestniczący w „Śniadaniu w Trójce” wyrazili przekonanie, że mimo historycznych obciążeń uda się zbudować nowe relacje polsko-ukraińskie.

Doradca prezydenta Paweł Sałek powiedział, że Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Zauważył, że tegoroczne obchody odbędą się w zupełnie innych okolicznościach, związanych z wojną na Ukrainie. Sałek dodał, że Polacy okazali wielkie serce Ukraińcom i niektóre sprawy związane z historią poszły w zapomnienie. Podkreślił, że prezydent Duda przywiązuje dużą wagę do pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował, że powstaje polsko-ukraińska grupa robocza do spraw wzajemnych upamiętnień ofiar zbrodni. Jej współprzewodniczącym będzie właśnie wiceminister Sellin.

– Myślę, że będziemy się dogadywać w sprawie dla nas bardzo ważnej, żeby móc wznowić prace poszukiwawcze, a potem ekshumacyjne i upamiętniające między innymi ofiary rzezi wołyńskiej na terenie Wołynia i dawnej Małopolski Wschodniej – powiedział wicepremier.

Dodał, że „Ukraińcy są na to coraz bardziej otwarci. Nawet dochodzą do nas sygnały, że spontanicznie ludność ukraińska porządkuje czy oczyszcza miejsca, w których są pochówki Polaków i dokonuje spontanicznych upamiętnień”

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki podkreślił, że w obecnej sytuacji trzeba zachować umiar i wstrzemięźliwość. Dodał, że relacje polsko-ukraińskie się zmieniają. Marek Sawicki wyraził nadzieję, że Ukraina będzie bardziej otwarta na wyjaśnienie historycznych problemów.

– Jestem przekonany, że również z narodem ukraińskim, z Ukrainą takie partnerskie relacje da się zbudować – mówił. Poseł zaapelował do polityków, aby nie próbowali wzbudzać „demonów przeszłości” podczas uroczystości rocznicowych.

Sekretarz generalny Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński powiedział, że trzeba mówić prawdę o tym, co się wydarzyło na Wołyniu.

– To po prostu było ludobójstwo i nie można o tym zapominać. Natomiast to jest już historia. Dziś mamy zupełnie inną sytuację – oświadczył polityk.

Dodał, że choć sytuacja na Ukrainie jest ciężka, to porozumienie i współpracę polsko-ukraińską można budować od nowa. Marcin Kierwiński podkreślił, że na empatii Polaków wobec Ukraińców można budować nowa, dobrą przyszłość.

Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl