Raka prostaty można wykryć wykonując proste badania - oznaczenie PSA w surowicy, konsultacje urologiczne, badania fizykalne i badania obrazowe. - Jeżeli rak gruczołu krokowego da objawy, które polegają na silnych dolegliwościach związanych z oddawaniem moczu lub jeżeli wystąpią przerzuty do węzłów chłonnych i kości - choroba jest już zaawansowana" - dodał ekspert.
- W obchodzonym 23 czerwca Dniu Ojca przypada również Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. To okazja, aby zwrócić uwagę mężczyzn na ten nowotwór - powiedział Polskiemu Radiu 24 Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie Szymon Chorostowski. - Wciąż w Polakach pokutuj przekonanie, że jak boli, to boli i samo przejdzie. Panowie boją się pójść do lekarza, może on coś wykryć, ale powoli zaczyna to się zmieniać - dodał.
Rak prostaty rozwija się zazwyczaj u mężczyzn po 65. roku życia, ale coraz częściej wykrywany jest u coraz młodszych pacjentów, którzy nie ukończyli 50-ciu lat. Zagrożenie tym nowotworem wzrasta dziesięciokrotnie u panów, których ojciec, dziadek lub pradziadek chorowali na raka prostaty.
Rak prostaty, to 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty. Rocznie odkrywa się około 18 tys. nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów - wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce z 2021 roku.
Objawy
Wśród najbardziej powszechnych objawów wymienia się takie jak: częste oddawanie moczu, nawet w trakcie nocy, nietrzymanie moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, osłabiona siła strumienia moczu, uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu.
Źródło: Polskie Radio 24, Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce
