Ponad 100 pracowników wróciło z Chin do Trójmiasta w weekend. Nie zostali zbadani. "Kluczowe dla podjęcia kroków jest odczuwanie objawów"

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Port Lotniczy Gdańsk
Port Lotniczy Gdańsk Przemysław Świderski
W miniony weekend do Trójmiasta wróciła grupa pracowników, która od kilku miesięcy pracuje w Chinach. To m.in. monterzy pracujący przy instalacjach oczyszczających powietrze na statkach chińskich. W styczniu przewinęło się tam ok. 150 polskich pracowników, w tym część z Pomorza. Pracowali w Shenzhen, ok. 50 km od Hong Kongu i ponad 1000 km od Wuhan, w którym stwierdzono najwięcej przypadków zachorowań.

Do Polski powracają z Azji kolejne osoby w obawie przed koronawirusem. W Chinach, gdzie jest największe ognisko wirusa, liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 300 osób. Lotniska współpracują z sanepidem żeby nadzorować stan pasażerów mogących mieć kontakt z wirusem. Powracający obawiają się, że środki bezpieczeństwa na lotniskach są niewystarczające, jednak specjaliści uspokajają. Kluczowe dla podjęcia kroków jest odczuwanie objawów.

W Shenzhen mieszka ok. 13 mln osób, z czego ok. 80 proc. to przyjezdni. W obawie przed koronawirusem pozamykano tam większość sklepów.

W rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" kilkoro z nich przyznaje, że byli oni uspokajani przez pracodawcę w kwestii ewentualnego zakażenia koronawirusem.
Przed weekendem zarządzono ewakuację pracowników. Wracali w grupach liczących 30-40 osób. Nasi rozmówcy wracali z przesiadką w jednym w portów lotniczych na zachodzie Europy. Gdy wystartowali z lotniska w Hong Kongu otrzymali w samolocie kwestionariusze lokalizacyjne. Musieli tam podać swoje dane osobowe oraz określić gdzie konkretnie i w jakim czasie przebywali podczas pobytu w Chinach.

Gdy wylądowali w Gdańsku otrzymali ponownie kwestionariusze lokalizacyjne w języku polskim. Spotkali się z nimi pracownicy Granicznego Inspektoratu Sanitarnego. Nasi rozmówcy, ku swojemu zdziwieniu, nie zostali zbadani na miejscu.

- Zgłaszaliśmy, że przylecieliśmy z Chin. Pracownik sanepidu nie miał nawet termometru. Na pytanie czy możemy wrócić do naszych rodzin, powiedziano, że tak. Znajomi są bardzo zdenerwowani. Większość wróciła do swoich rodzin, ale są przestraszeni - mówi nam jeden z nich.

Po powrocie do Polski udał się do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, gdzie zmierzono mu ciśnienie oraz temperaturę.

Drugi z rozmówców mówi, że we Frankfurcie, przez który wracali, było dużo uzbrojonych policjantów. Zostali sprawdzeni kamerami termowizyjnymi. We Frankfurcie, przed lotem Lufthansy do Gdańska, spędzili 7 godzin.

- Przez ostatnie dwa dni na statku nie pracowaliśmy dużo, czytaliśmy bardzo sprzeczne informacje w porównaniu z tym, co mówi się w Polsce. W Chinach w internecie pojawiały się informacje, że w mniejszych miastach drogi są zabarykadowane. Nikogo nie wypuszczają - mówi nam drugi.

Obaj nasi rozmówcy, ani ich koledzy, nie zgłaszali niepokojących objawów. Część z nich obawia się jednak powrotu do swoich bliskich. Specjaliści uspokajają.

Jak powiedział nam Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak gdański port lotniczy jest poza jurysdykcją wojewódzkiego sanepidu. Tam działania prowadzi Graniczny Inspektor Sanitarny który podlega Głównemu Inspektorowi Saniatrnemu, jednak obecne prace w związku z koronawirusem, są prowadzone wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

- W weekend była informacja z wyprzedzeniem, że jedna z firm ściąga bardzo duża liczbę pracowników z Azji. To, że dostali oni karty lokalizacyjne oznacza, że osoby te będą pod nadzorem sanepidu. Zgodnie z procedurą lotniskową ci pasażerowie opuszczają lotnisko z wykorzystaniem innej sali przylotów. Wszelkie działania, które są prowadzone, mają na celu dowożenie do szpitali osób, które zgłaszają objawy wykazujące na zagrożenie zdrowia lub życia. Inne działania tzn. przewożenie osób zdrowych, bez objawów choroby karetkami systemu ratownictwa, są niezgodne z procedurą. Zgodnie z wytycznymi definicji w przypadku podejrzanego o zachorowanie na nowego koronawirusa, jednym z kryteriów jest temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, są objawy ze strony układu oddechowego - kaszel, duszności, które są ze sobą powiązane - informuje Tomasz Augustyniak.

Rzecznik Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz mówi nam, że do szpitali dzwonią osoby, które profilaktycznie chcą się przebadać pomimo braku objawów.

- Jeśli ktoś nie ma objawów, nie przebywał w ostatnim czasie w Chinach, szczególnie w regionie objętym wzmożoną zachorowalnością i nie stykał się z osobą chorą, to powstaje pytanie czy jest sens zgłaszać się do szpitala. To kwestia racjonalnego podejścia do sprawy. Zgłaszały się do nas różne osoby, m.in. dwóch pacjentów, którzy po kilku dniach zostali wypisani do domu - mówi Małgorzata Pisarewicz.

Po pomoc medyczną osoby wracające z Azji powinny się zgłaszać jeżeli odczują objawy, mogące oznaczać zakażenie koronawirusem. To m.in. gorączka o temperaturze 38 stopni Celsjusza, katar, kaszel, ogólne osłabienie organizmu, a także bóle głowy i mięśni.

Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy oraz pomorskie porty wodne mają przegotowane procedury w przypadku pojawienia się pasażerów z możliwością zakażenia koronawirusem. Na bieżąco monitorują transporty.

zmiany w 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl