Powstaje umowa koalicyjna. Co KO, Trzecia Droga i Lewica wynegocjowały do tej pory?

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Trwają wciąż negocjacje pomiędzy Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą oraz Lewicą na temat stworzenia formatu, w jakim partie te zamierzają rządzić. Powstaje umowa koalicyjna, która ma dotyczyć zarówno kwestii programowych, jak i podziału stanowisk. Co wiadomo do tej pory?
Trwają negocjacje na temat umowy koalicyjnej pomiędzy KO, Trzecią Drogą oraz Lewicą. Co wiadomo do tej pory?
Trwają negocjacje na temat umowy koalicyjnej pomiędzy KO, Trzecią Drogą oraz Lewicą. Co wiadomo do tej pory? Adam Jankowski / Polska Press

Umowa koalicyjna. Trwają negocjacje

Dotychczasowe informacje, zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne wskazują, że rozmowy pomiędzy dotychczasowymi partiami opozycyjnymi są na finiszu, a termin zaprezentowania umowy koalicyjnej zbliża się wielkimi krokami.

Wciąż jednak pozostają różnice zdań. Politycy KO próbują forsować pomysł „rotacyjnego” marszałka Sejmu, który zmieniałby się na przykład w połowie kadencji, podobnie jak ma to miejsce w Parlamencie Europejskim.

Zarówno rzecznik PO Jan Grabiec, jak i jeden z liderów partii Borys Budka powiedzieli, że taka opcja „jest brana pod uwagę” i może ostatecznie mieć miejsce.

Rotacyjny marszałek Sejmu?

Sceptyczni wobec takiego rozwiązania są zwłaszcza politycy Trzeciej Drogi, zarówno z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak i Polski 2050.

– Ta funkcja powinna być stabilna, przypisana od samego początku – mówił w piątek Dariusz Klimczak (PSL) w RMF FM.

W podobnym tonie wypowiedziała się posłanka Paulina Hennig-Kloska z PL 2050.

– Jeżeli pierwsza siła bierze odpowiedzialność za rząd, druga siła o największym mandacie społecznym powinna w mojej ocenie wziąć odpowiedzialność za Sejm, bo tam również trzeba zrobić porządki – powiedziała w Radiu ZET.

Kto będzie marszałkiem Sejmu?

Trzecia Droga zabiega o to, by to jej przedstawiciel objął funkcję marszałka Sejmu, najczęściej padającym nazwiskiem jest Szymon Hołownia. Nie dziwi więc, że sam zainteresowany nie jest specjalnie zachwycony takim pomysłem.

– Co do zasady to nie jest dobry pomysł, dlatego że osłabia osobę, która pełni funkcję marszałka Sejmu – uważa lider partii, który był gościem TVN24 w piątek.

Gdyby jednak funkcja ta stała się „rotacyjna” to następcą lidera Polski 2050 mógłby być Włodzimierz Czarzasty, jeden z liderów Nowej Lewicy. Między innymi dlatego to ugrupowanie jest bardziej przychylne forsowanemu przez KO rozwiązaniu.

– Rotacyjny system pełnienia funkcji marszałka Sejmu to dobra koncepcja dla Polski i dla stabilności Sejmu w partiach koalicyjnych. Powinno być dwóch marszałków Sejmu, bo są dwie formacje, które współpracują z PO, a ta będzie miała swojego premiera – mówił Krzysztof Gawkowski z Lewicy w TVN24.

Przedstawiciele partii dotychczasowej opozycji zapowiadają jednak, że znajdą ostateczny kompromis w tej sprawie.

Jaki program ma mieć koalicja?

W piątek o sprawie negocjacji pisała także „Gazeta Wyborcza”. W umowie koalicyjnej ma znaleźć się „programowe minimum”, mimo że Trzecia Droga zabiegała o jej większe uszczegółowienie.

Według publikacji „GW”, w porozumieniu między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą oraz Lewicą ma nie być tzw. tematów światopoglądowych, takich jak liberalizacja aborcji.

Umowa, która według niektórych doniesień może być zaprezentowana w przyszłym tygodniu, ma za to zawierać gwarancję zachowania istniejących programów socjalnych, takich jak 800 plus, a także podwyżki dla sfery budżetowej, w tym 30-procent wzrost płac dla nauczycieli.

Kiedy poznamy umowę koalicyjną?

Posłanka Paulina Hennig-Kloska powiedziała w piątek, że umowa koalicyjna jest „prawie gotowa”. Jak dodała, ma ona mieć kilkadziesiąt punktów o „średnim poziomie ogółu”.

Lider Polski 2050 zapowiedział ponadto, że dokument będzie jawny. Ogłosił, że jej „draft” (ang. projekt) jest już gotowy i jest to „bardzo dobry tekst”.

Co do jawności umowy wypowiedział się również Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO. W Polsat News poinformował, że jeżeli chodzi o tę kwestię merytoryczną, „to oczywiście, że będzie jawna, a jeżeli chodzi o to, kto będzie ministrem to będą decyzje, które będą głosowane w Sejmie.”

Umowa koalicyjna – według Szymona Hołowni – ma być gotowa przed pierwszym posiedzeniem Sejmu, które zaplanowano na 13 listopada. Inny termin podała Anna Maria-Żukowska z Lewicy.

W radiu RMF FM powiedziała, że umowa będzie gotowa „do grudnia”, a do pierwszej sesji izby będą ustalone „ kwestie dotyczące podziału kluczowych ministerstw i deklaracji programowej, która będzie jeszcze uzupełniana”.

Dwóch kandydatów na premiera

KO, Trzecia Droga oraz Nowa Lewica mają w sumie 248 posłów w izbie. Wspólnym kandydatem partii dotychczasowej opozycji na urząd premiera jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Jednak nie jest on jedynym potencjalnym szefem rządu, który powoła nowy Sejm.

Dotychczas rządzące Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje, że także jest w stanie stworzyć większość i jej kandydatem na premiera jest Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił po konsultacjach z przedstawicielami wszystkich partii politycznych, które dostały się do Sejmu, że jest dwóch kandydatów na urząd Prezesa Rady Ministrów. Zdaniem wielu obserwatorów, w tak zwanym pierwszym kroku Duda nominuje Morawieckiego, jednak prawdopodobnie nie uzyska on wotum zaufania w Sejmie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: i.pl, PAP, RMF FM, TVN24

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafał
Kwestia aborcji to sprawa światopoglądu, lecz człowieczeństwa. Płód ludzki to nie część ciała kobiety, jak głoszą lewicowi ideolodzy, lecz osobny byt, który powinien pozostawać pod ochroną prawa, a zwłaszcza mieć prawo do narodzin i życia.
M
Manek
To dopiero Rozdawnictwo Rotacyjnych Pasożytów Państwa Polskiego Każdy odprawy Emerytury Premiera Owskie Marszałkowskie Ustawy Pisane pod siebie Uwlaszonych Pasożytów Państwa Polskiego
l
logo zmieniali
patologia POparła patologię
P
Patologia Obywatelska
Głodne koty chcą żreć 😹
I
Idzie Armageddon
Umowa zdradziecka jak sprzedać Polskę Niemcom, zalać nas dzikusami z Afryki i abortować wszystkie dzieci, które jeszcze są w brzuchach. To cel koalicji zagłady.
M
Mota co chcieliśta
Przecież negocjacje się skończyły sprzedać Polskę podwyższyć wiek emerytalny i likwidować wszystko co się da
w
wojɐk
"Co KO, Trzecia Droga i Lewica wynegocjowały do tej pory?"

A co może wynegocjować totalna banda opozycyjnych de🤡bili🤡❓
R
Roksana
No tak,negocjują jak sprzedać Polskę...
Wróć na i.pl Portal i.pl