Prezydent w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu
„Wizyta planowana była od dawna. Związana jest przede wszystkim z dużymi zamówieniami, jakie Łucznik będzie realizował dla Sił Zbrojnych RP, ale też poparciem prezydenta dla budowania pozycji firmy na rynkach zagranicznych” – mówi nam nasz rozmówca.
Karabinki Grot podbijają polski i zagraniczny rynek
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w 2023 roku zatwierdził już umowę w sprawie zamówienia karabinków Grot w radomskiej Fabryce Broni Łucznik, w sumie zostało zamówionych niemal 200 tys. karabinków za 2 mld 100 mln zł. Pod koniec lutego Mariusz Błaszczak zatwierdził aneks do umowy na kolejnych niemal 90 tys. sztuk za 1 mld zł.
W 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, pewna liczba karabinków Grot została przekazana żołnierzom ukraińskim w ramach udzielanej przez Polskę pomocy sprzętowej. Karabinki Grot zbierają wyjątkowo dobre oceny. Ponadto Groty zostały sprzedane dowództwu Sił Specjalnych USA, a także jednemu z państw z regionu Afryki wschodniej.
Charakterystyka karabinku Grot
5,56 mm karabinek szturmowy Grot, który został opracowany przez Fabrykę Broni Łucznik w Radomiu we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki (ZISW) TYTAN. Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS Grot weszły na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej w 2017, a od 2019 r. wchodzą również na wyposażenie wojsk operacyjnych.

rs