
Kreml potwierdził w poniedziałek, że Władimir Putin przyjął Jewgienija Prigożyna i dużą grupę wysokich rangą dowódców Grupy Wagnera na Kremlu kilka dni po zbrojnym buncie. Szczegóły spotkania nie zostały ujawnione, Prigożyn nie skomentował go. Francuska gazeta „Libération” napisała o spotkaniu Prigożyna z Putinem w weekend, powołując się na źródła w zachodnim wywiadzie. Twierdziła, że spotkanie odbyło się 1 lipca i uczestniczyli w nim dowódcy Wagnera, a także szef Rosgwardii gen. Wiktor Zołotow i szef SWR Siergiej Naryszkin.
Tymczasem według Dmitrija Pieskowa, spotkanie Putina z Prigożynem i dowódcami Wagnera (w sumie 35 osób) odbyło się na Kremlu 29 czerwca i trwało prawie trzy godziny. Rzecznik nie sprecyzował, czy na spotkaniu byli obecni przedstawiciele Ministerstwa Obrony. Nie podał praktycznie żadnych szczegółów. Według Pieskowa, Putin na spotkaniu "dokonał oceny działań kompanii na froncie podczas specjalnej operacji wojskowej, a także przedstawił swoją ocenę wydarzeń z 24 czerwca, wysłuchał wyjaśnień dowódców i zaproponował im dalsze możliwości ubiegania się o służbę". Jeszcze jedno. Pieskow 29 czerwca - w dniu spotkania - twierdził, że Kreml nie wie, gdzie jest Prigożyn…
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Słabość Putina
Jest to pierwszy znany kontakt między Putinem a Prigożynem od czasu czerwcowego buntu. Oświadczenie Pieskowa pozostawiło więcej pytań niż odpowiedzi. Szczegóły rozmów pozostają nieznane. Prigożyn, który nie pojawił się publicznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w żaden sposób nie skomentował spotkania. Decyzja Putina, by nie pozbywać się szybko Grupy Wagnera oraz nie ścigać i rozliczać uczestników rebelii, stawia jego samego i jego podwładnych w niezręcznej sytuacji. Wagner nadal prowadzi rekrutację w Rosji, podczas gdy rosyjskie Ministerstwo Obrony ma duże problemy z przekonaniem najemników do podpisania kontraktów.
Elementem obronnej strategii Prigożyna jest wyciek do mediów rzekomego dokumentu założycielskiego Grupy Wagnera z 1 maja 2014 roku, pokazującego tę organizację w bardzo korzystnym, bardzo profesjonalnym świetle. Nie jest jasne, kto i dlaczego ujawnił dokument. Prawdopodobnie dostęp do niego miały rosyjskie organy ścigania, które przeprowadziły nalot na dom Prigożyna, a także biura podmiotów związanych z oligarchą. Wyciek może być częścią próby rehabilitacji wizerunku Grupy Wagnera po buncie Prigożyna z 24 czerwca.
Sam fakt, że Putin przyjął Prigożyna i dowódców Grupy Wagnera na Kremlu, zachodnie media uznały za oznakę słabości Kremla. Fakt, że wagnerowcy przyszli na spotkanie z prezydentem po tym, co wydarzyło się 24 czerwca, świadczy o "wpływach, jakie Prigożyn zdobył jako szef Wagnera", napisał „New York Times”. Fakt, że "Putin musi negocjować z Prigożynem i złagodzić swoje stanowisko, jest oznaką słabości" - powiedział „Wall Street Journal” brytyjski analityk Mark Galeotti.
Prigożyn potrzebny
Prigożyn najwyraźniej może swobodnie podróżować po Rosji bez obawy o jakąkolwiek karę. Putin prawdopodobnie zdecydował się trzymać wagnerowców blisko siebie, aby zapobiec przekształceniu się ich w potencjalną zbrojną opozycję. Putin potrzebuje Wagnera, jeśli nie na ukraińskim froncie (choć w razie porażek regularnej armii, może nastąpić spektakularny powrót wagnerowców do walki z Ukraińcami), to w Syrii i Afryce. Także Prigożyn jest zainteresowany zachowaniem reżimu Putina. CzWK Wagnera jest aktywem, w który Rosja zainwestowała znaczne środki w ostatnich latach.
Jednocześnie pojawiło się nagranie z szefem sztabu generalnego gen. Walerijem Gierasimowem – pierwsze po 24 czerwca. Zrobiono to, aby pokazać, że choć Kreml rozmawia z wagnerowcami, to nie ulega ich głównym żądaniom. Nadal nic nie wiadomo o losie generała Siergieja Surowikina. Być może jego dalsze losy są wciąż przedmiotem negocjacji Prigożyna z Putinem. Bloomberg podał, że według jego danych Kreml jest gotowy pozwolić Wagnerowi na utrzymanie niektórych ze swoich rozległych operacji w Afryce, w tym operacji w Republice Środkowoafrykańskiej. Ministerstwo Obrony nie jest w stanie przejąć wszystkich zadań Wagnera na raz.
dś