Projekt Mirai. Matcha – japońska zielona herbata w proszku i jej właściwości prozdrowotne. Jak parzyć matchę?

Projekt Specjalny Mirai
Matcha to jedna z najzdrowszych herbat, jednak dla rozwinięcia smaku i cennych właściwości wymaga specjalnego przygotowania. Japońska zielona herbata w proszku, która powstaje dzięki specjalnym zbiorom liści, zmienia się w odświeżający i pobudzający napój z pianką dzięki użyciu miotełki. To jednak nie jedyne zastosowanie matchi – rosnącą popularnością cieszy się matcha latte, a także słodycze takie jak lody, batony, sernik i inne ciasta. Matcha to również skuteczny składnik kremów odmładzających. Z czego wynikają jej wyjątkowe właściwości?

Japońska zielona herbata matcha zapewnia wiele korzyści dla zdrowia, m.in. wspiera układ krążenia i ułatwia odchudzanie. W odróżnieniu od innych rodzajów herbaty spożywa się całe liście wraz ze wszystkimi cennymi składnikami, a nie tylko ich napar. Tak jak gatunki zielone, ma najlepsze właściwości podgrzana do temperatury nie przekraczającej 70 stopni Celsjusza. Aby skorzystać z jej cennego działania, nie trzeba jednak dużo wysiłku!

Co to jest matcha i jakie składniki zawiera?

Matcha jako herbata pozyskiwana jest z liści rośliny o nazwie kamelia chińska (Camellia sinensis). Jest jednak uprawiana w inny sposób niż zwykłe zielone herbaty. Rośnie w cieniu – na 20-30 dni przed zbiorem młode liście są osłaniane przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, co pozwala zmniejszyć zawartość zielonego barwnika – chlorofilu, a zwiększyć poziom aminokwasów. Dzięki temu listki zyskują jasnozielony odcień i łagodny, słodkawy smak.

Ponieważ spożywane są całe liście, zapewnia więcej kofeiny i antyoksydantów niż inne zielone herbaty. Najważniejsze składniki matchi to polifenole, które stanowią aż 30-35 proc. suchej masy liści. To przede wszystkim katechiny takie jak EGCG (epigallokatechina) i flawonoidy, a ponadto aminokwasy (m.in. L-teanina), saponiny, witaminy, związki mineralne, m.in. potas, wapń i fluor.

Matcha zawiera najmniej tanin o działaniu ściągającym na śluzówkę oraz wolnych cukrów wśród japońskich herbat, m.in. takich jak sencha, gyokuro, bancha i hojicha. W proszku jest za to najwięcej związków azotowych, do których należą aminokwasy, kofeiny (3,62 proc. – więcej ma tylko gyokuro), jednak wcale nie tak dużo witaminy C – sencha ma 2 razy więcej. Liście z wczesnego zbioru takie jak na matche mają więcej potasu i fosforu niż te zrywane później.

Właściwości herbaty matcha

Matcha obfituje w antyoksydanty, których ma nawet 137 razy więcej niż powszechnie dostępne typy zielonej herbaty i do 3 razy więcej niż herbaty najwyższej jakości. Związki te neutralizują wolne rodniki, przeciwdziałając nasilaniu się stresu oksydacyjnego – to stan, który prowadzi do procesów zapalnych i chorobowych, w tym przyspieszonego starzenia się tkanek. Związki aktywne z matchi mają właściwości detoksykujące i alkalizujące. Z badań wynika, że działają ochronnie w stosunku do wątroby i nerek, a także układu krwionośnego. Regularne spożywanie zielonego proszku pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także zapobiegać ich utlenianiu w procesie formowania się płytki miażdżycowej. Zmniejsza ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca i wylewu. Pomaga też zmniejszyć masę ciała i utrzymać niższą wagę. Nie tylko jednak obniża poziom cukru, ale też podnosi spalanie kalorii nawet o 17 procent, a zwiększony wydatek energii utrzymuje się nawet przez dobę.

Zidentyfikowano też kilka substancji wspierających pracę mózgu, m.in. wspomaga uwagę, pamięć i szybkość reakcji. W badaniu z udziałem seniorów poprawę funkcji kognitywnych zaobserwowano już po 2 miesiącach spożywania 2 g matchi dziennie. Choć zawiera sporo kofeiny (tutaj zwanej teiną), jej działanie zmienia L-teanina – dzięki niej zwiększona uważność po spożyciu trwa dłużej i nie dochodzi do spadków energii jak przy piciu kawy. Nasila też aktywność fal mózgowych alfa, wspomagając relaksację i zmniejszając poziom stresu.

Znane jest ponadto przeciwnowotworowe działanie matchi – m.in. dzięki wysokiej zawartości EGCG może chronić m.in. przed rakiem piersi, prostaty, skóry, płuc i wątroby.

Jak parzyć herbatę matcha?

Do przygotowania matchi nie potrzeba wcale specjalnego zestawu, choć oczywiście przyda się zestaw, w którego skład wchodzi tradycyjna bambusowa miotełka (chasen) i łyżeczka (chashaku) oraz ceramiczna czarka (chawan). Równie dobrze można jednak użyć sitka do przesiania proszku, trzepaczki, miarki (łyżeczka to 2 g) i filiżanki. Do przygotowania napoju potrzebna jest woda o temperaturze 70 stopni. Standardowe proporcje to 1 łyżeczka proszku z 60 ml gorącej wody. Słabszy napój przygotujemy z 1/2 łyżeczki matchi 90-120 ml wody. Mocny (koicha) to 2 łyżeczki na 30 ml wody, przyrządza się go bez pianki na specjalne okazje z wysokiej jakości matchi.

Środki ostrożności i przeciwwskazania

Tak jak inne herbaty i używki, również matcha powinna być spożywana z umiarem. Zawiera sporo kofeiny – 35 mg w 1 gramie proszku, co odpowiada 1/2 łyżeczki. Zbyt częsta konsumpcja i przyrządzanie zbyt mocnych napojów może spowodować nadmierne pobudzenie, nudności i problemy ze snem. Regularne spożywanie nadmiernych porcji może też sprzyjać rozwojowi problemów z wątrobą i nerkami. Przy wyborze matchi warto stawiać na produkty z rolnictwa ekologicznego, ponieważ inne mogą być źródłem arsenu i pestycydów.

Dowiedz się więcej o matchi

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl