Spis treści
Co to jest jiaogulan?
Jiaogulan, oficjalnie znany jako Gynostemma pentaphyllum, naturalnie występuje w górzystych, zalesionych terenach Azji. Z wyglądu przypomina winobluszcz pięciolistkowy. Od wieków znajduje zastosowanie w tradycyjnej medycynie ludowej.
Przez miłośników fitoterapii nazywany jest „południowym żeń-szeniem”, „cudowną trawą” oraz „zielem nieśmiertelności”.
Prawdziwy wzrost jego popularności nastąpił w ostatniej dekadzie. Obecnie zioło najczęściej spotykane jest w formie herbat ziołowych oraz suplementów diety, które można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością.

Napar jiaogulan lepszy od zielonej herbaty
Dr Michael Aziz, internista z Nowego Jorku i autor książki „The Ageless Revolution”, zwraca uwagę na niezwykłe właściwości naparu z cudownej trawy. Jak wyjaśnia, napar jiaogulan ma bardzo wysoką zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze. Jest ona aż ośmiokrotnie większa niż w przypadku zielonej herbaty.
Jiaogulan stanowi cenne źródło witamin i substancji czynnych. Znajdziemy w nim między innymi: witaminę C, witaminę D, witaminę E, witaminę A, witaminy z grupy B, żelazo, selen, magnez, fosfor, potas, cynk, wapń oraz kwas foliowy.
Aziz zaleca zaparzenie jednej do dwóch łyżeczek suszonych liści jiaogulanu w 250 mililitrach wody, następnie odcedzenie naparu i podanie go, aby w pełni wykorzystać jego właściwości zdrowotne.
Właściwości zdrowotne jiaogulanu
Jiaogulan wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Warto po niego sięgać, ponieważ:
wspiera zdrowie serca i układ krążenia,
pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze,
chroni wątrobę przed uszkodzeniami,
działa kojąco na układ nerwowy i redukuje stres,
łagodzi dolegliwości bólowe,
wspomaga równowagę mikroflory jelitowej,
reguluje poziom cukru we krwi,
zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów,
spowalnia procesy starzenia organizmu,
redukuje poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
wspiera ochronę żołądka przed powstawaniem wrzodów,
hamuje rozwój zmian miażdżycowych,
wykazuje działanie przeciwwirusowe,
wzmacnia naturalną odporność organizmu,
poprawia trawienie,
poprawia jakość snu i wspiera regenerację nocną.
Kto powinien zachować szczególną ostrożność?
Jiaogulan może obniżać poziom glukozy we krwi. Z tego powodu, osoby chore na cukrzycę, szczególnie te przyjmujące leki hipoglikemizujące (obniżające cukier), powinny zachować ostrożność. Picie dużych ilości naparu z jiaogulanu bez kontroli może prowadzić do hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru). W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania jiaogulanu, szczególnie przy istniejących chorobach przewlekłych jak cukrzyca, najlepiej skonsultować się z lekarzem.