PŚ w biegach. Izabela Marcisz poza trzydziestką, dobry start Dominika Burego

Piotr Rutkowski
Dominik Bury (z prawej) zajął dobre 18. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym w PŚ w Lillehammer Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Izabela Marcisz zajęła 39. miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w norweskim Lillehammer. Wygrała Amerykanka Jessica Diggins. W rywalizacji panów na tym samym dystansie Dominik Bury został sklasyfikowany na 18. miejscu. Wygrał Norweg Iver Tildheim Andersen. Nie wystartował jego rodak Johannes Hoesflot Klaebo, który wygrał trzy pierwsze biegi w sezonie 2022/23.

Rywalizacja panów na 10 km stylem dowolnym

Norweg Iver Tildheim Andersen wyprzedził o 2.8 sekundy swojego rodaka Didrika Toensetha, a trzeci był kolejny Wiking - Hans Christer Holund - strata 9.1 sekundy. Osiemnasty Dominik Bury stracił do zwycięzcy 45,6 sekundy. Na 63. pozycji znalazł się Kamil Bury ze stratą 1:43.8, na 75. Sebastian Bryja - strata 2:40.3 i na 76. Robert Bugara, wolniejszy od triumfatora o 2:44.7.
W pucharowej klasyfikacji nastąpiła zmiana lidera, na pierwsze miejsce awansował Norweg Paal Golberg, który w piątek był szósty. Golberg zgromadził dotychczas 367 punktów. Drugi jest kolega z reprezentacji, słynny Johannes Hoesflot Klaebo - 315, a trzeci Włoch Federico Pellegrino - 248. Z Polaków najwyżej, na 46. pozycji jest Maciej Staręga - 60 punktów. Dominik Bury jest 54. - 46 punkty, a Kamil Bury 72. - 22.

Rywalizacja kobiet na 10 km stylem dowolnym

W biegu pań najlepsza okazała się Jessica Diggins. Druga ze stratą 3.8 sekundy była Niemka Katharina Hennig, a trzecia Norweżka Heidi Weng, wolniejsza od Amerykanki o 15.4 sekundy. Trzydziesta dziewiąta Izabela Marcisz straciła do triumfatorki 1:49.4.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Noweżka Tiril Udnes Weng - 330 punktów, druga jest Szwedka Frida Karlsson - 327, a trzecia jej rodaczka Ebba Andersson - 280. Na 45. pozycji jest sklasyfikowana Marcisz z dorobkiem 53 punktów.

Od tego sezonu kobiety i mężczyźni w PŚ rywalizują na tych samych dystansach.(PAP)