Łukasz Konstanty
Rafael Nadal nie ma powodów do zadowolenia. W dwóch dotychczasowych meczach turnieju ATP Finlas nie był w stanie wygrać choćby jednego seta. Fot. Marco Bertorello/AFP/East News
Rafael Nadal przegrał z Feliksem Augerem-Aliassime 3:6, 4:6 w drugiej kolejce fazy grupowej turnieju ATP Finals, który rozgrywany jest w Turynie. W innym spotkaniu tej samej grupy zwycięstwo odniósł Casper Ruud, co oznacza, że wicelider rankingu ATP stracił szanse na awans do półfinału.

W niedzielę Nadal, również w dwóch setach, przegrał z Amerykaninem Taylorem Fritzem. Zwłaszcza w drugim secie inauguracyjnego spotkania Hiszpan był zupełnie bezradny i zdołał ugrać zaledwie punkt.

Rafael Nadal nie sprostał Feliksowi Augerowi-Aliassime

We wtorek doświadczony tenisista w potyczce z Kanadyjczykiem Feliksem Augerem-Aliassime musiał spisać się znacznie lepiej, by wciąż pozostać w grze o awans do półfinału turnieju ATP Finals. W zderzeniu z rzeczywistością plany pozostały jedynie marzeniami, które nie mają żadnych szans na realizację.

Przebieg pierwszego seta nie wskazywał, iż to Kanadyjczyk okaże się jego zwycięzcą. To Nadal w dwóch gemach (pierwszym i siódmym) był bliski przełamania, prowadził za każdym razem przy serwisie rywala już 40-15, nie zdołał jednak wykorzystać żadnej z nadarzających się okazji.

Decydujący moment tej partii nastąpił w ósmym gemie. Hiszpan prowadził już przy własnym serwisie 40-0 i nic nie zapowiadało, by rywal był w stanie cokolwiek jeszcze zdziałać. Kanadyjczyk nieoczekiwanie jednak zdołał stratę odrobić, a przy pierwszej nadarzającej się okazji uzyskał przewagę przełamania, by chwilę później przy własnym podaniu zakończyć rywalizację w pierwszej części spotkania.

Rafael Nadal nie awansuje do półfinału turnieju ATP Finals

W drugim secie, podobnie jak w pierwszym, znów o triumfie zadecydowało jedno przełamanie i znów tenisistą, który uzyskał przewagę, był Auger-Aliassime. Tym razem jednak Kanadyjczyk sztuki tej dokonał już w trzecim gemie, a potem, pomimo drobnych kłopotów w szóstym gemie, pilnował, by rywal nie zdołał odrobić straty.

Porażka Nadala oznaczała, że Hiszpan aby zachować cień szansy na awans do fazy pucharowej, musiał liczyć na zwycięstwo Fritza bez straty seta w meczu z Casperem Ruudem. Amerykanin ostatecznie jednak uległ Norwegowi i w ostatniej kolejce zagra z Augerem-Aliassime o awans do półfinału, do którego zakwalifikował się już tenisista ze Skandynawii. Z kolei Nadal nie ma już żadnych szans na wyjście z grupy.