Raport kadrowiczów. Robert Lewandowski śrubuje swoje bilanse. Piotr Zieliński z asystą. Mateusz Klich dał o sobie znać [WIDEO]

Piotr Rzepecki
Do czerwcowego zgrupowania reprezentacji został miesiąc. Jak na cztery tygodnie przed meczem z Mołdawią i Niemcami wyglądają kadrowicze? Część piłkarzy wygląda całkiem nieźle na finiszu sezonu, u innych nie jest do śmiechu.

Anglia. Manchester City przypieczętował mistrzostwo. Arsenal Kiwiora nie wytrzymał tempa

W ten weekend poznaliśmy kolejnego mistrza jednej z topowych lig europejskich. Na Wyspach ponownie najlepszy Manchester City. To trzeci z rzędu tytuł "Obywateli", a szósty w ostatniej dekadzie. Klub z Manchesteru okazał się w tym maratonie lepszy od Arsenalu Jakuba Kiwiora.

"Kanonierzy" przez lwią część sezonu prowadzili, ale na kilka kolejek przed końcem dali się wyprzedzić. Kluczowy był pojedynek bezpośredni, w którym Arsenal został boleśnie ukarany i poległ 1:4. Cieszyć może fakt, że Jakub Kiwior został podstawowym piłkarzem. W ten weekend zagrał ponad godzinę i było to jego czwarty występ z rzędu w pierwszym składzie.

Francja. Lens Polaków o krok od Ligi Mistrzów. Frankowski to gwiazda zespołu

Lens w tym sezonie francuskiej ekstraklasy idzie jak burza. Drużyna Przemysława Frankowskiego, Adama Buksy i Łukasza Poręby wygrała w weekend z Lorient 3:1 i umocniła się na pozycji wicelidera.

Na dwie kolejki przed końcem sezonu klub Polaków ma 5 punktów przewagi nad trzecią Marsylią. W najbliższej kolejce Lens może sobie zapewnić udział w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Wystarczającym rezultatem będzie remis w domowym meczu ze zdegradowanym AC Ajaccio.

Hiszpania. Lewandowski ma tytuł Króla Strzelców w garści. Jego Barca fetowała mistrzostwo

Już przed tygodniem Barca Roberta Lewandowskiego przypieczętowała mistrzostwo, jednak w tej kolejce po domowej porażce z Realem Sociedad, Lewy i spółka mogli cieszyć się ze swoimi kibicami na Camp Nou. "Duma Katalonii" co prawda niespodziewania przegrała 1:2, ale nie popsuło to święta piłkarzom.

Kapitan reprezentacji Polski zdobył w tym meczu bramkę i z 22 golami przewodzi w klasyfikacji strzelców. Jego plecy ogląda Karim Benzema (17 goli) oraz napastnik Espanyolu Joselu (15). Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują za tym, że to Lewandowski sięgnie po tytuł najskuteczniejszego strzelca LaLigi.

Włochy. "Polska" Spezia bliska utrzymania. Zieliński się nie zatrzymuje

Dobre wieści z Półwyspu Apenińskiego. Spezia, w której gra aż czwórka Polaków zremisowała bezbramkowo w wyjazdowym meczu z Lecce i przedłużyła swoje szanse na utrzymanie. Na dwie kolejki przed końcem drużyna Bartłomieja Drągowskiego, Arkadiusza Recy, Przemysława Wiśniewskiego i Szymona Żurkowskiego ma punkt przewagi nad strefą spadkową.

Nie zatrzymuje się z kolei świeżo upieczony mistrz Włoch Napoli, którego gwiazdą jest 80-krotny reprezentant Polski Piotr Zieliński. Ekipa spod Wezuwiusza wygrała prestiżowy mecz z finalistą Ligi Mistrzów Interem 3:1. Zieliński zanotował asystę przy bramce reprezentanta Kamerunu Andre Zambo Anguissay. Z ławki mecz oglądał Bartosz Bereszyński.

Stany Zjednoczone. Mateusz Klich trafił. Celebrował bramkę w stylu swojego trenera

O udanym weekendzie może mówić pomocnik Biało-Czerwonych Mateusz Klich. Jego DC United, do którego przeniósł się tej zimy pokonało Los Angeles Galaxy 3:0. Jedną z bramek strzelił 32-latek. Strzelonego gola piłkarz uczcił w szczególny sposób - wymierzył kilka ciosów w powietrze niczym wytrwany pięściarz, a następnie upadł na plecy. Obrazek wypisz wymaluj jak jego trener Wayne Rooney sprzed kilku lat.

Być może Klich trafi do notesu selekcjonera reprezentacji Polski Fernando Santosa. 32-latek był pominięty w marcu na mecze z Czechami i Albanią. Nie załapał się również na katarski mundial, gdy za wyniki kadry odpowiadał jeszcze Czesław Michniewicz.

Weekendowe występy reprezentantów Polski powołanych na el. Euro 2024:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - czyste konto, 90 minut w meczu z Lecce (0:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu z Cremonese (5:1)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - jego Juventus gra 22.05 z Empoli

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut w meczu z Brighton (1:3)
  • Bartosz Bereszyński (SSC Napoli) - cały mecz na ławce z Interem (3:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) - 90 minut w meczu z Liverpoolem (1:1)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - poza kadrą na mecz z Atalantą (1:3)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - z powodu kartek poza kadrą na mecz z Borussią Dortmund (0:3)
  • Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf) - 24 minuty w meczu z Hannoverem (3:3)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - 62 minuty w meczu z Nottingham (0:1)
  • Kamil Piątkowski (KAA Gent) - 90 minut w meczu z Cercle Brugge (2:2)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - zakończył rozgrywki Championship
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - asysta, 84 minuty w meczu z Groningen (6:0)
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - asysta, 18 minut w meczu z Wisłą Płock (2:1)
  • Karol Linetty (Torino) - cały mecz na ławce z Fiorentiną (1:1)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - jego AEK gra 24.05 z PAOKiem
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - 66 minut w meczu z FC Emmen (3:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - 85 minut w meczu z Lorient (3:1)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - 81 minut w meczu z SC Freiburg (0:2)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - dwie asysty, 74 minuty w meczu z Koroną Kielce
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - jego AS Roma gra 22.05 z Salernitaną
  • Piotr Zieliński (Napoli) - asysta, 82 minuty w meczu z Interem (3:1)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - gol, 90 minut w meczu z Realem Sociedad (1:2)