Po wielu zabiegach – większość piłkarskich związków, do których Rosjanie się zgłaszali, odmawiała im gry, tłumacząc się zwykle wcześniejszym ustaleniem przeciwnika. W Europie, ze zrozumiałych względów, Rosjanie nawet nie rozglądali się za potencjalnym sparingpartnerem – w tym czasie akurat rozgrywane są kwalifikacje Euro 2024, a poza tym w zasadzie nikt nie kwapi się do gry z reprezentacją czy drużynami klubowym z kraju agresora, który dokonał inwazji i wciąż okupuje Ukrainę.
Pół Afryki odmówiło Rosji gry, ale zgodził się Katar
Rosyjski Związek Piłkarski (RFU) otrzymał odmowy meczu pierwszych reprezentacji z Kamerunu, Senegalu, Egiptu, Mali, Burkina Faso, Bahrajnu... Federacje tłumaczyły się przeważnie niedopasowaniem harmonogramów z reprezentacją Rosji. Wreszcie po wielu zabiegach pozytywnie na propozycję odpowiedział Katarski Związek Piłkarski, który zgodził się podjąć „Sborną” 12 września w Dosze.
Wcześniej, 7 i 11 września, młodzieżowe reprezentacje Rosji U-21 i U-23 zagrają w Egipcie z tamtejszą drużyną olimpijską, która uzyskała awans do turnieju na igrzyskach 2024 w Paryżu.
Rosyjskie kluby i reprezentacje zwieszone przez FIFA i UEFA
Ostatni raz reprezentacja Rosji zagrała towarzysko z zespołem Iraku (2:0) w Sankt Petersburgu w marcu tego roku.
Rosyjskie kluby i reprezentacje są zawieszane w udziale w międzynarodowych rozgrywkach decyzją Międzynarodowej Federacji Związków Piłkarskich (FIFA) i Unii Europejskich Związów Piłkarskich (UEFA) po wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku. „Sborna” więc nie mogła zagrać w brażach o mistrzostwa świata 2022 (meczu z Rosją w Moskwie odmówiła reprezentacja Polski) i eliminacjach Euro 2024.
