Rewolucja w Syrii. Jak Rosja poniosła klęskę i przestała być mocarstwem

Grzegorz Kuczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Władimir Putin wspierał Baszara al-Asada podczas wojny domowej w Syrii, a duży rosyjski kontyngent wojskowy stacjonuje w tym kraju od końca września 2015 roku. Na początku 2024 roku jego liczebność wynosiła około 7,5 tysiąca osób. Wraz z upadkiem reżimu los tego kontyngentu stoi pod wielkim znakiem zapytania. Zwłaszcza dwóch  głównych baz w Latakii. Co może mieć wpływ na rosyjskie możliwości choćby w Afryce.

SPIS TREŚCI

Rosja rozpoczęła na jesieni 2015 roku w Syrii interwencję wojskową, która odegrała kluczową rolę w uratowaniu prezydenta Baszara al-Asada przed porażką w wojnie domowej. Reżim się utrzymał, w zamian Rosja zyskała bazy i obecność wojskową w Syrii. Dwa największe rosyjskie obiekty wojskowe to baza morska w Tartus i baza powietrzna Chmejmim, około 20 kilometrów na południowy wschód od Latakii. Dziś ich przyszłość stoi pod wielkim znakiem zapytania. Asad upadł, Moskwa musi rozmawiać ze zwycięskimi rebeliantami.

Jak się dogadać z wrogiem?

Jeszcze siódmego grudnia, podczas rozmów z szefami dyplomacji Turcji i Iranu w Katarze, Siergiej Ławrow nazywał rebeliantów zmierzających szybko w stronę Damaszku, „terrorystami”. Już nazajutrz, w niedzielę rano, po upadku stolicy, Rosja przestała nazywać HTS terrorystami. Pragmatyzm. Kreml chce utrzymać jak największą obecność w Syrii także w erze po Asadzie. Czy to się uda? Anonimowy urzędnik Kremla powiedział państwowej agencji informacyjnej TASS, że Rosja osiągnęła porozumienie w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoich aktywów wojskowych w Syrii. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił jednak komentarza dziennikarzom. Ale przyznał, że Rosja dała Asadowi schronienie i azyl polityczny.

Kreml nadal może osiągnąć porozumienie z przywódcami rebeliantów i zachować dostęp do jednego lub obu obiektów w Syrii. Jeśli jednak tak się nie stanie, zdolność Rosji do projekcji siły militarnej lub gospodarczej zostanie poważnie ograniczona. Oba obiekty były kluczowym kanałem dla tajnych i jawnych dostaw wojskowych do krajów w północnej i środkowej Afryce.

W 2017 roku Moskwa i Damaszek podpisały umowę o korzystaniu z baz w Tartus i Chmejmim przez 49 lat - do 2066 roku. Jednak obecnie trudno powiedzieć, czy Rosja w ogóle je utrzyma. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa omówi ich los z nowymi władzami w Damaszku.

Strategiczne gniazdo w Syrii

Obecność Rosji w Syrii sięga czasów sowieckich. To były jeszcze ustalenia Breżniewa z Hafezem Asadem. Dały one od 1971 roku Sowietom dostęp marynarki wojennej do głębokowodnego portu śródziemnomorskiego w Tartus.

We wrześniu 2015 r. rosyjski prezydent Władimir Putin nakazał wysłanie do Syrii największych od dziesięcioleci rosyjskich sił ekspedycyjnych, by wzmocnić słabnące wysiłki Asada w walce z rebeliantami i grupami ekstremistycznymi. Syria w zamian udzieliła Rosji 49-letniej dzierżawy dostępu do Tartus i bazy lotniczej w Chmejmim.

W następnym roku, po miesiącach nieustannych nalotów, które zniszczyły miasta - kampanii tak bezwzględnej, że dowódca, który ją zarządził, gen. Surowikin, otrzymał przydomek „Generał Armageddon” - syryjskie wojsko miało przewagę.

Tartus był dla Rosji trampoliną do projekcji siły, nie tylko w Syrii, na całym Bliskim Wschodzie, ale także w Afryce i innych miejscach. Po 2015 r. Rosja intensywnie wykorzystywała swoje statki bałtyckie i czarnomorskie do zaopatrywania portu i transportu ciężkiego uzbrojenia i sprzętu budowlanego. Firma budowlana powiązana z biznesmenem powiązanym z Kremlem otrzymała w 2019 r. kontrakt na zarządzanie i rozbudowę portu.

Według półoficjalnego raportu opublikowanego w 2016 roku rosyjska flota powietrzna w Syrii obejmowała ponad dwa tuziny bombowców frontowych Su-24 i Su-25 oraz samolotów szturmowych, wraz z co najmniej ośmioma zaawansowanymi myśliwcami bombardującymi Su-30 i 12 śmigłowcami szturmowymi Mi-24 i Ka-52. Według szacunków CSIS, od września 2015 r. do stycznia 2018 r. siły rosyjskie wykonały ponad 34 000 lotów bojowych, przy czym Su-24 i Su-34 służyły jako główne samoloty uderzeniowe.

Siły rosyjskie rozmieściły również systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M, a także system obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-400 oraz systemy obrony krótkiego zasięgu, takie jak Pancyr i Tor.

Ewakuacja Rosjan z Syrii?

Rosyjskie lotnictwo korzystało również z największej bazy syryjskich sił powietrznych, lotniska T-4. W jego sąsiedztwie do niedawna prawdopodobnie stacjonowali rosyjscy wojskowi. Baza znajduje się około 50 kilometrów na zachód od Palmyry. Ponadto rosyjskie wojsko było rozmieszczone w wielu punktach kontrolnych, zaangażowanych w patrole w Rożawie, regionie w północnej i północno-wschodniej Syrii kontrolowanym przez formacje kurdyjskie.

Oprócz 7500 osób rosyjski kontyngent obejmuje dużą liczbę broni i sprzętu wojskowego. Przede wszystkim dotyczy to bazy lotniczej Chmejmim. Sprzęt ten obejmuje pojazdy opancerzone, przeciwlotnicze systemy rakietowe, sprzęt inżynieryjny i inny. Cały ten sprzęt, w tym czołgi, może być transportowany przez ciężkie samoloty An-124, które mogą korzystać z pasa startowego bazy lotniczej Chmejmim.

Jeśli Rosja miałaby rozpocząć pilną ewakuację personelu wojskowego z Chmejmim, wymagałoby to prawdopodobnie setek lotów An-124 i Ił-76 w bardzo krótkim czasie.

CNN Turk poinformowała, że Rosja poprosiła Turcję o wsparcie w bezpiecznym wycofaniu rosyjskich wojsk z Syrii. W tym przypadku nie mówimy jednak o dużych bazach, ale o oddziałach stacjonujących na odległych pozycjach w różnych częściach kraju. Jeszcze kilka tygodni temu rosyjskie wojsko stacjonowało w wielu różnych miejscach w Syrii. Odległość między instalacjami wojskowymi wynosiła nawet setki kilometrów.

Teraz niektóre grupy rosyjskich wojskowych zostały odcięte od głównych sił. Szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin powiedział, że Rosja prowadzi rozmowy z nowymi władzami na temat bezpieczeństwa rosyjskich obywateli w Syrii, ale dotyczą one przede wszystkim dyplomatów i pracowników innych misji.

Droga wodna przez bazę morską w Tartus nie wydaje się być łatwiejsza. Chociaż statki mogą zabrać dużo ładunku i ludzi, nie byłyby w stanie przepłynąć przez tureckie cieśniny Bosfor i Dardanele do Morza Czarnego.

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę cieśniny te zostały zamknięte przez Turcję dla przepływu statków walczącego kraju w ramach Konwencji z Montreux. Tak więc nawet jeśli Rosji uda się stosunkowo łatwo ściągnąć statki w celu ewakuacji personelu z Tartus, będą one musiały pokonać długą drogę przez Morze Śródziemne, Cieśninę Gibraltarską, wokół Europy, a następnie albo na Morze Bałtyckie, albo do portów północnych przez Morze Norweskie i Morze Barentsa. Jeśli więc Rosja zdecyduje się ewakuować swoje wojska z Syrii, operacja ta będzie bardzo kosztowna i masowa.

Katastrofa Rosji w Syrii

Bazy wojskowe w Syrii były Rosji potrzebne nie tylko i nawet nie tyle do wspierania reżimu Asada. Zapewniały obecność wojskową Rosji na Bliskim Wschodzie, a także pomagały wspierać transfer ludzi i ładunków do Afryki, gdzie Rosja miała wiele interesów w ostatnich latach. Szczególnie ważna jest baza lotnicza Chmejmim, która służyła jako ważny punkt logistyczny dla wszystkich afrykańskich projektów.

Jeśli Rosji uda się osiągnąć porozumienie z nowymi władzami Syrii w sprawie utrzymania baz, będzie to zupełnie inny traktat. Rząd Baszara al-Asada był w dużej mierze zależny od Rosji i jej obecności wojskowej w Syrii. Teraz Moskwa będzie musiała coś zapłacić Damaszkowi, zabiegając o jego przychylność.

Wysłanie tysięcy żołnierzy na pomoc Asadowi w 2015 roku było postrzegane przez Putina jako sposób na potwierdzenie pozycji Rosji jako światowego mocarstwa. Było to jego pierwsze poważne wyzwanie dla zachodniej potęgi i dominacji poza obszarem byłego Związku Sowieckiego. W pewnym momencie wydawało się, że syryjska misja Rosji zakończyła się sukcesem. Jak widać, był to sukces krótkotrwały.

Putin wiele stracił na upadku syryjskiego reżimu: stawiając na sojusz wojskowy z Iranem, a tym samym przestając balansować między sunnitami a szyitami, stracił już prawie wszystko, co miał na Bliskim Wschodzie, a teraz stracić może swoje bazy wojskowe, bez których utrzymanie rosyjskich wpływów w Afryce będzie prawie niemożliwe.

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Banda ryżego
11 grudnia, 0:41, antyPiS:

Kiedy Amerykanie w niesławie wynoszą się z np Afganistanu, kiedy coraz mniej liczą się na Bliskim Wschodzie i Ameryce Płd,, kiedy tracą sojuszników a zyskują coraz silniejszych wrogów to polskie media nie cieszą się że USA przestają być mocarstwem.

Masz 2 wyjścia:

-azyl w Moskwie albo

-schować się pod spódnicę mamusi

E
Ehh
Trzeba przyznac ze tegie glowy nad tym myslaly ale Ukraina powinna wystracxyc w ramach rekomensaty.Tam to jednak ciezki temat,takie piekielo na ziemi a Rosja na pewno nie ma populacji,zeby kontrolowac taaki kawal swiata z tyloma animozjami.
E
Ehh
10 grudnia, 19:07, To Ja:

mentarze 8

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!

Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Pamiętaj, hejt rani! - #pomyśl, #zareaguj

0 / 4000

Podaj swoje imię

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Wyślij bez hejtu

T

To Ja

minutę temu

Stajemy się bardzo rozwiniętym krajem ,mamy już sporo lodówek i muszli teraz tylko wodociąg trzeba

Skomentuj

Zgłoś nadużycie

T

To Ja

4 minuty temu

10 grudnia, 18:59, To Ja:

Mamy też super filmy .w każdym ruskim filmie musi być pociąg,harmoszka i deszcz

Rosja to bardzo smutny kraj w którym nie ma opozycji bo by ich ukatrupili więc wszyscy kochają liliputina

11 grudnia, 3:18, Ehh:

W kazdym,, zachodnim "filmie musi byc ktos z mniejszosci i kochajacy inaczej.Takze westerny z czarnoskorym kowbojem homuseksualista sa juz norma..Pora na polska kimatografie,jak np Sobieski obok listow do Marysienki korespondowal z mlodym,pieknym Tatarem i to ta milosc zawiodla go az pod Wieden.

Moze bylby wreszczie...Oscar

E
Ehh
10 grudnia, 19:07, To Ja:

mentarze 8

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!

Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Pamiętaj, hejt rani! - #pomyśl, #zareaguj

0 / 4000

Podaj swoje imię

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Wyślij bez hejtu

T

To Ja

minutę temu

Stajemy się bardzo rozwiniętym krajem ,mamy już sporo lodówek i muszli teraz tylko wodociąg trzeba

Skomentuj

Zgłoś nadużycie

T

To Ja

4 minuty temu

10 grudnia, 18:59, To Ja:

Mamy też super filmy .w każdym ruskim filmie musi być pociąg,harmoszka i deszcz

Rosja to bardzo smutny kraj w którym nie ma opozycji bo by ich ukatrupili więc wszyscy kochają liliputina

W kazdym,, zachodnim "filmie musi byc ktos z mniejszosci i kochajacy inaczej.Takze westerny z czarnoskorym kowbojem homuseksualista sa juz norma..Pora na polska kimatografie,jak np Sobieski obok listow do Marysienki korespondowal z mlodym,pieknym Tatarem i to ta milosc zawiodla go az pod Wieden.

J
Jan
Wybombią bazy wek a co ma być ?
B
Bez kitu
Izraelski samolot zmiótł z portu sy[wulgaryzm]skiego sowiecką flotę i po mocarstwie
m
ministra gupich kroków
10 grudnia, 18:56, R:

Kiedy była mocarstwem ?

10 grudnia, 19:08, To Ja:

Był taki moment kiedy stali się zdobywcami muszli i lodówek -mocarstwo

10 grudnia, 21:49, Yrten:

Nie zapominaj, że mimo wszystko to oni uratowali 20 milonow Polaków od nazistowskiego gazu.

Nie dalej jak 80 lat temu.

To jakieś 3 pokolenia.

Gdzie walczyli i kogo wyzwalali np londyńscy bohaterowie wszyscy wiemy.

Historii uczyli cię w Moskwie?

T
Turbodymomen
10 grudnia, 18:56, R:

Kiedy była mocarstwem ?

10 grudnia, 19:08, To Ja:

Był taki moment kiedy stali się zdobywcami muszli i lodówek -mocarstwo

10 grudnia, 21:49, Yrten:

Nie zapominaj, że mimo wszystko to oni uratowali 20 milonow Polaków od nazistowskiego gazu.

Nie dalej jak 80 lat temu.

To jakieś 3 pokolenia.

Gdzie walczyli i kogo wyzwalali np londyńscy bohaterowie wszyscy wiemy.

synku ,a twoja rodzina po której stronie była jak Polacy umierali na Syberii?

Ile masz lat chłopcze?

Y
Yrten
10 grudnia, 18:56, R:

Kiedy była mocarstwem ?

10 grudnia, 19:08, To Ja:

Był taki moment kiedy stali się zdobywcami muszli i lodówek -mocarstwo

Nie zapominaj, że mimo wszystko to oni uratowali 20 milonow Polaków od nazistowskiego gazu.

Nie dalej jak 80 lat temu.

To jakieś 3 pokolenia.

Gdzie walczyli i kogo wyzwalali np londyńscy bohaterowie wszyscy wiemy.

W
Wielcy polaki
10 grudnia, 18:56, R:

Kiedy była mocarstwem ?

10 grudnia, 19:08, To Ja:

Był taki moment kiedy stali się zdobywcami muszli i lodówek -mocarstwo

Zapomniałeś, że ochoczo oddawały się im Polki, których mężowie wciąż gdzieś w niewoli byli.

Dlatego połowa nadwielanskich autochtonów na w sobie DNA Wani z jakiś kazachstańskich stepów.

l
ll
Jeśli to jest katastrofa to ucieczka Amerykanów z Afganistanu była armageddonem :D
g
gość
"Rosyjski dramat" . To jakiś żarcik na prima aprilis ? Dramat to ma Wołodia , jak mu na wódkę nie starcza . W Syrii to jest "rosyjska ch@@jnia " na którą zasłużyli .
T
To Ja
10 grudnia, 18:56, R:

Kiedy była mocarstwem ?

Był taki moment kiedy stali się zdobywcami muszli i lodówek -mocarstwo

T
To Ja
mentarze 8

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!

Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Pamiętaj, hejt rani! - #pomyśl, #zareaguj

0 / 4000

Podaj swoje imię

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Wyślij bez hejtu

T

To Ja

minutę temu

Stajemy się bardzo rozwiniętym krajem ,mamy już sporo lodówek i muszli teraz tylko wodociąg trzeba

Skomentuj

Zgłoś nadużycie

T

To Ja

4 minuty temu

10 grudnia, 18:59, To Ja:

Mamy też super filmy .w każdym ruskim filmie musi być pociąg,harmoszka i deszcz

Rosja to bardzo smutny kraj w którym nie ma opozycji bo by ich ukatrupili więc wszyscy kochają liliputina
R
R
Kiedy była mocarstwem ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl