Sudan znów spływa krwią. Wojsko strzela do bezbronnych cywilów, ofiar są już dziesiątki

Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Coraz bardziej dramatyczna sytuacja w biednym Sudanie. Opozycja domaga się stworzenia cywilnego rządu, wojsko odpowiada strzałami do protestujących.

Dramatyczna sytuacja w Sudanie, gdzie na skutek starć sił bezpieczeństwa w demonstrantami w stolicy tego kraju Chartumie zginęło już ponad 30 osób. Rannych mogą być setki.

Ofiar może być więcej, szpitale są otoczone przez wojsk i siły bezpieczeństwa, rodziny bezskutecznie poszukują swoich bliskich, którzy zaginęli podczas krwawych zamieszek. To najbardziej krwawe starcia od obalenia w kwietniu rządów prezydenta Omara el-Baszira. Władze po nim przyjęli tymczasowo wojskowi, wydaje się, że robią oni wszystko, by pozostać przy kierowaniu krajem.

Przedstawiciele Tymczasowej Rady Wojskowej zaprzeczają, jakoby posłali wojsko przeciwko opozycji, która domaga się rozpisania nowych wyborów. Padają z ust wojskowych słowa, że siły porządkowe uderzyły tylko na siedliska przestępców, którzy korzystając z napiętej sytuacji rabują w mieście, co tylko się da i podburzają do buntu.

Jednocześnie Rada wzywa opozycję do dialogu, a z wielu zakątków świata płyną apele o zaprzestanie bratobójczych walk, o rozpoczęcie rozmów w sprawie uporządkowania sytuacji w kraju, która jest coraz bardziej napięta. Między innymi wysoka komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych Michelle Bachelet potępiła przypadki strzelania do ludzi, ponowiła apel o rozwiązanie kryzysu na drodze dialogu. Jak na razie jej apele nie przynoszą skutku.

Napięta sytuacja jest nie tylko w Chartumie, ale także w Omdurmanie, które leży po drugiej stronie Nilu Białego.
Rozmowy opozycji z członkami Rady trwają od pewnego czasu, jednak pod adresem woskowych padają oskarżenia o ich przedłużanie i brak dobrej woli do rozwiązania konfliktu.

Wcześniejsze ustalenia obu stron zakładały, że stan przejściowy w tym kraju może potrwać nawet trzy lata. Zwolennicy opozycji nie chcą jednak tak długo czekać z przekazaniem władzy. Na ulice miast kraju wychodzą już setki tysięcy ludzi, domagają się jak najszybszego sformowania nowego, cywilnego rządu.

Wspomniany już prezydent Omar el-Baszir oskarżany jest o zbrodnie przeciwko ludzkości w sudańskiej prowincji Darfur. Międzynarodowy Trybunał Karny, który chce go osądzić nie może jednak dostać od Rady zgody na jego ekstradycję.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
patriot
kolejny naród który tęskni za brytyjską niewolniczą kolonią i chce więcej kapitalistycznej demokracji.

to tak jak u nas. chcemy więcej kapitalizmu więcej solidarności, więcej wolności, więcej sprawiedliwości, więcej ... dlatego do końca świata głosujmy na solidarnych tylko oni obronią nas przed narodową współwłasnością. bo to zbrodnia na prywacie.
g
gfd
2019-06-04T08:13:32 02:00, Gość:

takie wojsko to przestępcy

A może patrioci sudańscy ?

Co chcą dobra dla Sudanu tylko np lewactwo sudańskie im przeszkadza ?

G
Gość
takie wojsko to przestępcy
Wróć na i.pl Portal i.pl