Zapytany o zakończenie działań wojennych na Ukrainie, szef CIA zaznaczył, że większości przypadków konflikty zbrojne kończą się negocjacjami. - Ale to wymaga powagi ze strony Rosjan, czego tutaj chyba nie widzimy. Przynajmniej nie sądzimy, aby Rosjanie poważnie podchodzili w tym momencie do tematu prawdziwych negocjacji - powiedział Burns.
Ile jeszcze potrwa wojna z Ukrainą?
Jednocześnie szef CIA bierze pod uwagę błędne przekonanie prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeszcze długo będzie mógł prowadzić wojnę i nic go nie powstrzyma. - Myślę, że myli się, przewidując taki scenariusz, tak samo jak głęboko się mylił, przewidując rozwój wydarzeń 24 lutego, kiedy rozpoczął tę wojnę – skomentował Burns.
Rosja przegrywa wojnę na Ukrainie?
Jak określił to szef CIA, w jego oczach ze strategicznego punktu widzenia pod wieloma względami wojna Putina jest dla Rosji porażką, a rosyjska armia spisała się słabo i poniosła ogromne straty. Długoterminowych szkód doświadcza również gospodarka kraju rządzonego przez Władimira Putina. - Większość postępów, jakich dokonała rosyjska klasa średnia w ciągu ostatnich 30 lat, jest niszczona - mówił Burns.
W wywiadzie podzielił się również swoimi obserwacjami. - Zaczynamy dostrzegać rosnący niepokój w Rosji związany z wojną i kumulacją szkód dla rosyjskiej gospodarki i przyszłości Rosjan, co z czasem będzie zbierać żniwo - dodał.
To optymistyczne spojrzenie na trwający konflikt, gdyż jak z kolei zauważył szef NATO Jens Stoltenberg, nic nie wskazuje na to, by Putin zrezygnował ze swojego celu kontrolowania Ukrainy.
Stan rosyjskiej armii
William Burns zaznaczył, że armia rosyjska jest teraz "mocno osłabiona", a armia ukraińska jest zdeterminowana, by kontynuować presję i odnosić sukcesy na polu walki.
- Jednak tempo coraz bardziej brutalnych ataków Putina na ukraińską ludność cywilną i ukraińską infrastrukturę cywilną nic nie zwalnia - zaznaczył. Jednocześnie podkreślił, że Ukraińcy też potrzebują czasu na doposażenie i uzupełnienie zapasów. Podobnym spostrzeżeniem podzielił się sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z agencją AFP, który podkreślił, że państwa NATO muszą zapewnić wystarczającą ilość amunicji i części zamiennych, aby wysłana do tej pory broń mogła nadal funkcjonować.
Zagrożenie atomowe ze strony Rosji
Burns powiedział również, że CIA nie widzi obecnie żadnych wyraźnych dowodów na to, że Rosja planuje użyć taktycznej broni jądrowej. - Myślę, że pobrzękiwanie szabelką ma na celu zastraszenie. Nie widzimy dziś wyraźnych dowodów na plany użycia taktycznej broni jądrowej - wyjaśnił.
Jak nadmienił, prezydent USA Joe Biden jasno poinformował Rosjan, z jakim ryzykiem łączy się wykorzystanie w wojnie z Ukrainą broni nuklearnej. Burns podkreślił również fakt, że międzynarodowe porozumienie w tej sprawie odniosłoby pozytywny skutek. - Myślę, że bardzo korzystne było także to, że Xi Jinping i premier Modi w Indiach również wyrazili swoje obawy dotyczące użycia broni jądrowej - oświadczył szef CIA.
Pomimo braku wyraźnych dowodów na planowane użycie przez Rosję taktycznej broni jądrowej, zgodnie z zapewnieniami Jensa Stoltenberga, Sojusz Północnoatlantycki pozostaje czujny i stale monitoruje działania i decyzje podejmowane przez prezydenta Putina.

dś
Źródło: