W ekskluzywnym wywiadzie dla Deutsche Welle Jibril Rajoub przytoczył kilka przykładów tego, jak według niego Izrael złamał Kartę Olimpijską – zbiór zasad regulujących igrzyska olimpijskie.
Siły izraelskie zabiły w Gazie około 300 sportowców i działaczy
Rajoub, który jest także szefem Palestyńskiej Federacj Piłkarskiej (PFA), stwierdził, że siły izraelskie w Gazie zabiły około 300 sportowców i działaczy, odkąd Izrael wypowiedział wojnę w odpowiedzi na ataki terrorystyczne pod przewodnictwem Hamasu w Izraelu 7 października 2023 roku.
Szef Palestyńskiego Komitetu Olimpijskiego powiedział też, że wszystkie obiekty sportowe w Gazie zostały zniszczone, a niektóre stadiony wykorzystywano jako „ośrodki aresztowań i dochodzeń oraz haniebnego poniżania ludzi”.
Szef Palestyńskiego Komitetu Olimpijskiego wzywa do wykluczenia Izraela
– Wszystkie te incydenty stawiają Izrael w sytuacji, w której należy uniemożliwić mu udział. To jest nasze stanowisko. Mamy nadzieję, że ruch olimpijski zdystansuje się od Izraela. Dopóki strona izraelska nie jest skłonna skonfrontować się z rządem w sprawie jego wykroczeń, pozostaje częścią systemu
– zacytowała Rajouba Deutsche Welle.
Skandaliczne posty izraelskiego judoki na portalu X
Rajoub jest także oburzony wpisami na portalach społecznościowych jednego z izraelskich judoków, Petera Paltchika, który aktywnie wspiera działania Izraela. Pod jego postami można znaleźć podpisy o charakterze: „Hamas to ISIS” lub zdjęcie izraelskich rakiet z podpisem „Ode mnie do ciebie z przyjemnością”.
Izraelska Federacja Judo zarzuca Rajoubowi kłamstwo
Izraelska Federacja Judo (IJF) odpowiedziała na zarzuty Rajouba dotyczące postów Paltchika w mediach społecznościowych.
„Nie łączymy polityki i sportu, ale Rajoub okłamuje świat. Sam Peter niczego nie podpisał. To Hamas atakuje cywilów, a nie armię izraelską. Na zdjęciu widnieją słowa: „Hamas to ISIS”, nie ma nic o dzieciach i ludności cywilnej” – cytuje organizację DW.
Jednakże w odniesieniu do wizerunku rakiet na stronie Thumb IJF stwierdziła, że nie jest w stanie powiedzieć, kto je podpisał ani dlaczego użył określenia „ippon”, które jest najwyższym punktem w judo i oznacza natychmiastowe zwycięstwo.
