Szokujące słowa o Polakach w TVN24. Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie wywiadów Moniki Olejnik

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Adam Kielar
Adam Kielar
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymuje skargi na program „Kropka nad i” w TVN24. Chodzi o rozmowę z prof. Barbarą Engelking z 19 kwietnia.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymuje skargi na program „Kropka nad i” w TVN24. Chodzi o rozmowę z prof. Barbarą Engelking z 19 kwietnia. Fot. Sylwia Dąbrowa
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie w sprawie wywiadów Moniki Olejnik w TVN z Agnieszką Holland i prof. Barbarą Engelking. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymuje skargi na środowe wydanie programu „Kropka nad i” w TVN24, którego gościem była profesor, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Skarżący wskazują, że audycja miała zawierać „antypolskie treści” i fałszować historię poprzez przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zagładę Żydów.

Rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska poinformowała portal press.pl, że do tej pory Rada otrzymała siedem indywidualnych skarg na wydanie programu „Kropka nad i” z 19 kwietnia.

Również przewodniczący KRRiT Maciej Świrski poinformował, że wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie kontrowersyjnego programu.

„Na program ‘Kropka nad i’ z udziałem Barbary Engelking wpływają do KRRiT skargi obywateli. Wszcząłem postępowanie wyjaśniające. Tu trzeba dodać, że w Polsce każdy korzystając z wolności słowa może powiedzieć dowolną bzdurę i kłamać. Rolą dziennikarzy jest reagowanie na kłamstwa, bo prawo prasowe nakazuje im podawanie rzetelnych informacji. Jeśli gość programu łże to dziennikarz ma widzom powiedzieć, że jest to kłamstwo. I na koniec - gdyby Polacy nie pomagali Żydom, to Niemcy nie wprowadziliby kary śmierci za pomoc. Historię zamieniono w kult cargo” – napisał na Twitterze.

Co powiedziała prof. Barbara Engelking?

W programie prowadzonym przez Monikę Olejnik prof. Engelking powiedziała, że „Żydzi nieprawdopodobnie rozczarowali się co do Polaków w czasie wojny”.

„Wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona” – mówiła.

Jej zdaniem, „Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów”.

„Można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa – powiedziała prof. Engelking.

Reakcja premiera Morawieckiego

Na słowa badaczki zareagował także premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że w programie „Kropka nad i” padły „skandaliczne słowa”, wpisujące się w „antypolską narrację”.

„Jako premier, historyk, a przede wszystkim Polak czuję się zobowiązany, żeby odnieść się do tez sformułowanych na antenie. To, że Holocaust miał miejsce na terytorium Polski, było gorzkim paradoksem historii dla kraju, który przyjmował Żydów europejskich w czasach najgorszych średniowiecznych i nowożytnych pogromów. Trzeba głośno powiedzieć, że hekatomba narodu żydowskiego zaczęła się od zniszczenia państwa polskiego, a więc niejako enklawy bezpieczeństwa dla Żydów z całej Europy, którzy przez stulecia uciekali przed prześladowaniami” – napisał w mediach społecznościowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl