Tak Sikorski utrudniał likwidację WSI. Wiceszef Komisji Likwidacyjnej WSI: Wyłączył attachaty spod zasobu badania komisji

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Piotr Woyciechowski: Radosław Sikorski był przeciwnikiem likwidacji WSI.
Piotr Woyciechowski: Radosław Sikorski był przeciwnikiem likwidacji WSI. Fot. Adam Jankowski/ Polska Press
– Radosław Sikorski był przeciwnikiem rozwiązania WSI i utrudniał ten proces - podkreślił Piotr Woyciechowski. Wiceszef Komisji Likwidacyjnej WSI, ekspert ds. służb specjalnych powiedział, że aby zmniejszyć koszty likwidacji tych służb, ówczesny szef MON wyłączał attachaty wojskowych spod zasobu badania komisji.

Piotr Woyciechowski był w czwartek gościem Doroty Kani w wieczornej audycji "Szkiełko i oko" na antenie Polskiego Radia 24. Zdaniem wiceszefa Komisji Likwidacyjnej, ujawnienie sprawy Tomasza L., która miała uderzyć w Antoniego Macierewicza, tak naprawdę uderzyło w zupełnie inną osobę. Jak przypomniał, powołanie członków Komisji Likwidacyjnej było w gestii ówczesnego szefa MON Radosława Sikorskiego. Zwrócił przy tym uwagę na ich dobór i podkreślił, że w związku z tym należy zadać politykowi PO ważne pytanie.

Likwidacja WSI. "Sikorski nigdy się z tego nie wytłumaczył"

– Radosław Sikorski nigdy nie wytłumaczył się, dlaczego na 24 członków Komisji, 15 to oficerowie WSI – podkreślił Woyciechowski. Zwrócił przy tym uwagę, że osoby stały się w ten sposób sędziami we własnej sprawie.

Według gościa Doroty Kani, osobą która zasugerowała Sikorskiemu taki dobór członków Komisji, mógł być gen. Marek Dukaczewski.

– Dukaczewski w sierpniu '89 był szkolony przez GRU. To inna perspektywa patrzenia na tego typu ludzi. Sikorski miał z nim osobiste relacje, optował za nim, szukał dla niego miejsca w NATO lub w dyplomacji. Dochodziły do nas informacje, że pewne nazwiska są spod ręki właśnie generała Dukaczewskiego – mówił.

"Sikorski był przeciwnikiem rozwiązania WSI"

Woyciechowski stwierdził wprost, że Sikorski był przeciwnikiem rozwiązania WSI i utrudniał ten proces. Jak tłumaczył, podejmował decyzje na korzyść tych służb, by zmniejszyć koszty ich likwidacji.

Jako przykład takich działań podał jego zarządzenie z 24 kwietnia 2006 roku, które wyłączało attachaty wojskowych spod zasobu badania komisji WSI. Skutkiem tej decyzji, osoby te w procesie likwidacji znaleźli się poza zasięgiem komisji.

Informator TVN24. Były oficer WSI i członek think-tanku Hołowni

Piotr Woyciechowski odniósł się też do samego materiału TVN24 na temat Tomasza L., w tym przede wszystkim do informatora stacji, którym według niego jest por. Wiesław Dziepak.

– Tomasz L. był w zespole Komisji Likwidacyjnej WSI wraz z informatorem materiału TVN24 por. Wiesławem Dziepakiem. To kompromituje cały ten materiał – ocenił i dodał: "Nie dość, że był oficerem WSI, znajomym Tomasza L., to jeszcze członkiem PO i think-tanku Szymona Hołowni".

Dziennikarzom stacji wiceszef Komisji Likwidacyjnej WSI zarzucił brak staranności i bezkrytyczne podejście do wersji swojego informatora.

Rosyjski szpieg w Komisji Likwidacyjnej WSI

W ubiegłym tygodniu stacja TVN24 poinformowała, że Tomasz L. - zatrzymany w marcu 2022 roku przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie - 16 lat wcześniej, w 2006 roku był członkiem Komisji Likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Według TVN24, L. miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Artykuł pt. "TVN 24: Rosyjski szpieg w komisji Macierewicza" ukazał się także w "Gazecie Wyborczej", która powołała się na program TVN24. Jak napisała "Gazeta Wyborcza", weryfikację WSI oraz powołanie w ich miejsce Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego odpowiadał Antoni Macierewicz. Do przeprowadzenia całej operacji Macierewicz powołał dwie komisje: weryfikacyjną, którą kierował osobiście, oraz likwidacyjną na czele z historykiem IPN Sławomirem Cenckiewiczem. Właśnie w tej ostatniej komisji zatrudnienie znalazł Tomasz L. – napisano.

Później okazało się, że do Komisji Tomasza L. powołała ówczesny szef MON Radosław Sikorski.

od 16 lat

i.pl, Polskie Radio 24, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl