Pasek artykułowy - wybory

Trzaskowski wezwany do prokuratury. Chodzi o zatrzymanie urzędnika stołecznego ratusza

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Rafał Trzaskowski wezwany do prokuratury w Szczecinie w charakterze świadka. Tłem sprawy są wydarzenia z kampanii prezydenckiej w roku 2020 i dwa wypadki autobusów do których doszło wówczas w stolicy.
Rafał Trzaskowski wezwany do prokuratury w Szczecinie w charakterze świadka. Tłem sprawy są wydarzenia z kampanii prezydenckiej w roku 2020 i dwa wypadki autobusów do których doszło wówczas w stolicy. Fot. Adam Jankowski/ Polska Press
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został wezwany na przesłuchanie w szczecińskiej prokuraturze. Sprawa ma związek z zatrzymaniem dyrektora biura bezpieczeństwa w stołecznym ratuszu Michała Domaradzkiego.

Trzaskowski wezwany do prokuratury. "Pojadę"

O wezwaniu do prokuratury w Szczecinie w charakterze świadka prezydent Warszawy poinformował w czwartek. Zapowiedział, że stawi się tam w najbliższy poniedziałek.

– Tak, w poniedziałek o godzinie 10 mam się stawić w prokuraturze. W Szczecinie, bo w Warszawie się nie dało. Więc pojadę – oświadczył.

Sprawa ma związek zatrzymaniem Michała Domaradzkiego, który pełni w warszawskim ratuszu funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, i postawienia mu zarzutów w śledztwie dotyczącym ujawniania informacji niejawnych. Dotyczy zaś wydarzeń z kampanii prezydenckiej w roku 2020 i dwóch wypadków autobusów, do których doszło wówczas w stolicy.

Wniosek o uchylenie immunitetów dwóm prokuratorkom

W ubiegły czwartek Prokuratura Regionalna w Szczecinie podała, że wnioski o uchylenie immunitetu dwóm warszawskim prokuratorkom skierowano w ramach śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych. Zarzuty, które prokuratura zamierza im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Według prokuratury, tłem tych zarzutów była kampania prezydencka w 2020 r. oraz dwa wypadki warszawskich autobusów, które miały miejsce w tym czasie. Według prokuratury, Michał Domaradzki wykorzystując swoją znajomość z prokurator Wrzosek, miał oczekiwać, że śledcza poinformuje go o ustaleniach postępowania w sprawie wypadku.

Prokuratura ujawniła też fragmenty korespondencji elektronicznej między prokuratorkami i urzędnikiem. Według szczecińskiej prokuratury, Wrzosek - nie mając bezpośredniego dostępu do sprawy - uzyskiwała informacje o postępowaniu od swojej znajomej prokurator M. i przekazywała je Domaradzkiemu.

Prokurator Wrzosek zaprzecza treściom korespondencji opublikowanym przez szczecińską prokuraturę. – To już nie jest tylko próba zastraszania. To jest próba wyeliminowania mnie z opinii publicznej i zamknięcia mi ust, abym nie krytykowała prokuratury Zbigniewa Ziobro. (...) Nie dam się zastraszyć chociażby miano mnie wyprowadzić w kajdankach – powiedział prok. Wrzosek w czwartek. Dodała przy tym, że jej telefon był inwigilowany przy użyciu systemu Pegasus, który umożliwia manipulowanie treściami znajdującymi się w urządzeniach elektronicznych.

od 16 lat

mm

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PI Grembowicz
KK czy KS!?

Odwagi!
m
milicjant R
"Pilnie wezwany" Tylko niech nie uderzy w drzewo i da[wulgaryzm]e jak Polskie balwany drogowe..
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl