Turcja zastąpi Rosję w Syrii. Będzie pakt obronny, a wraz z nim bazy wojskowe

Grzegorz Kuczyński
Rosyjska baza powietrzna w Chmejmim w prowincji Latakia
Rosyjska baza powietrzna w Chmejmim w prowincji Latakia -/AFP/East News
Współpraca obronna była w centrum rozmów, jakie w Ankarze przeprowadził z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem tymczasowy prezydent Syrii Ahmed al-Szara. Po wtorkowym spotkaniu nie ogłoszono paktu obronnego obu państw, na co się zdaniem niektórych źródeł zanosiło, ale wydaje się, że to tylko kwestia czasu.

SPIS TREŚCI

Al-Szara ogłosił, że Syria tworzy „wspólną strategię” z Turcją, aby stawić czoła regionalnym zagrożeniom bezpieczeństwa i zapewnić trwałą stabilność w obu krajach. Nie podano jednak szczegółów dotyczących tej strategii. Kilku anonimowych urzędników i źródeł bezpieczeństwa powiedziało Reutersowi, że al-Szara i Erdogan prawdopodobnie omówią utworzenie paktu obronnego, który pozwoli Turcji na korzystanie z baz lotniczych na centralnej pustyni syryjskiej, jak też Turcja przejmie „wiodącą rolę” w szkoleniu nowej armii syryjskiej.

Bazy dla Turcji

Ankara pozycjonuje się do odegrania głównej roli w nowej Syrii, wypełniając próżnię pozostawioną przez Iran i Rosję. Pakt obronny między Syrią a Turcją byłby zgodny z obecnymi celami Damaszku. Syryjscy przywódcy powiedzieli, że będą dążyć do „strategicznych stosunków” z Turcją i często włączali wspierane przez Turcję frakcje i dowódców w spotkania dotyczące ustanowienia nowego syryjskiego rządu i wojska. Obecność sił tureckich w syryjskich bazach lotniczych na pustyni w środkowej Syrii teoretycznie umożliwiłaby Turcji obronę syryjskiej przestrzeni powietrznej w przypadku przyszłego ataku.

Reżim Asada wcześniej nabył i wykorzystywał rosyjskie i irańskie systemy obrony powietrznej, takie jak rosyjski system rakietowy Pancyr. Jednak izraelskie naloty prawdopodobnie zniszczyły większość tych systemów. Syryjski rząd chce uzyskać tymczasową turecką ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami w przypadku braku funkcjonalnego wojska i aktywnych systemów obrony powietrznej.

Szkolenia i walka z Kurdami

Nowa syryjska armia potrzebuje również sprzętu wojskowego i szkoleń, które Rosja i Iran wcześniej zapewniły Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) Asada. Syryjski tymczasowy minister obrony Marhaf Abu Qasra zauważył podczas niedawnego wywiadu, że ministerstwo obrony potrzebuje krytycznej infrastruktury do naprawy lub wymiany samolotów, czołgów i radarów. Nowe syryjskie jednostki wojskowe, które rząd tymczasowy tworzy z różnych frakcji zbrojnych, będą wymagały szkolenia, aby stać się zorganizowanymi i zdyscyplinowanymi jednostkami.

Pakt obronny z Damaszkiem umożliwiłby Turcji realizację jej strategicznych celów w Syrii poprzez zwiększenie wpływów w tym kraju. Tureccy urzędnicy wielokrotnie oświadczali, że Turcja dąży do „wyeliminowania” Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Anonimowy urzędnik wywiadu stwierdził, że Turcja dąży do utworzenia baz lotniczych na lotnisku wojskowym w Palmyrze i w bazie lotniczej Tiyas, aby wysłać „wiadomość” do Kurdów.

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. ISW, Reuters

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl