Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi kwalifikują pierwszych pacjentów do nowoczesnej terapii w leczeniu nowotworów. Pięć nowych leków włączonych w lipcu do refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia to szansa dla wielu chorych na raka piersi i chłoniaka.
Szpital jako jedyny w województwie realizuje specjalistyczne programy lekowe, które obejmują te pięć drogich i niedostępnych dotąd dla chorych preparatów.
Czytaj:Mieszkańcy Łódzkiego zagrożeni rakiem
- Takie leczenie to sukces w onkologii. To najbardziej nowoczesne i najdroższe metody terapii - mówi dr Ewa Kalinka--Warzocha, kierownik pionu chemioterapii w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym szpitala im. Kopernika w Łodzi.
- Często pacjenci uważają, że w Łodzi nie mają dostępu do nowoczesnego leczenia, dlatego wyjeżdżają np. do Bydgoszczy. Taka podróż dla ciężko chorego i osłabionego człowieka jest pozbawiona uzasadnienia medycznego - dodaje.
Czytaj:Co piąty zgon w Łódzkiem spowodowany jest przez nowotwór. Ratunkiem są badania
Do darmowego dla pacjenta programu lekowego włączone zostały dwa leki uznawane na świecie za przełomowe w terapii czerniaka: nivolumab i pembrolizumab. - Redukują ryzyko zgonu nawet o 60 proc. Chorzy umierali w ciągu sześciu miesięcy, zaś po włączeniu terapii jedna z pacjentek żyje już trzeci rok i patrząc na nią, nikt nie przypuszczałby, że jest chora - mówi dr Ewa Kalinka-Warzocha.
Podobnie w przypadku leczenia rozsianego raka piersi z nadekspresją HER2. Łódzcy pacjenci mają teraz dostęp do darmowej terapii nowoczesnym lekiem pertuzumab.
Dużą zmianę w leczeniu odczują też chorzy, którzy do tej pory mieli robione wielogodzinne wlewy dożylne. Jak przypadku leczenia chłoniaka, kiedy to pacjent raz na trzy tygodnie musiał zostać na noc w szpitalu. Teraz po włączeniu leku rituximab w formie podskórnej wizyta w szpitalu trwa około godziny. W zastrzyku podawany zostanie też trastuzumab w terapii raka piersi.