Oświadczenie ministrów Polski i Niemiec ws. nielegalnej migracji
Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec omówili aktualny stan zagrożeń oraz perspektywy pogłębionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa wobec zwiększonej skali nieregularnej migracji do UE, w celu wypracowania wspólnych rozwiązań dotyczących zwalczania presji migracyjnej zarówno na granicy zewnętrznej, jak i wewnętrznej UE, co ma przełożenie na dalsze właściwe funkcjonowanie strefy Schengen.
- Na wstępie dziękuję panu ministrowi Grodeckiemu za współpracę w zakresie nielegalnej migracji. Jestem wdzięczna narodowi polskiemu za przyjęcie tak dużej liczby uchodźców z Ukrainy, która pogrążona jest wojną - powiedziała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser.
- Doświadczamy wzmożonej migracji z kierunku białoruskiego, która jest celowa i sterowana przez funkcjonujący tam system. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy biorą udział bezpośrednio we współpracy polsko-niemieckiej. Dzięki tym służbom jesteśmy w stanie stawiać czoła wielkim wyzwaniom - dodała niemiecka minister.
"Podkreślenia wymaga bardzo dobra kooperacja transgraniczna Policji Federalnej z polską Strażą Graniczną, czego wynikiem są dalsze pogłębione wysiłki obu formacji wyrażone podczas spotkania 19 maja br." - możemy przeczytać w oświadczeniu.
Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka chcą zdestabilizować wschodnią granicę UE
Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił podczas wspólnego oświadczenia, że Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin próbują zdestabilizować wschodnią granicę Unii Europejskiej i strefy Schengen.
- Dziękuję za współpracę, którą prowadzimy z Niemcami w zakresie obrony naszych granic. Spotkanie nie jest przypadkowo w Świecku, to właśnie tutaj mieści się nasz wspólny posterunek. Zakres tej współpracy jest tematem naszego dzisiejszego spotkania. Chcemy efektywnie działać w związku z presją migracyjną, ale także bronić naszych granic wewnętrznych, bo są to elementy ściśle ze sobą powiązane - powiedział Bartosz Grodecki.
- Nasze działania na granicy z Białorusią są obroną granic Polski ale też granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen, którą chce zdestabilizować Alaksandr Łukaszenka. Filarem Europy jest właśnie strefa Schengen, dlatego ważna jest współpraca. Dzisiejsze spotkanie jest po to, aby chronić tą strefę i dorobek, jaki udało nam się wypracować. Dziękuję pani minister za współpracę i częściej zapraszam do Polski - dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Jak wygląda polsko-niemiecka współpraca?
Jak możemy przeczytać w oświadczeniu, "Polska Straż Graniczna i Policja Federalna porozumiały się w sprawie dalszego zacieśnienia współpracy w celu ograniczania wtórnej nieregularnej migracji. Poza wzmocnieniem wspólnych patroli i wspólnych kontroli w pociągach, pragniemy przywołać tu, przykładowo, zwiększenie wymiany informacji odnośnie procedur śledczych oraz wzmocnienie kadrowe we wspólnych biurach. W celu wykonywania zadań powodowanych sytuacją na polsko-niemieckiej granicy, Policja Federalna dodatkowo wzmocniła swoje patrole graniczne. Biorąc pod uwagę te silne i skuteczne środki oraz wysoki poziom współpracy i zaufania między naszymi służbami granicznymi, nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy".
- Powyższe pokazuje, że istotnym elementem jest silna ochrona granic zewnętrznych, szczególnie wobec instrumentalizacji migracji, której Polska stawia czoła z zaangażowaniem i energią, ponosząc przy tym nakłady zarówno ludzkie, jak i finansowe, działając w celu ochrony bezpieczeństwa UE. Jesteśmy przekonani, że kwestię nieregularnej migracji do i przez Europę można rozwiązać jedynie wspólnie na poziomie europejskim - możemy przeczytać dalej w oświadczeniu.
mm