Wybory w Bułgarii. Będzie ciężko o większość. Ósme wybory w cztery lata?

Grzegorz Kuczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po obliczeniu 100 proc. głosów oddanych w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych bułgarska Centralna Komisja Wyborcza potwierdziła, że do nowego Zgromadzenia Narodowego wejdzie osiem partii. Rozkład sił sugeruje, że znów będzie bardzo trudno zbudować większość. Do parlamentu weszło aż osiem ugrupowań.

SPIS TREŚCI

To były kolejne przedterminowe wybory, a w sumie siódme od kwietnia 2021 roku.

Kto wygrał, kto odpadł

Do parlamentu wchodzi centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borysowa, centrowa koalicja Kontynuujemy Zmiany-Demokratyczna Bułgaria, prorosyjskie ugrupowanie Wazrażdane, ruch DPS-Nowy Początek oligarchy Deliana Peewskiego, lewicowa koalicja Bułgarska Partia Socjalistyczna, turecki Alians na rzecz Praw i Swobód Achmeda Dogana, populistyczna partia Jest Taki Naród (ITN) i niewielka populistyczna partia Miecz.

GERB ma 26,388% poparcia. Koalicja Kontynuujemy Zmiany - Demokratyczna Bułgaria (PP-DB) otrzymała 14,203% poparcia. Wazrażdane zdobyło 13,358% poparcia, podczas gdy Ruch na rzecz Praw i Wolności - Nowy Początek 11,548%. Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP - Zjednoczona Lewica) uzyskała 7,568%, a Sojusz na rzecz Praw i Wolności uplasował się tuż za nią z 7,481%. Jest Taki Naród otrzymał 6,779% poparcia. Moralność, Jedność, Honor (Miecz) uzyskała 4,595%, podczas gdy Wielkość spadła ostatecznie tuż poniżej progu 4%, aby wejść do parlamentu, otrzymała 97 430 głosów, czyli 3,999%. Do wejścia do parlamentu zabrakło… kilkudziesięciu głosów.

Zastrzeżenia do wyborów

Handel głosami, instytucjonalizacja kryzysu politycznego, brak zaufania wyborców do kierownictwa politycznego kraju – to główne zastrzeżenia delegacji Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy, która obserwowała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Bułgarii. Przewodniczący delegacji Alfred Heer przedstawił w poniedziałek wnioski obserwatorów głosowania. Na pierwszym miejscu wymienił brak zaufania wyborców do politycznego kierownictwa kraju, co tłumaczy niską frekwencję.

Częste powtarzanie wyborów, które w niedzielę odbyły się po raz siódmy od kwietnia 2021 roku, nie doprowadziło do wyjścia z politycznego impasu, nie pomogło ani wyborcom, ani przywódcom partii znaleźć rozwiązania patowej sytuacji. Parlamentarne Zgromadzenie Rady Europy zaleca bułgarskim leaderom wprowadzenie zmian w systemie wyborczym, które ułatwiłyby tworzenie stabilnych rządów.

Bułgaria przechodzi przez powtarzające się kryzysy polityczne, nie ma też dobrze działającej demokracji z aktywnym udziałem wyborców - podkreślił Heer. Członkowie delegacji Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy wyrazili zaniepokojenie licznymi sygnałami o handlu głosami. Aktywność MSW w zwalczaniu tego zjawiska została oceniona przez misję jako niewystarczająca.

źr. Novinite.bg, PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl