Wysokie miejsce Polski w rankingu „Cyber Defence Index 22/23”. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak: Rośniemy w siłę

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
8 lutego 2022 roku minister obrony narodowej powołał Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.
8 lutego 2022 roku minister obrony narodowej powołał Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. flickr.com/photos/ministerstwoobronynarodowej
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przyczyniły się do uplasowania Polski na 6. pozycji w tak ważnym rankingu jak „Cyber Defence Index 22/23”.

Cyber Defence Index 22/23

Mariusz Błaszczak dodał, iż „to pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane”.

W rankingu „Cyber Defence Index 22/23” Polską wyprzedziły tylko: Australia, Holandia, Korea Południowa, USA i Kanada.

Za Polską uplasowały się: Wielka Brytania, Francja, Japonia, Szwajcaria, Włochy, Chiny, Niemcy, Hiszpania, Arabia Saudyjska, Meksyk, Indie, Brazylia, Turcja i Indonezja.

Ranking Cyber Defence Index 22/23 ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych gospodarek świata. „Biorąc pod uwagę ogólną liczbę przyznanych punktów Polska znalazła się na 6 pozycji, tuż za Australią, Królestwem Niderlandów, Południową Koreą, USA i Kanadą. Docenione zostały m.in. działania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zmierzające do budowy i wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa” – podkreślono na stronie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

„Pierwsze miejsce Australii odzwierciedla wysiłek, jaki kraj włożył w budowę ogólnodostępnej bezpiecznej infrastruktury". "Znajdujące się na drugim miejscu Królestwo Niderlandów to europejskie centrum cyberbezpieczeństwa. Haga określana jest mianem hubu bezpieczeństwa cyfrowego, w którym znajdują się m.in. kwatery główne instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo NATO i Europolu” – wskazano.

Podkreślono, że w przypadku znajdującej się na trzecim miejscu Korei Południowej i szóstym miejscu Polski, niebagatelną rolę w liczbie przyznanych w rankingu punktów odegrała geopolityka. „Oba kraje zostały docenione za skuteczne odpieranie ataków pochodzących z krajów sąsiadujących - Korei Północnej i Rosji” – dodano.

Ponadto podkreślono, że Polska została doceniona m.in. za działania realizowane przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. „Z uznaniem spotkały się działania DKWOC związane z udzieleniem wsparcia Ukrainie i pracą na rzecz podpisania memorandów międzynarodowych regulujących zasady współpracy dwustronnych, co przyczynia się do wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa” – zauważono.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

8 lutego 2022 roku minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o powołaniu Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Szef MON zaznaczył wówczas, że „to regularne wojsko, posiada zdolności zarówno obronne, służące rozpoznaniu, jak i zdolności służące ofensywie”. Dowódcą WOC został gen. Karol Molenda. – Konsekwentnie budowaliśmy zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W 2019 roku powołaliśmy do życia Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, konsolidując instytucje, które wcześniej były rozproszone, które zajmowały się właśnie tą sferą – mówił wówczas Mariusz Błaszczak.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl